Login lub e-mail Hasło   

Niepełnosprawni - życie z przeszkodami

Czy ci ludzie naprawdę muszą tak wałczyć o miejsce dla siebie. Wydzierać je pazurami.
Wyświetlenia: 357 Zamieszczono 20/02/2016

Przecież oni tylko zabiegają o zwyczajne ludzkie traktowanie. Czy to Az tak wiele? Istnieje też mylne przekonanie o tym, iż od tych ludzi nie można wiele oczekiwać. Izolowanie ich od "zdrowej" części społeczeństwa to też błąd.

Osobiście jestem za zacieraniem różnic formalnych, barier społecznych istniejących głownie w głowie. Obalanie takich barier jest zdecydowanie trudniejsze od utrudnień czysto architektonicznych.

Z ostatnich badań wynika, że nastąpił wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych z około 15% do 16,4%.

Światowy dzień osoby niepełnosprawnej obchodzony jest rokrocznie 3 grudnia. Do Sejmu RP tego dnia trafił również projekt ustawy, który ma ułatwić osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w powszechnych wyborach. Chodzi przede wszystkim o utworzone stanowiska asystenta podczas głosowania, korespondencyjne oddawanie głosów, oraz breilowskie nakładki na karty dla osób niewidomych. 

Czy takie rozwiązania są warte takiego zachodu i takich pieniędzy? Skoro głosowanie jest raz na 4-5 lat. Na co dzień brakuje zwykłej ludzkiej życzliwości. Odrobiny dobrej woli. Wiele się zmieniło pod względem likwidowania wszelkich możliwych utrudnień. Ale też jest wiele jeszcze do zrobienia.

Osoby niepełnosprawne za wszelką cenę chcą być traktowane jako pełnoprawni oraz pełnowartościowi członkowie społeczeństwa. Nie oczekują ze względu na swoją chorobę (dysfunkcje) na żadną taryfę ulgową. Pracując o godzinę krócej, bo takie jest ich prawo, wkładają dużo energii, aby wykonywać tyle co zdrowi ludzie.

Życie Osób z Niepełnosprawnością nigdy nie było łatwe. Choć ludzie zdrowi swoje życie też nie nazywają prostym i usłanym różami. Na Niepełnosprawnych problemy czyhają na każdym narożniku. Niezależnie od sfery, jakiej dotyczy. Najbardziej bolesne bywa nawiązywanie relacji z innymi ludźmi.

O głębszych relacjach nie ma mowy, jeśli któraś ze stron stwierdzi jednoznacznie, że nie podoła takiemu wyzwaniu, jakim jest bycie z osobą niepełnosprawną. Ponieważ ciągle pokutuje ten krzywdzący stereotyp dotyczący osoby niepełnosprawnej. Aby to pokonać musimy najpierw zmienić swoje myślenie i najlepiej zmiany te zaczynać od siebie. Potem zostaje zmiana otoczenia i to, aby w niepełnosprawnym dostrzec drugiego wartościowego człowieka.

Ludzie niepełnosprawni są tak samo spragnieni miłości, jak ich pełnosprawni koledzy. Jednakże niepełnosprawni z uwagi na różnorodność swoich dolegliwości, sami unikają jakiegokolwiek kontaktu z otoczeniem. Bo z różnych przyczyn jest to niemożliwe. A powodów jest wiele. 

Jakie to powody? Zaakceptowanie czyjejś inności wymaga dużej wrażliwości i empatii. Wiele jest tragedii, ale łatwiej się je pokonuje we dwoje, niż w pojedynkę. Nawet jeśli ta dwójka istnieje tylko na stopie przyjaźni. Wtedy też ma się wsparcie i motywacje do walki. Taką relację nie rzadko buduje się latami. A trudne chwile tylko cementują tą relację. Po pewnym czasie oboje dochodzą do takiego wniosku, że nie mogliby już być bez swej przyjacielskiej połówki.

Prawdziwa przyjaźń przetrwa wszelkie upadki, a wzloty będzie się przeżywać jeszcze piękniej.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2008
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1759
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1165
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1081
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1016
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 998
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 315
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 929
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 738
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1070
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 598
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 918
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska