JustPaste.it

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej mieści się w dziale budowlanym, który nosi miano brukarstwo. Brukowanie to jedynie z pozoru proste zadanie. Natomiast w praktyce może okazać się inaczej.

Układanie kostki brukowej mieści się w dziale budowlanym, który nosi miano brukarstwo. Brukowanie to jedynie z pozoru proste zadanie. Natomiast w praktyce może okazać się inaczej.

 

Poniżej kilka porad na temat układania kostki brukowej.

pavers-703981__180_small.jpg


Planujemy rozplanowanie układania kostki brukowej
Kostkę brukową można układać bez dylatacji na dowolnej wielkości powierzchni. Jednak nawierzchni pod kostką należy zapewnić możliwość odprowadzania wody z powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie naturalnego spływu poprzez nachylenie nawierzchni w stronę gruntu, który jest nieutwardzony.


Etapy prac przy układaniu kostki brukowej


Pierwszym etapem jest korytowanie, polegające na wykonaniu zagłębienia w rodzimym gruncie. Jest to wykonanie wykopu o głębokości 20 do 50 cm. Głębokość takiego wykopu zależy przede wszystkim od rodzaju nawierzchni, gdyż na glebie piaszczystej wystarczy zaledwie 15 cm, natomiast gleba podmokła wymaga już wykopu około 50 cm.
Kolejnym etapem jest zainstalowanie odwodnienia. Wykonuje się to zazwyczaj w przypadku układania dużej powierzchni kostki brukowej. Woda może być odprowadzana do kanalizacji deszczowej. Można ją także odprowadzić do studni chłonnej drenażu. Należy także doprowadzić rury do miejsca instalowania odwodnienia.
Kolejną fazą prac jest osadzenie krawężników. Osadza się je wzdłuż bramowania nawierzchni. Powinny one wyznaczać płaszczyznę nawierzchni.


Układanie kostki brukowej


Prace należy wykonywać w odpowiedniej kolejności. Po pierwsze należy wykonać podsypkę piaskową  po korytowaniu z zaznaczonymi poziomami. Następnie należy zagęścić podbudowę. Mieszamy podsypkę piaskową z cementową oraz poziomujemy podłoże. Następnie należy wyrównać powierzchnię podsypki i można zacząć układać kostkę. Następnie przygotowujemy brzegi przed oporowaniem i wykonujemy oporowanie. Ostatnie fazy to utwardzenie podłoża i piaskowanie fug.

Układanie kostki brukowej wymaga odpowiedniego przygotowania. Jest to materiał odporny zarówno na mróz jak i ścieranie. Stanowi element ozdobny sprawiający, że nasze podwórko, czy ogród będzie ładnie się prezentował. Kostka brukowa występuje w wielu kolorach, dostępna jest także w wielu kształtach. Jest to także bardzo popularny materiał przy urządzaniu ogrodów.

Odpowiednio rozplanowane oraz solidne ułożenie ścieżek czy podjazdów z kostki brukowej pozwala znacznie ułatwić "komunikację". Jest to niezmiernie ważny element architektury ogrodowej, który zasługuje na uwagę. Z kostki brukowej można układać nie tylko ścieżki, ale także podjazdy pod garaż. Można nią także ułożyć całe podwórko.

 

Artykuł napisany na podstawie treści zawartych na portalu firmy brukarskiej Negacz.pl