JustPaste.it

Kilka rzeczy, których nie wiesz o lataniu samolotem

od błyskawic trafiających w samoloty po dziwny smak jedzenia na pokładzie - latanie wciąż ma swoje tajemnice

od błyskawic trafiających w samoloty po dziwny smak jedzenia na pokładzie - latanie wciąż ma swoje tajemnice

 

1 – błyskawiczny lot

 

Zastanawiałeś się kiedyś co się stanie, gdy przelatujący przez szalejącą burzę samolot zostanie rażony piorunem? I czy to w ogóle możliwe? Otóż pioruny trafiają w samoloty cały czas! Choć brzmi to dość przerażająco, w rzeczywistości pioruny nie stanowią prawie żadnego zagrożenia dla tych latających maszyn. Wedle danych opublikowanych przez FAA (Federalna Administracja Lotnictwa) każdy samolot pasażerski znajdujący się obecnie w użyciu zostaje trafiony piorunem przynajmniej raz w roku. Konstrukcja samolotu, wykonana jest w taki sposób, że przewodzi ładunek elektryczny wzdłuż zewnętrznej powierzchni maszyny, gdzie następnie kontynuuje swoją drogę ku ziemi – bez uszkadzania wewnętrznej części samolotu.

licencja pilota liniowego

2 – jedzenie nie najwyższych lotów

 

Nikt nie lubi jedzenia serwowanego na pokładzie samolotów. Każdy, kto podróżuje samolotami po świecie, wie, że jedzenie w nich nie należy do szczególnie smakowitych. Dlaczego? W świecie zażartej konkurencji i marketingu wydawałoby się, że linie serwujące lepsze jedzenie wygrałyby przychylność konsumentów. Wina, jak wykazuje Coenell University nie leży jednak po stronie kucharzy. Badanie z 2015 roku wykazuje, że spożywanie posiłku w hałaśliwym otoczeniu (jakiego dostarczają turbiny samolotu) otępia kubki smakowe w nietypowy sposób, redukując, (między innymi) odczuwanie przez nas słodkiego smaku zwiększając jednocześnie słony. Dodatkowo suche wprowadzane do ponownego obiegu powietrze dodatkowo otępia wspomniane kubki smakowe, co sprawia, że w naszym odczuciu jedzenie na pokładzie smakuje trochę… dziwnie.

 

3 – Globalne turbulencje

 

Choć wciąż niektórzy są ku temu sceptyczni, prawie każdy naukowiec zgadza się, że era przemysłowa zapoczątkowała okres zmian środowiskowych, które podniosą temperaturę Ziemi o kilka stopni w ciągu następnego stulecia. Jednym z wielu odczuwalnych efektów ubocznych tego zjawiska, będą mniej wygodne loty. Większa ilość tlenku węgla w atmosferze sprawia, że przekierowywaniu ulegają prądy powietrzne panujące na wysokościach, na jakich latają samoloty. Prądy te tworzone są poprzez różnice temperatur pomiędzy biegunami a tropikami na równikach. Różnica ta wzrasta, dzięki czemu prądy powietrzne stały się silniejsze, co prowadzi do częstszych turbulencji.

 

Latanie samolotem to niezwykła przygoda, zwłaszcza gdy zasiadasz za jego sterami. Jeżeli mimo piorunów, niesmacznego jedzenia i turbulencji lubisz latać, zastanów się nad zdobyciem licencji pilota liniowego. W Polsce kursy, szkolenia i loty widokowe oferuje lotnisko grądy. Odwiedź stronę i dowiedz się jak zdobyć licencję pilota samolotowego!