Login lub e-mail Hasło   

Serwis KtoRzadzi.pl prześwietla zarobki posłów poza sejmem.

Postanowiliśmy przyjrzeć się najnowszym oświadczeniom majątkowym na koniec VII kadencji Sejmu.
Wyświetlenia: 419 Zamieszczono 29/02/2016

Każdy poseł zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o swym stanie majątkowym. Ze swego obowiązku wywiązuje się poprzez wypełnienie druku http://www.sejm.gov.pl/poslowie/oswmajatkposla.pdf oraz złożenia go w Kancelarii Sejmu.

W jaki sposób oświadczenia są weryfikowane? Analizą oświadczeń zajmuje się Komisja Etyki Poselskiej, która czasami wzywa posłów do złożenia wyjaśnienia. Oświadczenia sprawdzać też może Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jakakolwiek jednak instytucja, która miałaby zweryfikować prawdziwość oświadczeń będzie miała problem z ustaleniem stanu faktycznego. A jakie szanse mamy my jako obywatele? Niestety wszystkie oświadczenia wypisywane są ręcznie przez samych posłów. Często zdarza się, że nie da się jednoznacznie określić którejś z cyfr kwoty podanej przez posła. Karkołomnego zadania próby przepisania wszystkich oświadczeń majątkowych podjął się serwishttp://mamprawowiedziec.pl. Wspólnym wysiłkiem udało się przepisać do arkuszy kalkulacyjnych wszystkie oświadczenia majątkowe do aktualnego stanu. Okazało się jednak, że to dopiero początek drogi. Dane wpisywane przez posłów okazały się strasznie niechlujne, np. nie do końca wiadomo, czy w rubryce o zobowiązaniach finansowych poseł wpisuje pozostałą do spłacenia część kredytu czy też cały zaciągnięty kredyt (niektórzy posłowie o tym informowali, inni nie, zaś sumy te znacznie różniły się na przestrzeni jednego roku).

Przeprowadziliśmy wiele prób automatycznego "wyczyszczenia danych", następnie rozpoczęliśmy prace na wizualizacją. Na specjalnie przygotowane podstronie możecie porównać dochody pozasejmowe posła na przestrzeni lat oraz zgromadzony majątek. W przypadku znalezienia błędu bardzo prosimy o zgłoszenia na adres: ktorzadzi@media30.pl

Tutaj zapoznasz się z pozasejmowymi dochodami posłów: http://ktorzadzi.pl/finanse-poslow

ktorzadzi.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2179
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1211
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1062
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1117
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 532
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 789
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 640
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 676
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 486
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 977
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 617
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska