JustPaste.it

Chleb esseński - ostatni przebój dietetyczny

Ostatnio dietetycy coraz powszechniej szerzą trend rezygnacji z węglowodanów. Białe pieczywo uznawane jest za bombę kaloryczną spowalniającą trawienie.

Ostatnio dietetycy coraz powszechniej szerzą trend rezygnacji z węglowodanów. Białe pieczywo uznawane jest za bombę kaloryczną spowalniającą trawienie.

 

 

Doradza się zastępowanie go pełnoziarnistym. Coraz bardziej popularne stają się wszystkie jego odmiany, z chlebem esseńskim włącznie. Czym różni się on od zwykłego i od pełnoziarnistego? Co to właściwie jest, ów chleb esseński i jak powstaje?

Chleb esseński, inaczej zwany również chlebem Ezechiela, powstaje z ziaren, które wypuściły kiełki. Dzięki temu jest on przede wszystkim o wiele bogatszy w składniki odżywcze. Nasiona zawierają bowiem największą ich ilość właśnie w momencie kiełkowania. Chleb esseński jest też wypiekany w niskich temperaturach, dzięki czemu zachowuje więcej witamin i minerałów. Wysoka temperatura w zwykłym wypieku sprawia, że wiele z nich jest niszczonych. Kiełkowane ziarno jest lżejsze dla żołądka i łatwiejsze do strawienia.

Kiełki ziaren pełne są witamin, przeciwutlaniaczy, łatwo przyswajalnych mikroelementów (zwłaszcza żelaza i cynku). Zawierają też sporo białka i mniej skrobi, więcej niż rośliny rozwinięte. Chleb esseński jest dobrą alternatywą dla osób cierpiących na problemy trawienne po spożywaniu zwykłego pieczywa. Pieczywo z niego wypiekane nie podnosi poziomu cukru we krwi i poprawia metabolizm. Zawiera dużo błonnika z pełnego ziarna, a dodatkowo w jego składnie w ogóle nie ma mąki. Kiełkowane ziarna są od razu miażdżone do konsystencji ciasta.

Jak powstaje chleb esseński?

Jest on przygotowywany z kiełkujących ziaren m.in. żyta i pszenicy. Ziarna są mielone, mieszane z wodą i gotowane przez około 12 godzin. Zawsze pozostają częściowo surowe. Czasem chleb taki spożywa się wręcz na surowo, dlatego nazywa się go również „żywym chlebem”. Dzięki takiemu procesowi robienia chleba ziarna zachowują wszystkie naturalne enzymy.

W smaku i konsystencji chleb esseński różni się od zwykłego, a także od razowego. Jest nieco bardziej gliniasty i cięższy, a jego smak można określić jako słodkawy. Mimo iż być może nie brzmi to zachęcająco, w rzeczywistości chleb Ezechiela jest naprawdę smaczny i można bez problemu zastąpić nim zwykłe pieczywo – z korzyścią dla zdrowia.

 

4d94b70c6af47cf6667e9c3cbdb110a0.jpg