JustPaste.it

Jak przeliczamy waluty?

W kantorach oraz w bankach dokonuje się przeliczenia kursu danej waluty. Jak dokonuje się takiego przeliczenia i dlaczego wiele kursów walutowych jest chwiejnych?

W kantorach oraz w bankach dokonuje się przeliczenia kursu danej waluty. Jak dokonuje się takiego przeliczenia i dlaczego wiele kursów walutowych jest chwiejnych?

 

wykresy słupki

 

 

Cena rynkowa waluty i jej kurs

Nie można utożsamiać ze sobą pojęcia ceny rynkowej waluty oraz jej kursu. W praktyce cena rynkowa dolara amerykańskiego może być inna niż jego kurs na rynku walutowym, jaki zaoferowany zostanie nam w kantorze lub w banku.

Cena rynkowa waluty oznacza, ile np. złotówek potrzebujemy, aby kupić dolara amerykańskiego. Natomiast kurs waluty wyznaczany jest zawsze dla par walutowych. We wspominanym przypadku będzie to para USD/PLN. Jeśli kurs USD/PLN wynosi 3,75469807 (dane NBP z 30.03.2016 roku) oznacza to, że potrzeba zapłacić 3,76 zł, aby nabyć jednego dolara amerykańskiego.

W parach walutowych pierwsza jednostka zawsze odpowiada 1 jednostce waluty, a kurs pokazuje, ile potrzeba drugiej waluty, dla kupienia jednej jednostki pierwszej.

Cena rynkowa waluty obcej stosowana jest przez handlowców i banki. Jest ona korzystniejsza niż kurs wymiany, bowiem kantor lub bank na takiej transakcji z klientem będzie chciał zarobić. Różnica pomiędzy ceną rynkową a kursem waluty, jest zyskiem na transakcjach wymiany. Nawet jeśli obecna cena rynkowa dolara wynosi więc 3,76 zł, kantory mogą sprzedawać go drożej, np. w cenie 3,86 i więcej.

Przeliczenie kursu walutowego

Można dokonać przeliczenia kursu walutowego podanego jako: USD/PLN = 3,75469807, według następującego wzoru: 1/kurs waluty. We wspominanym przypadku będzie to 1/3,75469807 = 0,26633. Sugeruje to, że potrzebujemy 0,26633 dolarów amerykańskich, aby kupić 1 złotówkę. Cena ta będzie odzwierciedleniem pary PLN/USD.

Rozbieżności pomiędzy ceną rynkową waluty a jej kursem można wyliczyć, odejmując jedną wartość od drugiej i dzieląc wynik przez cenę rynkową waluty. W podanym przykładzie będzie to wartość 3,86-3,76=0,10/3,76=0,02659. Mnożąc przez sto, otrzymujemy procent rozbieżności, tj. 2,659 proc. Tyle wynosi marża kantoru lub banku dokonującego transakcji wymiany waluty - złotówek na dolary. Podobne rozbieżności pojawiają się przy odwrotnej wymianie, a procent marży wylicza się w analogiczny sposób.

W celu zaoszczędzenia pieniędzy należy szukać oferowanych kursów walut najbardziej zbliżonych do ceny rynkowej waluty. Bank czy kantor musi doliczyć do niej marżę za pozyskanie fizycznego pieniądza - gotówki, bowiem handlowcy na rynku walutowym Forex nie handlują gotówką.

W zależności od tego, czy cena waluty jest wyższa czy niższa o waluty lokalnej, trzeba mnożyć lub dzielić posiadaną gotówkę. W przypadku kursu EUR/USD należy podzielić kwotę posiadaną w dolarach na kurs waluty. Jeśli kurs wynosi 1,35, to trzeba podzielić posiadaną kwotę dolarów na ten wskaźnik. W przeciwnym wypadku, gdy chcemy kupić dolary za euro, kwotę w dolarach dzielimy przez cenę rynkową euro, ponieważ dolar jest tańszy od waluty europejskiej.