JustPaste.it

Nachmielone ekstrakty słodowe - rodzaje

Pod określeniem nachmielony ekstrakt słodowy nie kryje się nic innego niż skoncentrowana, zagęszczona brzeczka piwna.

Pod określeniem nachmielony ekstrakt słodowy nie kryje się nic innego niż skoncentrowana, zagęszczona brzeczka piwna.

 

Zwykle przyjmuje ona postać gęstego syropu, czasem ma też formę proszku w zależności od tego, w jaki sposób wytwarza ją dana firma. Ekstrakt słodowy nachmielony jest bardzo przydatny w procesie domowej produkcji piwa, gdyż pozwala nie tylko zredukować ilość potrzebnego sprzętu piwowarskiego i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu, ale skraca też czas potrzebny do uwarzenia piwa, poprzez zmniejszenie ilości koniecznych do wykonania czynności.

 

hop-vines-409870__180_small.jpg


W Polsce warzenie piwa jest znane od stuleci, jednak pasjonaci wybornego złotego trunku powrócili do tej praktyki stosunkowo niedawno. Wcześniej ciężko było im bowiem samodzielnie stworzyć ekstrakt słodowy, który dostępny jest w polskich sklepach dopiero od 2001 roku. Na świecie brewkit pojawił się kilkadziesiąt lat wcześniej, kiedy to w 1963 roku w Anglii zalegalizowano domowe piwowarstwo oraz gdy tę samą ustawę przyjęto w 1972 roku w Australii i w 1978 w Stanach Zjednoczonych.


Jaki ekstrakt?

Nachmielone ekstrakty słodowe kryją się też pod nazwą brewkit. W przeciwieństwie do podstawowych ekstraktów, w których nie ma chmielu, brekwit już go zawiera, co sprawia, że nie trzeba dodawać chmielu samodzielnie, by nadać piwu goryczkę i charakterystyczny aromat. Brekwit zawiera również saszetkę drożdży fermentacyjnych, ułatwiając tym samym warzenie piwa początkującym. Ekstrakt nachmielony jest nieco droższy od ekstraktu, do którego chmiel należy dodać, jednak prostota przyrządzenia piwa rekompensuje jego wyższą cenę.


Coopers'y z Polski i świata

Coopers'y produkowane są na całym świecie, co powoduje, iż warząc piwo samodzielnie, mamy szansę spróbować wielu jego niezwykłych odmian i smaków. W Polsce produkowane są dwa ekstrakty. Pierwszy z nich produkowany jest w Wolsztynie. Sprzedawany jest zarówno w formie płynnej, jak i w proszku. Dostępny jest jako ekstrakt: ciemny, jasny, pszeniczny, kukurydziany, chmielowy i barwiący.

Drugim polskim ekstraktem jest coopers Gozdawa produkowany w Rybniku. Staje się on coraz popularniejszy dzięki szerokiemu wyborowi różnych ekstraktów, wśród których można znaleźć nie tylko typowe propozycje, ale i liczne perełki, pozwalające stworzyć mniej popularne, ciekawe piwa.

W Polsce dużą popularnością cieszy się też ekstrakt produkowany przez firmę Bruntal z Czech, która nie ma jednak szerokiej oferty - proponuje bowiem jedynie dwa rodzaje ekstraktów słodowych: jasne oraz ciemne.

Na świecie najsłynniejsze są natomiast coopers'y firm: Muntons, Geordie, Brewmaker, Brewferm oraz Coopers.