JustPaste.it

Innowacje PV: fabryka drukowanych ogniw fotowoltaicznych w Polsce

Pierwsza fabryka na świecie

Pierwsza fabryka na świecie

 

Trochę to dziwne, czym się zajmują media w Polsce. Z jednej strony podchwytują niemal każde słowo wygłaszane przez prezydenta, a to o tym, że aktualna władza ma na celu stworzenie Polski nowoczesnej, stawiającej na innowacje, a to o tym że Komitety Obrony Demokracji to ewidentny przykład wojny hybrydowej prowadzonej w Polsce przez wrogie, obce siły.

Natomiast niezbyt nagłośniono sprawę, gdzie innowacyjność i przymiotnik hybrydowy zostały użyte w pozytywnym kontekście. Mianowicie chodzi o uruchomioną niedawno w Zaczerniu na Podkarpaciu innowacyjną fabrykę ML System, w której rozpoczęto – pierwszą na świecie - produkcję drukowanych ogniw fotowoltaicznych.

Słowo innowacyjność przystoi twórcom tego pomysłu, bo opracowana technologia produkcji bazuje na polskiej myśli technologicznej, do wdrożenia której zgłoszono aż piętnaście patentów. Natomiast słowo „hybrydowy” użyte zostało w nazwie projektu „Produkcyjne wdrożenie przez ML System hybrydowego panelu fotowoltaicznego NoFrost”, który częściowo został dofinansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Cała inwestycja pochłonęła 56 mln zł, przy czym blisko ¾ tej kwoty kosztowały patenty i technologie. Na powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych powstały trzy linie produkcyjne oraz duże (500 m2) laboratorium. Oprócz produkcji paneli drukowanych firma zajmuje się również obróbką szkła i zespalaniem szkła.

W laboratorium prowadzone są dalsze badania ukierunkowane na dalsze udoskonalanie paneli fotowoltaicznych z docelowym wykorzystaniem nanomateriałów i nanotechnologii. Do napełniania drukowanych w ML System paneli wykorzystywany jest elektrolit ze specjalnym barwnikiem o składzie opatentowanym przez firmę.

Zaletą drukowanych ogniw PV jest przede wszystkim niższa energochłonność , mniejsza ilość odpadów, a co za tym idzie znacznie niższy koszt produkcji. Poza tym nie wymagają one tak dużych powierzchni i odpowiedniego kąta nachylenia jak panele krzemowe, by spełniać swą rolę. Można je mocować nie tylko na dachach, ale również na powierzchniach pionowych, np. na elewacjach budynków lub szybach zamiast żaluzji (są półprzejrzyste). Poza samą fabryką ML System drukowane ogniwa PV zastosowano już m.in. w Filharmonii Podkarpackiej i na Uniwersytecie Jagiellońskim.