JustPaste.it

Wiosenne oczyszczanie organizmu

Na wiosnę oprócz sezonowych porządków warto również pomyśleć nad oczyszczeniem swojego organizmu.

Na wiosnę oprócz sezonowych porządków warto również pomyśleć nad oczyszczeniem swojego organizmu.

 

Po zimie nasz organizm zgromadził wiele substancji dla nas szkodliwych, takich jak toksyny czy metale ciężkie. Jak się ich pozbyć i odzyskać życiową energię – o tym w artykule.

f54fdf8684a3d99c05d014e0738133a5.jpg

Dlaczego warto oczyścić organizm

Z pozbyciem się szkodliwych substancji z organizmu wiąże się wiele korzyści dla nas i naszego samopoczucia. Oprócz uwolnienia się od uczucia ciągłego zmęczenia i ciężkości można uzyskać również smukłą sylwetkę. Takich efektów można spodziewać się po regularnym spożywaniu odpowiedniej ilości błonnika. Nic jednak nie jest tak smacznym i zarazem doskonałym składnikiem diety oczyszczającej jak otręby.

Dobroczynne działanie otrębów

eb45250eb5771689f92f9bd60400281d.jpg

Korzystne działanie otrębów wynika przede wszystkim z zawartego w nich błonnika, który korzystnie wpływa na trawienie i pozbywanie się szkodliwych substancji z organizmu. Oprócz klasycznych otrębów pszennych warto zwrócić uwagę również na otręby orkiszowe http://melvit.pl/products/otreby/#!/otreby-orkiszowe-125g. Wytworzone z jednego z najbardziej szlachetnych zbóż orkiszu nie mają sobie równych. Są idealnym dodatkiem do sałatek, mleka, musli czy jogurtu. Warto również zastąpić część mąki w domowych wypiekach właśnie otrębami.

Decydując się na wzbogacenie swojej diety o otręby warto wybierać te prażone. Oznacza to, że są to produkty stabilizowane, czyli poddane obróbce cieplnej, którą w tym przypadku jest delikatne prażenie. Taki proces stosuje się przede wszystkim w celu wyeliminowania różnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dodatkowo prażenie nadaje otrębom lepszy aromat i barwę.

Błonnik, jako klucz do zdrowego trybu życia

Jedną z głównych zalet błonnika jest to, że bez względu na jego rodzaj w połączeniu z wodą zwiększa swoją objętość. Dzięki temu jedząc potrawy bogate w błonnik szybko czujemy się syci. Oprócz tego za pomocą błonnika w łatwy sposób można leczyć i przeciwdziałać zaparciom. Warto wspomnieć, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca uzupełnienie swojej diety o potrawy bogate w błonnik. Średnie spożycie u osoby dorosłej powinno mieścić się w granicach 27-40 g błonnika dziennie.

Oczywiście spożywanie innych posiłków bogatych w błonnik jest również wskazane. Oprócz otrębów produkty, które posiadają w sobie dużą ilość błonnika to:

  • kasze,
  • owsianki,
  • płatki zbożowe,
  • niełuskany ryż,
  • pieczywo razowe,
  • warzywa (brukselka, kapusta, kalarepa, zielony groszek),
  • owoce (maliny, jeżyny, porzeczki, suszone śliwki czy też morele).

Ciekawym owocem są gruszki, które posiadają w sobie ¼ dziennego zapotrzebowania na błonnik.

Spożywając odpowiednią ilość błonnika codziennie jesteśmy w stanie oczyścić swój organizm i sprawić, że zaczniemy wiosnę pełni sił i pozytywnej energii.