JustPaste.it

Do kijków marsz

Statystyki dotyczące aktywności sportowej Polaków są zatrważające. Bo aż 52% polskiego społeczeństwa przyznaje się do braku jakiegokolwiek ruchu.

Statystyki dotyczące aktywności sportowej Polaków są zatrważające. Bo aż 52% polskiego społeczeństwa przyznaje się do braku jakiegokolwiek ruchu.

 

To coś więcej, aniżeli tylko swobodny spacer. W tym bądź, co bądź, przyjemnym „marszo-chodzie” pracuje blisko 90% różnych mięśni. To np. zdecydowanie więcej niż przy jeździe na zwykłych nartach. Przy kijkach odciążone są biodra czy kręgosłup. Pracują zarówno ręce, jak i nogi. Pozycja wyjściowa staje się bardziej poprawna tzn wyprostowana. Napięcie mięśni jest dużo lepsze. Natomiast samopoczucie osoby uprawiającej Nordic Walking ulega znaczącej poprawie.

Aby zmienić ów mało optymistyczny stan rzeczy, coraz częściej i coraz głośniej mówi się o dość nowej dyscyplinie. Chodzi o Nordic Walking – marsz z kijkami.

Optymalny czas treningu, którego koszt waha się  5 – 10 zł, powinien wynosić godzinę trzy razy w tygodniu. Przygotowania marszowe generalnie podzielone są na 3 nierozerwalne etapy

  • Rozgrzewka trwająca od 10 do 15 min
  • Trening właściwy – Tu jest miejsce na zajęcie się odpowiednia dla nas techniką
  • Ćwiczenia rozciągające

W całym kraju tworzą się różne federacje Nordic Walking. Te organizacje zrzeszają zwolenników tego „walkingu”. Pierwsza tego typu organizacja powstała w Gdańsku z inicjatywy prof. Presika.

Jedynym podstawowym ekwipunkiem jest zestaw dwóch kijków, jednoczęściowych, dość często wydłużanych teleskopowo. Ich końcówki wyposażone są w antypoślizgowe gumki, aby Jak kupić odpowiedni dla siebie zestaw tzn dopasowany do wzrostu? Wystarczy pomnożyć wzrost oraz czynnik 0, 66 albo 0.68.

Dopiero wtedy otrzymamy wynik odpowiednich dla siebie, kijków. Opinia walkerów, bo często tak się nazywają, jest taka, iż o wiele lepiej chodzi się na podłożu naturalnym, leśnym niż na twardym betonie czy asfalcie. Zasada jest następująca: lekko ugięte nogi w kolanach oraz lewa ręka i prawa noga.

Pamiętajmy jeszcze o jednym, końcowy wynik zaokrąglamy co 5 jednostek (najczęściej są to cm). Dla mniej wprawionych zaokrąglamy w dół, a dla wyczynowców – odwrotnie czyli w górę. Im dłużej i więcej się chodzi z kijkami, tym powinny być one dłuższe.