JustPaste.it

Ekonomia w Matriksie






 

Ekonomia w Matriksie


 

W październiku 2014 r. ukaże się moja nowa książka, pt. Ekonomia w matriksie. Wyda ją wydawnictwo Słowa i Myśli. Poniżej wyjaśniam dlaczego ją napisałem. Książka jest dostępna tutaj.

“Każdy z nas żyje w ekonomicznym matriksie. Większość decyzji życiowych podejmujemy, kierując się prawami ekonomii, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, a nawet nie znamy tych reguł. Dlatego tak często przegapiamy szanse, które los nam przynosi. Dlatego nasz poziom życia jest znacznie niższy, niż mógłby być, gdybyśmy świadomie stosowali podstawowe zasady ekonomii. Wyobraźmy sobie, że nastolatek, który nigdy nie prowadził samochodu, dostaje od ojca kluczyki i ma pojechać po zakupy. Nie zna zasad ruchu drogowego, nie umie kierować samochodem, nie potrafi zmieniać biegów. Jest bardzo prawdopodobne, że jego podróż po zakupy zakończy się popsuciem sprzęgła, stłuczką lub nawet poważnym wypadkiem. Młody człowiek może stanowić też poważne zagrożenie dla innych użytkowników drogi. A teraz wyobraźmy sobie, że mieszkamy w mieście, w którym po ulicach jeżdżą tysiące takich młodych ludzi, nieznających przepisów, instynktownie próbujących prowadzić samochody. To byłaby jedna wielka katastrofa. Dlatego w każdym kraju istnieją regulacje, które nakazują odpowiednie przygotowanie się do prowadzenia pojazdu oraz zdanie egzaminu.

Mamy tu zatem pewien paradoks. W tak prostej sprawie, jak prowadzenie samochodu, dbamy o odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności kierowców. A w znacznie ważniejszych obszarach naszego życia, które decydują o naszym poziomie życia, o dobrobycie rodziny, a nawet całego kraju, podejmujemy kluczowe decyzje zupełnie do tego nieprzygotowani, bez odpowiedniej wiedzy, bez wcześniejszego przeszkolenia. Dlatego większość z nas jest zanurzona w ekonomicznym matriksie, ciężko pracując, słabo zarabiając, często znacznie poniżej swoich możliwości. Tracimy kontrolę nad swoim życiem, ekonomiczny matrix decyduje za nas, jak mamy żyć, ile pracować, co kupować, ile mieć dzieci, gdzie i jak mieszkać. Większość ludzi pozostanie zanurzona w tym ekonomicznym matriksie przez całe życie, nie zdając sobie z tego sprawy, nie wiedząc, że mogli żyć inaczej, lepiej, że mogli czerpać z olbrzymiego rezerwuaru swoich nieodkrytych możliwości, które nigdy nie zostały wykorzystane.

Ta książka pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w każdym z nas, jeśli tylko zrozumiemy podstawowe zasady ekonomii i zaczniemy je stosować w codziennym życiu. Krok po kroku, prostym językiem, zostaną wyjaśnione tutaj wszystkie ważniejsze zasady i pojęcia obowiązujące w ekonomii. Pokażemy, jak te zasady wpływają na życie każdego z nas i jak je wykorzystać, żeby podejmować właściwe decyzje, a nie takie, do których zmusza nas ekonomiczny matrix. Każda zasada zostanie zilustrowana licznymi przykładami, w tym z życia dwóch rodzin: Zająców, którzy nie znają zasad ekonomii, i Kupieckich, którzy te zasady poznali i stosują w życiu codziennym.

Życzę czytelnikom tej książki, żeby wykorzystali zawartą w niej wiedzę ekonomiczną w podejmowaniu mądrych decyzji życiowych − jak rodzina Kupieckich. Tym, którzy wolą nie wiedzieć, pozostanie los Zająców, zanurzonych w ekonomicznym matriksie.”

 

 

 

Poniżej opis mojej poprzedniej książki.

Już 17 stycznia ukaże się moja książka pt. GO GLOBAL!.  W książce są wywiady z właścicielami i prezesami jedenastu polskich firm, które osiągnęły wielkie międzynarodowe sukcesy: Getin Holding, HTL Strefa, Integer.pl (InPost), KGHM, LPP, Maspex, MCI Management, RADWAG, Selena, Solaris Bus and Coach oraz Vigo.

Główną motywacją do napisania tej książki było moje głębokie przekonanie, że Polska doszła do pewnych barier na swojej ścieżce rozwoju, i żeby dalej szybko rosnąć polskie firmy muszą zacząć skutecznie zdobywać rynki międzynarodowe. Tak jak to zrobili wcześniej Niemcy, Szwajcarzy, Japończycy czy Koreańczycy. Ekspansja międzynarodowa jest trudna, szczególnie dla firm z kraju, w którym nie ma takich długoletnich tradycji. A jednak niektórym polskim firmom się to udało. Wywiady zebrane w tej książce pokazują co było kluczowe w osiągnięciu tych sukcesów, jakie problemy i szanse pojawiły się po drodze. Większość polskich firm planujących ekspansję międzynarodową również napotka podobne problemy i szanse. Lektura tych wywiadów pozwala na przygotowanie się do stawienia czoła wyzwaniom i na skuteczne wykorzystanie nadarzających się szans.

