Login lub e-mail Hasło   

Najważniejsza profilaktyka

Zawsze warto zabezpieczyć organizm przed groźnym wirusem grypy.
Wyświetlenia: 349 Zamieszczono 27/02/2016

Najprostszym oraz najbardziej efektownym sposobem jest zastosowanie mało inwazyjnych szczepień przeciwgrypowych. A to już ostatni dzwonek!

Lekarze już od lat zachęcają do wykonywania takich szczepień. Ostatnie statystyki są niestety zatrważające. Rokrocznie na grypę w Polsce choruje blisko milion osób. Większość z nich wierzy w przeświadczenie, że głównym powodem zachorowań jest właśnie szczepionka.

Zwykle szczepienie wykonuje się jeszcze przed samym sezonem wzmożonej liczby zachorowań, czyli jesienią. Jeśli jednak nie zdarzyliśmy tego zrobić w wyznaczonym do tego czasie, szczepionka działa na tyle szybko, że nawet teraz jest dużą szansa na wytworzenie wystarczającej ochrony.

Już po tygodniu od podskórnej iniekcji pojawiają się pierwsze dobroczynne przeciwciała. W pierwszej dobie od wprowadzenia szczepionki mogą, ale nie muszą pojawić się łagodne grypopodobne objawy. Po upływie doby wszystko ustępuje. Nie ma żadnych szans, na to by choroba mogła się rozwinąć, bo szczepionka zawiera mniej agresywne szczepy wirusów. Szybko się neutralizują pod działaniem systemu odpornościowego.

Powszechnym błędem jest mylenie grypy ze zwykłym przeziębieniem. Nie warto wierzyć stereotypom, że szczepionki osłabiają organizm. Nie ma żadnych dowodów potwierdzanych tę tezę. Szczepionka jest na tyle bezpieczna, że spokojnie może być podawana dzieciom od 6. miesiąca życia. Jednak w dniu szczepienia trzeba! Być kompletnie zdrowym. Oczywiście bezpośrednim przeciwwskazaniem może okazać się również uczulenie nawet na tylko jeden jej składnik.

Sama grypa jeszcze nie jest taka groźna. O wiele groźniejsze i niebezpieczne są powikłania pogrypowe, np. zapalenie mięśnia sercowego. Jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka bezwzględnie musisz się zaszczepić. Do takiej grupy należą przede wszystkim: dzieci, osoby starsze, osoby pracujące tam, gdzie są duże skupiska ludzi; chorzy na dolegliwości górnych dróg oddechowych np. astmatycy.

Koszt zakupu szczepionki to wydatek rzędu 30-40 zł, a jeśli przychodnia ma podpisaną umowę z NFZ za zrobienie zastrzyku nie zapłacimy nic. W prywatnej klinice cena "robocizny" winduje wysoko w górę i wynosi drugie 40 zł.

Ale to i tak niewiele w porównaniu z tym, ile płacimy za antybiotyki i pozostałe leki stosowane przy grypie. Zatem spieszmy się, czasu jest coraz mniej.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 486
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1144
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 289
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 670
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 325
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2478
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1036
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141782
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239776
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111166
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122175
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska