JustPaste.it

Strzeż się. Alergen czyha

Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. Natura nie lubi próżni.

Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. Natura nie lubi próżni.

 

Szacuje się, że w dużym mieście o wysokim stężeniu zanieczyszczeń na alergie uskarża się już 35% populacji. Okres wiosenno-letni to nie tylko czas beztroski. To także wysyp skłonności alergicznych. Suche i upalne powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się licznych alergenów. Uczula wszystko, pylące trawy, byliny, kusz czy roztocza. Objawy takie jak kichanie, wodnisty, cieknący katar, łzawienie i pieczenie oczu, czasem wysypka, nasilają się w kontakcie z uczulającym alergenem, np. trawnikiem ze świeżo ściętą trawą.

Lekarze przestrzegają, że nieleczona alergia może doprowadzić do wielu poważnych chorób, a nawet do astmy oskrzelowej. Ważnym, o ile nie najważniejszy, krokiem jest wykonanie testów, na co jesteśmy uczuleni. Dopiero na postawie ich wyniku lekarz alergolog wybierze odpowiednią drogą do złagodzenia nieprzyjemnych objawów. Stężenie pyłków w powietrzu jest największe rano i wieczorem. Dlatego nie należy w tym czasie wietrzyć pomieszczeń. Najlepiej otwierajmy okno w południe i w nocy.

Należy pamiętać o jednym. Nie da się całkowicie zneutralizować alergenu. Odczulanie pozwala jedynie przyzwyczaić organizm do złowrogiego alergenu. Alergii nie można wyleczyć, ale da się z nią żyć. Trzeba tylko przestrzegać zaleceń lekarza. Leczenie jedynie pomaga zmniejszyć uciążliwe stany uczuleniowe np. w kontakcie z ulubionym futerkowym pupilem.

Alergia jest nazywana chorobą numer 1 naszych czasów. Przyczyną jest najczęściej zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy. ALERGIA – stan wzmożonej reakcji chorobowej, w której ludzki organizm "buntuje się" przeciwko nieprzychylnym dla siebie substancjom.

Objawy to przede wszystkim:

  • Kichanie, cieknący nos
  • Zaczerwienie oczu
  • Wysypka, swędzenie
  • W ostrych przypadkach opuchlizna i bąble

Wraz z nadejściem wiosny odradzają się skłonności alergiczne. Obliczono, że współcześnie z alergią boryka się coraz więcej ludzi na całym świecie. Nieleczona może prowadzić do groźnej astmy.

Jak ma przetrwać alergik w tym złowieszczym dla siebie środowisku? Alergeny przenoszone w cieplejszym powietrzu wiosny szybko dostają się do dróg oddechowych. Wtedy następuje natychmiastowa reakcja uczuleniowa. Niebezpieczne alergeny mogą występować w produktach spożywczych takich jak białko, sery czy przetwory mleczne.

Dla chronicznych alergików ta wilgotna pogoda jest wręcz zbawienna. Wtedy ustępują wszelkie dokuczliwe dolegliwości. Alergie trzeba leczyć, bowiem jej konsekwencje i dalsze powikłania prowadza do rozwijania się poważniejszych chorób.