Login lub e-mail Hasło   

Przewidzieć przyszłość

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://thedaybeforeyoudie.blogspot.com/
Czy jesteśmy przy pomocy prostego wzoru przewidzieć przyszłość i przeszłość?
Wyświetlenia: 406 Zamieszczono 08/03/2016
 
Jako gatunek ludzki jesteśmy bardzo ciekawskim stworzeniem. Nieustannie próbujemy zrozumieć otaczający nas świat, a jednocześnie nad tym co jest nam znane, sprawować absolutną kontrolę. Pomimo intensywnie rozwijającej się wiedzy i technologii, wciąż nie udało nam się zrozumieć wielu podstawowych rzeczy. Z jedną z nich jest czas. Ta nie do końca zdefiniowana jednostka, zmienna w zależności od innych czynników, tak bardzo determinuje naszą rzeczywistość. Kontrola lub nawet tylko zrozumienie terminu pomoże w rozwiązaniu wielu zagadek, między innymi stworzenie świata, pojęcie bytu, lub nawet takich prozaicznych jak podróże w czasie i wyniki losowania w lotto. Czy istnieje sposobność poznania dowolnego fragmentu z przeszłości lub przyszłości? Wydaje się, że jest możliwość, jeśli popatrzymy na otaczającą rzeczywistość jako na symulacje komputerową. Jeśli upuścimy piłkę z pewnej wysokości, przy pomocy prostych wzorów fizycznych jesteśmy w stanie określić w którym położeniu znajdzie się piłka w dowolnym odstępie czasu. Nic trudnego, w prosty sposób jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłość tego elementu. Jednak nasza rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, więc przedstawmy naszą symulacje w bardziej skomplikowany sposób. Jak wiadomo, świat składa się z niewyobrażalnej liczby atomów, które te atomy oddziałują na siebie w pewien konkretny sposób. Zagłębiając się w chemie i fizykę jesteśmy w stanie przewidzieć jakie reakcje wystąpią pomiędzy pierwiastkami oraz jakie reakcje musiały zajść, aby wystąpił obecny stan rzeczy. Podobnie jak w przypadku piłki jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłość oraz przeszłość atomów. Przy użyciu odpowiedniego potężnego komputera, jesteśmy w stanie przeskalować symulacje do 1 cm, do pomieszczenia, do budynku, do miasta, itd.. Mechanizm działa podobnie jak w przypadku przewidywania pogody, tylko wciąż jesteśmy ograniczeni przez możliwości obliczeniowe naszych komputerów. Zakładając, że posiadamy procesor o nieograniczonej mocy obliczeniowej bylibyśmy w stanie przewidzieć przyszłość ale również moglibyśmy stworzyć kopię naszej rzeczywistości.
 
Wracając do naszej szczegółowej symulacji. Całą nasza rzeczywistość można opisać w postaci wzorów matematycznych. Przyjrzyjmy się operacji dodawania (a + b). Za pomocą tego działania arytmetycznego jesteśmy w stanie przedstawić odejmowanie elementów (a + (-b)) i mnożenie (a+a+a+...), a mając mnożenie, potrafimy dzielić, czyli za pomocą tylko dodawania jesteśmy w stanie opisać wszystkie wzory matematyczne. Idąc tym torem możemy przypuszczać, że również na poziomie cząstek elementarnych istnieje jedno równanie, które potrafi opisać relacje między tymi cząsteczkami. Podobnie jak w przypadku atomów, wystarczy, że przeskalujemy symulacje do dowolnej wielkości. Czy w takim wypadku, przy pomocy jednego równania matematycznego jesteśmy w stanie wygenerować dowolną rzeczywistość?

Podobne artykuły


31
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6967
28
komentarze: 18 | wyświetlenia: 5115
27
komentarze: 31 | wyświetlenia: 38852
20
komentarze: 5 | wyświetlenia: 55073
18
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1268
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11509
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3118
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 9057
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 11963
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3058
10
komentarze: 15 | wyświetlenia: 5060
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1946
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 396
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 8483
 
Autor
Artykuł  Trebor,  08/03/2016

ciekawy materiał - w ogóle "czas" jest niesamowicie fascynującym pojęciem/zjawiskiem.

"Zakładając, że posiadamy procesor o nieograniczonej mocy obliczeniowej bylibyśmy w stanie przewidzieć przyszłość ale również moglibyśmy stworzyć kopię naszej rzeczywistości." - czyli rzecz niemożliwa :-)

Nie ma "nieograniczonych" maszyn gdyż same zostały stworzone przez istotę bardzo omylną i ogr

...  wyświetl więcej

@Trebor: ostatnimi czasami są coraz bardziej popularne teorie, że nasz świat jest również symulacją. wiąże się z szybkim postępem rozwoju sztucznej inteligencji i wirtualnych światów np w grach komputerowych ;) skoro na naszym poziomie potrafimy robić takie rzeczy, to można tylko teoretyzować co bedzie mozliwe za 100 lat

@Tomasz Pro: żebyś mnie źle nie zrozumiał - ja nie bagatelizuję obecnych osiągnięć i tego, co możemy jeszcze osiągnąć na drodze dalszego rozwoju :-)

Natomiast maszyny o NIEOGRANICZONYCH osiągach, to coś nieosiągalnego gdyż ZAWSZE człowiekowi będą towarzyszyły granice poznawcze a te granice ograniczają nasz rozwój. Kolejne wynalazki te granice jedynie PRZESUWAJĄ.

Jeśli nasz świat jest wirtualny, ciekawe co by było, gdyby jakiś haker zaczął nim sterować? :-P

  Henear,  08/03/2016

@Trebor: Ponoć Jezus był pierwszym hakerem

Y=2009x\41 : 49, x=N

  nse,  09/03/2016

Możliwe że po odkryciu tajemnicy liczb pierwszych taki wzór powstanie, tylko raczej nie chciałbym żyć w świecie w 100% przewidywalnym i na 100% opisanym :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska