Login lub e-mail Hasło   

Spójrz mi w oczy.

...
Wyświetlenia: 988 Zamieszczono 21/02/2016

    Spacerując patrzę na ludzi, których mijam. Lubię patrzeć im prosto w oczy. Muszę powiedzieć, że zawsze spuszczają wzrok. Czasem musi minąć chwila, po tym jak nasze spojrzenia spotkają się, ale zawsze po kilku sekundach przerywają. Tylko dzieci, patrzą z odwagą. Czasem uśmiechną, się innym znów razem po prostu zrobią kapryśną minę, bądź pokażą język. Dlaczego tak jest? Czy dzieci są odważniejsze? A może dlatego, że nie mają nic do ukrycia, a ich sumienie jest czyste.
  A czym jest czyste sumienie? Czy jeśli bez żalu do siebie potrafimy spojrzeć w lustro, w oczy i nie odwracać wzroku? Czy nie mogąc patrzeć w oczy ludziom, to kara za wstyd? Wiele pytań a gdzie odpowiedzi? Czy mogę zadowolić Ciebie czytelniku swymi odpowiedziami? Nie. Nie chcę, nie chcę nikogo oceniać. Jeśli chcę pozostać bez krytyki, nie mogę robić tego względem ich, innych ludzi, którzy mnie otaczają. Tych, którym patrzę w oczy.
  Kiedyś, ktoś powiedział- Ci, którzy nie kłamią, nie muszą nic pamiętać. Zgadzam się z tym całkowicie.
Dorośli kłamią, okłamują nawet samych siebie. Gubią się w tym co mówią i robią, tego nauczyli się przez całe życie.Kłamstwo jest jak koło, kropla na tafli wody, która w momencie uderzenia o lustro wody zatacza kręgi. Kłamiąc, musimy pilnować się, by nie zostać złapanym na krętactwie. Jednym przychodzi to z łatwością, inni muszą wiele kombinować, aż i tak w końcu wszystko wychodzi na jaw. Czy warto tak żyć? Czy warto zaprzątać swe myśli nad własnymi kłamstwami? Czy potem potrafimy patrzeć prosto w oczy? Patrzeć w lustro?
  A jeśli wyrządzamy innym krzywdę? Jeśli ranimy kogoś z pełną świadomością? Jeśli po trupach próbujemy osiągnąć własne cele? Kto nas rozgrzeszy? Czy samo wybaczenie skrzywdzonej osoby rozwiąże problem? jeśli jest się przeżartym na wylot nienawiścią i zawiścią, klątwą zła, czy można się zmienić?
  Może właśnie dlatego dzieci w swej niewinności, dalekie od wszystkich wad człowieka, mają odwagę patrzeć w oczy. Szkoda tylko, że w świecie nie spotykają się tylko z dobrocią. Muszą uczyć się walki o swoje. Każde dziecko rodzi się dobre, ale nie każdemu pisane jest dorastanie w tym samym świecie. A kto stworzył te różne światy? Ci zawistni, ci pałający żądzą władzy, zazdrości ale i ludzie z ogromną empatią. Szkoda tylko, że dziś empatia odbierana jest jako słabość.
 

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1087
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 791
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 804
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 888
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1164
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1219
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 631
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1145
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 558
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 553
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 854
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 598
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 612
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 717
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Spacerując patrzę na ludzi, których mijam. Lubię patrzeć im prosto w oczy." - przy strasznie nachalnym takim gapieniu ludzie wolą spuścić wzrok zamiast wdać się w dyskusję z osobą, która świdruje przechodnia wzrokiem.

"Dlaczego tak jest? Czy dzieci są odważniejsze? A może dlatego, że nie mają nic do ukrycia, a ich sumienie jest czyste." nie zaryzykowałbym stwierdzenia, że Ty czy inne osob

...  wyświetl więcej

  lewi,  23/02/2016

Kłamią słabi i zakompleksieni.

  lewi,  23/02/2016

Zeby spojrzeć z czystym sumieniem drugiemu w oczy, najpierw trzeba uporządkować swoje życie.

  nse,  24/02/2016

@lewi: Nieumiejętność paczenia w oczy nie musi wynikać z nieczystego sumienia, a to jest przyjęte jako stereotyp :(

@Mariusz Kajstura: może wynikać z nieśmiałości lub z zamkniętej postawy. Lub z czystej nachalności gapiącej się osoby :-)))

  lewi,  24/02/2016

@Mariusz Kajstura: Racja. Czasami kompleksy czy nieśmiałość może być również taką przeszkodą

  katha,  24/02/2016

@lewi:

I dlatego właśnie dla mnie to rodzaj poznanie innych ludzi a nie ich ocena. Patrząc na nich staram się ich poznać a nie spoglądam na wszystkich. Trzeba wiedzieć, jak to robić, by kogoś nie urazić. Są tacy, którzy wyróżniają się z tłumu i to oni najbardziej mnie interesują.
Ludzie podróżują, by poznawać inne miejsca, ludzi, ich mentalność i sposób życia, poglądy, ich inności o

...  wyświetl więcej

  eugen,  02/03/2016

katha - Ostrożnie z takim eksperymentem jest niebezpieczny dla dwóch osób. Wymaga praktyki - najpierw np. na psach.
Oczy są zwierciadłem „wnętrza” naszego umysłu. To samo obserwujemy u zwierząt i ptaków, tylko trudno tu mówić o umyśle lecz o o tym jak to odbieramy – i co odczuwamy.
Nikt się nie odważy spojrzeć w oczy złośliwemu zwierzęciu czy też człowiekowi. Dlatego w tym przypadku ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska