JustPaste.it

Dieta seniora - produkty spożywcze dobre dla osób starszych

Jakie produkty spożywcze są dobre dla seniorów? W tym artykule dowiesz się o nich wszystkiego.

Jakie produkty spożywcze są dobre dla seniorów? W tym artykule dowiesz się o nich wszystkiego.

 

Jaka powinna być dieta seniora? Z wiekiem przybywa nam dolegliwości, zwalnia nasz metabolizm i niestety niekiedy trzeba podporządkować się nowym zasadom, które mają pozytywnie wpływać na zdrowie.

Jeśli jesteś seniorką/seniorem lub masz taką osobę w rodzinie to koniecznie uważnie przeczytaj to, co jest napisane. Dobra dieta może stanowczo podwyższyć komfort życia osób starszych a także zahamować lub zapobiec dolegliwościom, które takie osoby mogą odczuwać. Z wiekiem wiele osób zaczyna narzekać zarówno na samopoczucie, jak i na zdrowie. Osoby starsze powinny zweryfikować swoje nawyki żywieniowe. Zdrowa dieta to klucz do długiego życia – to nie ulega wątpliwości.

Czy specjalna dieta to konieczność? Nie chodzi tu o specjalny system żywienia. Z wiekiem nasz organizm zwalnia, dlatego warto wziąć pod uwagę, ze nasz układ trawienny może mieć trudności - niezdrowa dieta może prowadzić do pogorszenia stanu organów.

Z czego wynika problem niezdrowej diety wśród seniorów? Osoby starsze mają niższy budżet i robią rzadziej zakupy – tak wynika ze statystyk. Przez to rezygnują ze świeżych produktów i jadają to, co się nawinie. Do tego dochodzą również starcze dolegliwości takie jak zaburzenia apetytu, słabszy smak i węch. Braki w uzębieniu, które pojawiają się na pewnym etapie również odgrywają role..

W diecie seniora należy uwzględnić wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Przetwory zbożowe, kasze, ryże makarony i ziemniaki to źródła energii. Najlepiej zrezygnować z ciężkostrawnych potraw smażonych i preferować gotowanie na parze i pieczenie. Minimum raz w tygodniu powinni jeść gotowane i chude mięso dla białka i żelaza, które wzmacnia kości i serce. Natomiast ryby seniorzy powinni spożywać minimum dwa razy w tygodniu. Najlepiej, by były to ryby morskie, które prócz białka mają też sole mineralne i jod oraz nieocenione kwasy tłuszczowe.

Aby trzymać poziom cholesterolu w ryzach należy ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów nasyconych i jaj – zalecana dawka to nie więcej niż 2-3 w tygodniu. Nabiał to coś, czego nie może zabraknąć w diecie. Jest to najlepsze źródło składników mineralnych – wapnia, magnezu, potasu i fosforu. Przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie laktozy, które ogólnie nie jest dobrze trawiona, a już na pewno nie przez seniorów.

Jeśli chodzi o warzywa zielone i strączkowe to są one jak najbardziej wskazane. Zwłaszcza strączkowe, gdyż zawierają w sobie tak zwane fitestrogeny, które minimalizują dolegliwości związane z problemami hormonalnymi np. w czasie menopauzy. Dodatkowo obniżają poziom cholesterolu. Aby jeszcze bardziej wpływać na ten aspekty polecamy stosowanie oleju kokosowego. Ma właściwości przeciwzapalne, antygrzybiczne. W tym wieku dobrym pomysłem będzie również trzymanie się zasad diety antynowotworowej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem http://www.vitalogy.pl/odchudzanie-i-diety,zdrowie,1279,dieta-antyrakowa-zasady.htm

Warzywa i owoce powinny być zjadane minimum 2 razy dzienne. Jest to bardzo cenne źródło zarówno witamin, jak i błonnika – wszystkie gatunku kapustne – kalafiory, brokuły, jarmuż i wiele innych to przepustka do zachowania zdrowia na długo, ze względu na bogactwo minerałów.