Login lub e-mail Hasło   

Z jakich materiałów wybudować dom?

Budowa domu to niewątpliwie olbrzymia inwestycja która wymaga od nas zaangażowania, ciężkiej pracy, ale też planowania wielu rzeczy do przodu.
Wyświetlenia: 326 Zamieszczono 25/03/2016

Budowa domu to niewątpliwie olbrzymia inwestycja która wymaga od nas zaangażowania, ciężkiej pracy, ale też planowania wielu rzeczy do przodu. Kiedy zaczynamy pracę, powinniśmy tak naprawdę wiedzieć już wszystko i nie liczyć, że ewentualne niedociągnięcia wyjdą w praniu. Jest to dla wielu z nas najważniejsza inwestycja w życiu i najprawdopodobniej dotyczy miejsca, w którym będziemy mieszkać do końca życia. 

Jednym z najważniejszych elementów jest materiał z którego dom będzie zbudowany. To, jakie materiały do budowy domu wybierzemy będzie zależeć przede wszystkim od naszego gustu i budżetu. Nie wszystkim będą podobać się domy z cegły, tak samo jak nie wszystkim będą podobać się domu z drewnianych bali. Jaki materiał więc wybrać i dlaczego? 

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się jakie warunki atmosferyczne panować będą w naszej lokalizacji. Jeśli nasz dom będzie stał w miejscu w którym zimą są silne opady śniegu, a latem jest niezwykle gorąco – powinniśmy wybrać taki materiał, który będzie „trzymał” temperaturę raczej na zewnątrz. Materiał ten musi być też niezwykle solidny i wytrzymały. 

Oczywiście należy również pamiętać, że nie każdy materiał nadaje się do wszystkiego. Niektóre z nich nie będą mogły zostać użyte przy budowie piwnicy, inne np. do budowy fundamentów. 

Z popularnych materiałów warto zwrócić uwagę na ceramikę. Jest to niezwykle wytrzymały materiał który wciąż jest bardzo popularny, a na dodatek nie jest drogi. Jej siostra – ceramika poryzowana również jest świetnym wyborem. Także nie jest bardzo droga, bardzo mało waży, a na dodatek lepiej trzyma temperaturę. 

Znany i sprawdzony beton jest idealny do budowy ścian zewnętrznych. To, jak grube będą ściany zależy od tzn. bloczków modułowych (i ich izolacji termicznej). Beton w ostatnich latach tracił na popularności, ale wciąż jest materiałem którego nie musimy się obawiać.

Jeśli musimy oszczędzać, świetnym rozwiązaniem będą silikaty. Są bardzo tanie, a ich wykończenie jest niemalże takie samo jak w przypadku ścian ceramicznych, więc wyglądają bardzo dobrze. Innym tanim sposobem jest tzn. „Kanadyjczyk”. Poza swoją rozsądną ceną jest niezwykle ekonomiczny, ale muszą zostać wykonane perfekcyjne. 

 Kolejnym rozwiązaniem jest keramzytobeton, mniej popularny, ale wypełniony styropianem daje nie tylko wystarczająco ciepła, ale wygląda również naprawdę bardzo dobrze. 

Ściany prefabrykowane to wersja dla bogatszych. Budowa domów z tego materiału jest niezwykle szybka, ale też solidna. Wszystkie części domu produkowane na podstawie gotowych projektów. 

No i na koniec jeden z najpopularniejszych rozwiązań – domy z bali. Tak naprawdę pasują wszędzie poza miastami. W zależności od naszego budżetu możemy wybrać materiał, niektórzy decydują się na sosny, inni na świerki, ale rozwiązań jest naprawdę mnóstwo i nie musimy się ograniczać, wybór należy tylko i wyłącznie do nas.

Podobne artykuły


14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 728
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1078
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 659
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1015
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1176
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 714
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 746
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 831
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 885
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1087
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 575
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 605
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 917
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 495
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1015
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska