Login lub e-mail Hasło   

Tajemnica Brokeback Mountain powraca!

Produkcje po raz pierwszy obejrzałam kilka lat temu. Bardzo mnie wtedy poruszyła i zachwyciła zarazem.
Wyświetlenia: 304 Zamieszczono 01/03/2016

Ten film potrafił wywołać skandal wśród typowej westernowej konwencji. I tu wcale nie chodzi o roznegliżowane panienki, których nigdy nie brakowało. Punktem zapalnym stał się namiętny pocałunek, który podważył cała 100-letnią legendę najbardziej męskich gatunków filmowych.

Wyjątkowa fabuła

Ennis Der Mar i Jack Twist są kowbojami. Poznają się, gdy szukają pracy i natychmiast wiedzą, że ta znajomość będzie trwała do końca życia. Ale doskonale zdają sobie sprawę, że ich los wytyczają zupełnie inne koleje. Ich zadania powinny być typowe dla gatunku  męskiego – podjąć pracę i zarabiać pieniądze, poznać piękne kobiety, poślubić je, i spłodzić dzieci. Jak ich ojcowie i ojcowie ojców. Złamanie tego planu dziadów skutkowało wykluczeniem z rodzinnego grona.

Wszystko diametralnie zmienia długa, wspólna wyprawa w Brokeback Mountain. Przyjaźń głównych bohaterów przekształca się w miłość i namiętność. Po powrocie do swoich domów ich drogi rozchodzą się z obawy przed tym, co zrodziło się w bezkresnych górach, otoczonych piękną, dziewiczą naturą.

Ale fabuła znów pozwala na to, że ich losy plączą się na nowo. Po 4 latach, gdy obaj są już ustatkowani, spotykają się przypadkiem. Jednak tym razem konsekwencje ich potajemnego związku są tragiczne.

Film zakazany

Film z 2005 roku jest ekranizacją opowiadania Anne E. Proulx o tym samym tytule. Od początku wzbudzał spore kontrowersje. Jego emisja w Chinach została zakazana ze względu na to, że tam homoseksualizm jest nadal tematem tabu.

Przejmująca oraz budującą napięcie była muzyka, która opowiadała pozbawioną dialogów rodzącą się relację miedzy bohaterami, Jackiem a Ennisem. Później okazuje się być dość zaborczym uczuciem cielesnej namiętności i wewnętrznego rozdarcia.

Kasowy hit?

"Tajemnica…" był pierwszym w historii kinematografii filmem, który otrzymał 3 Oskary w najważniejszych kategoriach za scenariusz, reżyserię i produkcje. Ale bez znacznego wyróżnienia dla odtwórców głównych ról. Dopiero potem dotarła do mnie informacja, że Heath Ledger nie żyje.

Głośne zamieszanie wokół całej produkcji stały się doskonałą promocją, dzięki której w pierwszym tygodniu emisji uzyskał 14 mln dolarów. To stonowany, w żadnej mierze nie przerysowany obraz miłości ze wszystkimi jej aspektami. Nie zawsze będą to same pozytywy. Z ciągle ukrywanymi uczuciami nie można od tak żyć lub przejść z tym do porządku dziennego. Film mimo smutnego podwójnego zakończenia wart jest obejrzenia!

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1600
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 917
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1184
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 766
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 462
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1034
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 766
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 585
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 733
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 723
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 508
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1124
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska