JustPaste.it

Życzliwość nie tylko od święta

W polskim kalendarzu świąt oficjalnych i tych mniej oficjalnych, z przymrożeniem oka Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

W polskim kalendarzu świąt oficjalnych i tych mniej oficjalnych, z przymrożeniem oka Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

 

21 listopada został uznany Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień – World Hello Day. A obchodzony jest już od 37 lat, czyli pierwszy taki dzień obchodzony był w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, wtedy w Polsce jeszcze nie znany. Powoli ten trend uległ pozytywnej przemianie.

Jak należy taki sympatyczny dzień celebrować? Przepis jest banalnie prosty. Wystarczy się uśmiechnąć do innej osoby. Więcej nic nie trzeba.

Jesień to doskonały czas, aby promienny, szczery uśmiech przegonił szare smutki. Ludzki mózg jest w stanie wychwycić, poprzez mikroekspresje, czy dany uśmiech jest szczery, czy też nie. Uśmiech powoduje, że jesteśmy otwarci wobec innych, życzliwsi. Uśmiechając się sprawiamy wrażenie miłych, sympatycznych i inteligentnych osób, pod warunkiem, że nasz uśmiech jest szczery!

Ekstrawertycy to ludzie, którzy w otwarty sposób wyrażają swoje emocje, i dzięki temu łatwiej nawiązują kontakty społeczne. Daje im to większe poczucie satysfakcji z życia i szczęścia.

Jednocześnie osoby o wysokim poziomie neurotyzmu, czyli takie, które są bardziej nerwowe, impulsywne, które szybciej się złoszczą, mają mniejsze predyspozycje do budowania poczucia szczęścia. Ten niepokój i lęk oraz ich reakcje na sytuacje społeczne powodują, że mniej odczuwają szczęście.

Jeśli człowiek przyjmie taką teorie, to nie jest to dobre, bo to oznacza, że małe poczucie wpływu na sytuacje zastaną. Należy poszukać sposobów, dzięki którym będziemy zmieniać zaistniałą sytuację.

Ten "życzliwy cyrograf" przypomni wszystkim, że jesteśmy tylko ludźmi. I jako ludzie potrzebujemy ciepła i miłego gestu od innych osób. Słowem zwykłej jakże ludzkiej życzliwości. Apeluje się też do tych, którzy na co dzień są życzliwi i uczynni, aby zarażali tym dobrem ponuraków. Jednakże zdajemy sobie sprawę z tego, że bywa to trudne.

W dzisiejszych czasach wiele razy dochodzi do sytuacji, w których puszczają nam nerwy. Takich chwil jest sporo. Każdego denerwuje co innego. Jednego – nieuprzejme zachowanie pani ekspedientki, drugiego – aroganckie jazdy kierowców na drogach.

W dalszym ciągu trzeba atrakcyjnie promować 21 listopada i wciąż przypominać, co się pod tą datą kryje. Ale czy to daje nam smutny wniosek, że nadal za mało jest w nas życzliwości, że co roku trzeba przypominać o tym z cała mocą.

Definicja człowieka życzliwego przedstawia osobę, która jest przychylnie, przyjacielsko, przyjaźnie nastawiona do świata. Z natury swej dobra, serdeczna i radosna.

Jakby tak rozłożyć życzliwość na czynniki pierwsze, to byłby to po prostu uśmiech, miłe słowo i cieple spojrzenie. I wcale to nie jest trudne. A jednak, na co dzień zapominamy o tego typu gestach, jakby kosztowały nas niewiadomo, jakiego wysiłku czy co gorsza horrendalnych pieniędzy. A te gesty, choć może mało czytelne i wyraźne, znaczą bardzo wiele.

Goniąc, w jakim dzikim owczym pędzie za pieniędzmi i innymi materialnymi dobrami zamykamy się bardzo szczelnie w swojej skorupie i niedostrzegany niczego poza czubkiem własnego nosa. Żyjąc swoim życiem nader egoistycznie.

Wszędzie spotykamy ludzi i zazwyczaj przemykamy obok siebie niezauważalnie. Z zadka zdobywając się na miły gest, choć takowe próby, a owszem czasem się zdarzają.

Opisywanych sytuacji można by mnożyć. Ale może jednak reagować na nie szerokim, szczerym uśmiechem, aby zneutralizować aroganta. Tylko takie zachowanie jest w stanie go zdezorientować. Bo życzliwość pomaga przeżyć trudne chwile w życiu.

Co zrobić, aby przyczynić się do większej życzliwości wśród ludzi? Wyjść z nią naprzeciw. Uśmiech to najprostszy sposób na przełamanie pierwszych lodów. Przyczynia się do tworzenia miłej, przyjacielskiej atmosfery. To niezbędny, pierwszy element do budowania przeróżnych relacji międzyludzkich.

Tak naprawdę każdy dzień powinien być spędzony pod patronatem 21 listopada. Uprzejmość jest zawsze na miejscu, niezależnie od dnia, bo wzajemna sympatia jest niedocenionym darem od losu. Bądźmy dla siebie zawsze życzliwi! Niezależnie od wszystkiego.