Login lub e-mail Hasło   

Instalacja elektryczna w domach i mieszkaniach

Instalacja elektryczna jest niezwykle ważnym elementem każdego gospodarstwa domowego.
Wyświetlenia: 373 Zamieszczono 28/03/2016

Instalacje elektryczne są niezwykle ważnym elementem każdego gospodarstwa domowego. Nie wyobrażamy chyba sobie życia bez urządzeń elektrycznych. Dzisiejszy świat praktycznie nie istnieje bez telefonów, laptopów, ciężko byłoby pójść na jakieś spotkanie wcześniej nie prasując ciuchów, a wieczorem nie zobaczyć swojego ulubionego serialu bądź ciekawego filmu dla relaksu. Nie da się ukryć, że elektryczność w tym momencie zawładnęła naszym życiem. 

Prawo budowlane nakazuje nam co najmniej raz na pięć lat badać instalację elektryczną. Mamy obowiązek sprawdzić sprawność osprzętu, połączeń i wszelkich zabezpieczeń. Musimy również sprawdzić czy skutecznie działa ochrona przeciwporażeniowa, izolacja przewodów i uziemienie. 

Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy sprawdzać to wszystko częściej niż tylko raz na pięć lat. Chodzi tutaj w końcu nie tylko o nasze zdrowie, ale o zdrowie całej rodziny. Czasami nawet małe spięcie może doprowadzić do tragedii. 

Jeśli nie jesteśmy elektrykami – do wykonania takich czynności powinniśmy zatrudnić fachowca. Z pewnością zna się na tym wszystkim lepiej od nas więc zdecydowanie dokładniej i sprawniej sprawdzi stan naszej instalacji elektrycznej. 

Jeśli mieszkamy w miejscu w którym mamy starą instalacje elektryczną – powinniśmy zwrócić na nią szczególną uwagę, są zdecydowanie mniej wytrzymałe od ich nowszych modelów i nawet przy najmniejszych problemach – powinniśmy wezwać fachowca. Powinniśmy sprawdzać, czy tablica rozdzielcza nie jest np. osmolona, a korki nie mają przegrzewającej się osłonki. Warto również pamiętać, że starsze instalacje nie pozwolą nam na tak wysokie obciążenie jakie mamy w nowych instalacjach, przez co nie będziemy mogli włączyć zbyt wielu urządzeń na raz. 

Jeśli nasza sieć nie przejdzie pozytywnie testu, będziemy zmuszeni jak najszybciej ją wymienić. W ten sposób nie tylko przestaniemy narzekać na problemy, jakie stwarzała, ale też zapewnimy sobie bezpieczeństwo i spokój. Jeśli mamy starą instalację – również możemy pomyśleć o wymianie właśnie z powodu bezpieczeństwa. Innym świetnym momentem będzie remont – skoro wymieniamy wszystko – to wszystko! Musimy pamiętać, że nie tylko siebie chronimy w ten sposób, ale również rodzinę i sąsiadów. Czasami pożar spowodowany problemami z instalacją może przenieść się na inne budynki. 

W dzisiejszych czasach mamy zdecydowanie większe możliwości. Tak naprawdę możemy dopasować instalację elektryczną do swoich potrzeb. Warto również na wszelki wypadek ułożyć gdzieś dodatkowe rurki instalacyjne – dzięki temu będziemy mogli w każdej chwili rozszerzyć instalację. 

Oczywiście nie należy robić małych rzeczy po kolei. Najlepiej zając się wszystkim na raz, więc przed ewentualną wymianą powinniśmy najpierw sprawdzić, czy posiadamy odpowiedni budżet, w zależności od domu – od tysiąca, do nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Podobne artykuły


14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 727
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1075
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 658
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1014
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1175
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 714
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 746
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 831
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 885
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1084
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 574
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 605
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 915
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 494
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1012
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska