JustPaste.it

Samochód zimową porą.

Zimowe, powszechnie znane atrybuty, takie jak minusowa temperatura, wysokie zaspy śnieżne, przejmujący zimny wiatr stawiają duże wyzwania również dla pojazdów mechanicznych.

Zimowe, powszechnie znane atrybuty, takie jak minusowa temperatura, wysokie zaspy śnieżne, przejmujący zimny wiatr stawiają duże wyzwania również dla pojazdów mechanicznych.

 

Czas, by zając się poszczególnymi częściami auta, które wymagają stosownego przygotowania zanim nastaną siarczyste, prawie syberyjskie mrozy. Nie ukrywam, że osobiście wolałbym, aby to było później, niż prędzej.

AKUMULATOR

Od jego sprawności zależy, czy silnik podczas zimy uda się uruchomić. Jego ostateczna żywotność kształtuje się w tym, jak długo urządzenie to funkcjonuje. Jeśli ma ono więcej niż dwa lata, to należy poprosić o elektryczne badanie pojemności. Dzięki niemu sprawdzi się jego zużycie. Być może jeszcze trzeba będzie przeczyścić specjalne styki.

ŚWIATŁA

Często o nich się zapomina. Ale odkąd istnieje przepis o jeżdżeniu na światłach przeciwmgielnych  cały rok, są bardzo ważnym elementem zewnętrznego wyposażenia. Warto sprawdzić ich prawidłowe ustawienie. Ma to kluczowe znaczenie dla ogólnego bezpieczeństwa ze względu na zdecydowany deficyt światła słonecznego. Najlepiej wymienić je raz w roku. Zwykle tyle wytrzymują. Gdy reflektory świecą za nisko to niewystarczający okazuje się ich zasięg. Źle, jeśli ustawione są zbyt wysoko, ponieważ nieprzyjemnie daje po oczach innych kierowców.

WYCIERACZKI

Podobnie jak ze światłami, jeśli są zeszłoroczne lepiej wymienić na nowe. Stare wycieraczki zamiast dobrze spełniać swą rolę, zbierać nadmiar wody, tylko ją rozmazuje. Jeszcze jedna ważna rzecz. Jeśli wycieraczki podczas swojej pracy dziwnie "podskakują" to ewidentny znak, że problem dotyczy tzw. Ramion wycieraczek. Przyczyną jest zbyt mała siła docisku.

ZAMKI

Współczesne samochody wyposażone są w automatyczne centralne zamki obsługiwane pilotem. Z rzadka do otwierania drzwi używa się kluczyka, a to w konsekwencji powoduje zacinanie centralnego zamku w najmniej oczekiwanym momencie. Pod żadnym pozorem nie należy stosować żadnych smarów do jego odblokowania. A na pewno nie popularnego WD-40!

WNĘTRZE

Zaparowane szyby są prawdziwą zmorą każdego użytkownika samochodu. Ważne, aby jego wnętrze było czyste, pozbawione kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto też wymienić dywanik na gumowy, bo tylko taki jest prosty w utrzymaniu stałej czystości.