Ale ta książka ma jeszcze jeden cel: promocję sukcesów polskich firm. Media w Polsce rzadko pokazują te osiągnięcia, rzadko o nich piszą. Dlatego wielu Polaków nie słyszało o wielu wspaniałych polskich firmach i o ich osiągnięciach. My Polacy, musimy się nauczyć szacunku dla naszych przedsiębiorców, którzy z wielkim trudem, latami budują pozycję swoich firm w wielu krajach, sprzedają polskie produkty i usługi na wszystkich kontynentach, dzięki czemu w Polsce, w centralach tych firm, mogą powstać  tysiące dobrze płatnych miejsc pracy. Powinniśmy być z dumni z tego, że mamy takie wspaniałe firmy i takich wspaniałych przedsiębiorców.

Prezentowane wywiady mają jeszcze jedną dużą wartość. To nie są teksty napisane przez specjalistów od promocji. Każdy wywiad to osobista historia polskiego przedsiębiorcy, to historia sukcesów i porażek widziana jego oczami, to szczera opowieść z olbrzymim ładunkiem osobistych emocji tych, którzy stworzyli globalne firmy. I dlatego osoby, które z reguły zasypiają po lekturze kilku stron ekonomicznego tekstu, będą czytały te wywiady z wypiekami na twarzy. Życzę ciekawej lektury, która inspiruje do wielu refleksji. Zapraszam państwa na unikalne spotkanie z jedenastoma polskimi przedsiębiorcami, którzy udowodnili że powiedzenie – Polak potrafi – sprawdza się doskonale w międzynarodowym biznesie.

Książka będzie do kupienia w dobrych księgarniach, między innymi tutaj.

 

 

Moja poprzednia książka to Felietony. Zebrałem w niej wszystkie moje felietony które ukazały się w latach 2010-2011 w Dzienniku Gazecie Prawnej i Rzeczpospolitej. Książkę można zamówić tutaj.

Dlaczego warto przeczytać ten zbiór felietonów?

Kryzys finansowy o biblijnych proporcjach przewraca kolejne kraje Unii Europejskiej. Fala kryzysowego tsunami właśnie przekracza Odrę, przelewa się przez Karpaty i wkrótce zatopi zieloną wyspę, jaką do tej pory była Polska. Liderzy Unii Europejskiej nie mają żadnego skutecznego pomysłu na uratowanie Europy. Nie można wykluczyć, że w 2012 roku zbankrutują Włochy i Hiszpania, zaraz potem fala bankructw obejmie wiele banków w Europie, pozbawiając ludzi oszczędności całego życia. Polska jest zupełnie nieprzygotowana na nadejście tak ciężkiego kryzysu.

Autor przewidział te zdarzenia dwa lata temu. Przez minione dwa lata publikował swoje opinie w cotygodniowych felietonach na łamach „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Gazety Prawnej”. Pokazywał, kto tak naprawdę decyduje o losie Europy, uprzedzał, że Grecja musi zbankrutować, pokazywał, że rząd, zamiast reformować Polskę, podnosi podatki i chowa długi pod dywan. Ujawniał opinii publicznej fakty, które były przemilczane przez masowe media, na przykład to, że w ciągu czterech lat zatrudnienie w administracji publicznej wzrosło o ponad 100,000 etatów, co kosztuje podatników około 6 miliardów złotych rocznie. Albo to, że pomimo wydania ponad 10 mld euro na wspieranie innowacyjności polskich przedsiębiorstw ta innowacyjność silnie spadła.

W felietonach Autor pokazuje też, jak działa światowa finansjera. W jaki sposób zachodni bankierzy, którzy uważają się za bogów, pozbawiają pieniędzy miliony zwykłych zjadaczy chleba i dlaczego elity polityczne im na to pozwalają; ba, nawet wspierają ich w tym procederze.

Felietony napisane zostały prostym językiem zrozumiałym dla osób, które nie znają się na ekonomii, pokazują, o co naprawdę w tym wszystkim chodzi. Pozwalają przejrzeć na oczy. Pozwalają zobaczyć to, czego nie pokażą wielkie telewizje.

Najbliższe lata upłyną pod znakiem kryzysu finansowego i recesji. Będą wielkim wyzwaniem dla wielu polskich rodzin. Lektura felietonów w tej książce pozwoli lepiej przygotować się do tego, co nieuchronnie nadchodzi.

Felietony_okladka

 

 

Autor: Krzysztof Rybiński