Login lub e-mail Hasło   

Czy dieta białkowa jest zdrowa?

Dieta Dukana wciąż bije rekordy popularności. Niektórzy twierdzą, że jest ona szkodliwa, inni zaś, że wystarczy stosować ja z głową, a może przynieść niesamowite efekty.
Wyświetlenia: 261 Zamieszczono 09/03/2016

Jaka jest prawda? Oto cała prawda na temat diety białkowej.

Dieta białkowa dr Dukana składa się z czterech faz. Pierwsza opiera się na restrykcyjnym wykluczeniu węglowodanów i tłuszczów z diety. Jemy tylko produkty, które zawierają białko. Z tego powodu faza ta pozwala spalić dużo kalorii, bowiem organizm zaczyna spalać swoje własne zapasy węglowodanów.

Jest to ciężka próba dla organizmu, który musi sobie poradzić z brakiem energii i przetwarzać własne zapasy.

Takie odżywianie szkodzi przede wszystkim pracy układu nerwowego i pracy samego mózgu. Potrzeba bardzo dużej ilości energii by zarządzać tymi układami. Bez węglowodanów organizm zwalnia i możemy czuć się źle zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Przez to mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją, ospałość, rozkojarzenie a nawet skłonności depresyjne

Dieta Dukana sprawia, że nasza wątroba jest przeciążona. Zmuszamy ją do nadmiernej pracy. Organizm ma zbyt mało energii by spożytkować ją na prawidłowe przeprowadzenie wszystkich procesów, przez co organy mogą ulec uszkodzeniu, w skrajnych przypadkach nawet nieodwracalnemu. Jednym z powikłań długotrwałego stosowanie diety Dukana może być zapalenie wątroby.

Kolejnym alarmującym aspektem jest praca nerek. One odpowiadają za przetwarzanie aminokwasów z białek. Natłok białka w organizmie powoduje, że muszą one nieustannie pracować na pełnych obrotach, przez co może dojść nawet do ich niewydolności.

W efekcie dieta Dukana może prowadzić do zakwaszenia organizmu, co powoduje wiele innych powikłań. Dlatego zalecana jest ostrożność i konsultacja z dietetykiem przy próbie wprowadzania takiego systemu żywienia.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 321
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1000
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1478
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 528
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2050
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 892
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141634
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238805
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110472
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122023
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska