JustPaste.it

Czy leasing się opłaca?

Każdego miesiąca w naszym kraju powstają setki nowych przedsiębiorstw. Tajemnicą poliszynela jest, że wielu właścicieli firm zastanawia się nad skorzystaniem z leasingu. Warto?

Każdego miesiąca w naszym kraju powstają setki nowych przedsiębiorstw. Tajemnicą poliszynela jest, że wielu właścicieli firm zastanawia się nad skorzystaniem z leasingu. Warto?

 

1ad371a648143538c08be88812ea8bde.jpg

Leasing to forma współpracy, która cieszy się niesłabnącą popularnością. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy zna to pojęcie i to niezależnie od tego, czy dana osoba kiedykolwiek choćby pomyślała o własnej firmie. Nic dziwnego: o leasingu wiele się mówi, a warianty takiej współpracy stają się bardzo popularne w ramach komercyjnych usług dla zwykłych zjadaczy chleba.

Taki duży, taki mały

Niegdyś kojarzony z wielkimi ośrodkami miejskimi i światem międzynarodowego biznesu dotykającego zaledwie kilka większych miast (przede wszystkim oczywiście Warszawa) leasing "zadomowił" się u nas na dobre. Mimo wszystko wielu biznesmenów przed zdecydowaniem się na leasing wyraża wiele wątpliwości i zadaje sobie pytanie, czy to na pewno się opłaca. Nie da się niestety udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ - jak to często w tego typu tematach bywa - to zależy. Usługi leasingowe świadczone przez dealerów są dostępne zarówno dla wielkich, działających od wielu lat firm, jak i nowych graczy na lokalnych rynkach. Modele biznesowe w obu przypadkach są skrajnie inne, dlatego zamiast ślepo powtarzać ruchy wielkich korporacji, nowi przedsiębiorcy powinni samodzielnie przeanalizować swoje możliwości i specyfikę prowadzenia działalności. Powinni też zdawać sobie sprawę z tego, iż oferty dealerów nie tylko różnią się znacznie flotą (z jednej strony Ford Mondeo, z drugiej... Porsche).

Oferta leasingowa dla firm z krótkim stażem zwykle różni się od umów proponowanych doświadczonym firmom. Wynika to z prostej przyczyny, jaką jest próba minimalizowania ryzyka finansowego (firma z historią daje większą gwarancję wypłaty pieniędzy). Z tego względu podpisując umowę leasingową, trzeba zwrócić uwagę na warunki tzw. opłaty wstępnej - te mogą się znacząco różnić dla poszczególnych partnerów biznesowych. Niezależnie od tego, jak mocną pozycję negocjacyjną mamy, zawsze warto powalczyć o lepsze warunki - u niektórych dealerów osiągniemy porozumienia o wiele bardziej atrakcyjne niż w innych salonach.

Jakie atuty?

Leasing to oczywiście koszta, a co z zaletami? Przede wszystkim brak zaniżania zdolności kredytowej firmy, zwykle auta z leasingu są też ostatecznie dość tanie, ponadto nie trzeba ich rejestrować na firmę (są własnością dealera). Zwykle też po zakończeniu umowy samochody z leasingu można odkupić po niskiej cenie. Kolejne plusy współpracy z autoryzowanym dealerem to możliwość skorzystania z serwisowania pojazdów i wymiany wyeksploatowanych części. Tak więc widać, że tak naprawdę leasing niesie ze sobą wiele interesujących możliwości. Finansowo zwykle wypada bardzo atrakcyjnie, niosąc ze sobą wachlarz ciekawych opcji dodatkowych.