JustPaste.it

Słów kilka o zalewie w Sielpi

Kilka informacji o malowniczo położonym zalewie w Sielpi w województwie Świętokrzyskim.

Kilka informacji o malowniczo położonym zalewie w Sielpi w województwie Świętokrzyskim.

 

W latach 60 ubiegłego wieku na rzece "Czarnej Koneckiej" powstał zalew rekreacyjny z dosyć dużą infrastrukturą turystyczną. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia były ówczesne władze: Mieczysław Moczar (wiceminister spraw wewnętrznych PRL)  i Stanisław  Klusek (konecki poseł na sejm). Do prac ziemnych zostali przydzieleni żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza, wspierani przez koneckich harcerzy. Ciekawostką jest to, że podczas wykonywania prac w rejonie ujścia rzeki "Czarnej Koneckiej" do zalewu utknęła jedna z maszyn (spychacz) i została pochłonięta przez bagno. Operator na szczęście zdołał opuścić tonącą maszynę która znajduje się do dzisiaj głęboko w bagnie. W roku 1962 nastąpiło oficjalne otwarcie zalewu "Sielpińskiego". Od początku zalew w Sielpi cieszy się dużą popularnością turystów.

Sielpia

Otoczenie starych sosnowych, pachnących żywicą lasów, które tworzą uzdrowiskowy mikroklimat, zachęciło wówczas wiele dużych zakładów przemysłowych do utworzenia ośrodków wypoczynkowych dla pracowników. Sielpia Wielka podczas wakacji gości wielu turystów w kwaterach które mają do zaoferowania ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty i hotele. Obok mola, tuż przy zalewie powstało nowe i duże pole namiotowe.  Teraz ośrodek wakacyjny w Sielpi Wielkiej jest najpopularniejszym letniskiem w woj. Świętokrzyskim.

Sielpia Wielka

 Co roku nad zalew w Sielpi na wczasy przyjeżdżają tysiące turystów. Przez długi czas trwały spory o własność gruntów, który  przez dziesiątki lat należał do Skarbu Państwa, co skutecznie uniemożliwiało przeprowadzanie większych inwestycji i prac przy zbiorniku wodnym. W 2012 r.  zostało podpisane porozumienie ze Skarbem Państwa  i Gmina Końskie została prawnym właścicielem terenów na których znajduje się zalew "Sielpiński".  Od tego czasu można zaobserwować liczne inwestycje. Zbudowano nowe parkingi. Zachodnia część linii brzegowej zalewu została gruntownie zmodernizowana, powstała kładka przy moście, a w ramach projektu "Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” powstała ścieżka rowerowa łącząca zalew z odległym o 8 kilometrów miastem Końskie i ciągnąca się dalej na wschód. Sielpia jest punktem początkowym tego szlaku rowerowego. Kolejnym założeniem miejscowych władz jest pogłębienie zalewu "Sielpińskiego". Na zalewie znajdują się niewielkie dwie malownicze wysepki, do których można  dopłynąć kajakiem lub rowerkiem wodnym. Od strony wschodniej w głąb zbiornika wodnego ciągnie się długie molo, które chętnie turyści wybierają na miejsce spacerów. Podczas słonecznych dni piaszczyste plaże wypełniają się po brzegi. Przy zalewie obok największej plaży zlokalizowane jest też centrum gastronomiczno-rozrywkowe.

Sielpia - alejka do zalewu

Rzeka "Czarna Konecka" zasilająca zalew "Sielpiński" jest dopływem rzeki "Pilicy" która meandrując pośród lasów sosnowych i łąk tworzy rewelacyjne pejzaże. Dolina rzeki "Czarnej Koneckiej" jest wyjątkowym miejscem o atrakcyjnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Tereny te zostały objęte ochroną "Natura 2000". Można spotkać tam: żurawie, bociany czarne, krwawodzioby, bobry i jeszcze wiele innych rzadko występujących chronionych gatunków.

Rzeka Czarna Konecka

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.sielpiadomki.pl