Login lub e-mail Hasło   

W Kosmos Na Piechotę?

EmDrive jako napęd bezodrzutowy ostatnio został udowodniony przez NASA, że działa. Są jednak inne tego typu napędy.
Wyświetlenia: 501 Zamieszczono 01/04/2016

Słyszeliście o EmDrive? To niedawno udowodniony przez NASA napęd nieinercjalny. Nieinercjalny oznacza tutaj, że wszystkie do tej pory znane napędy są inercjalne, czyli polegają na odrzucaniu od siebie czegokolwiek (gazów rakietowych, jezdni, wiatru), a ten jest napędem bezodrzutowym. Stoi to pozornie wbrew prawom Newtona. Pozornie, gdyż Isaac Newton rozpatrywał tylko i wyłącznie układy inercjalne i jego zasady, w tym zasada zachowania pędu, nie dotyczy układów nieinercjalnych. Większość z takich napędów działa bardzo słabo i nie nadaje się w dalszej perspektywie do wykorzystania ich jako napęd na przykład napędów kosmicznych, ale pokłada się w nich olbrzymie nadzieje, zwłaszcza w perspektywie lotów kosmicznych, zaczynając od Marsa.
Dlaczego akurat napędy nieinercjalne/bezodrzutowe?
Paliwo rakietowe nie zabierze nas wcale daleko, szybko, bezpiecznie i tanio. Sama misja na Księżyc była bardzo niebezpieczna. Misja na Marsa przy wykorzystaniu klasycznego paliwa rakietowego byłaby o wiele bardziej droga, ryzykowna i niebezpieczna. Większość z tych kosztów stałaby po stronie zamontowania w pojeździe gigantycznych zbiorników paliwa, a żeby wszystko miało sens, to w powrotną stronę paliwo trzeba by było pozyskać na Marsie. W sumie to nikt nie wie, czy bylibyśmy ludzi z takiej misji w ogóle wrócić i napęd rakietowy wydaje się w tym wypadku kompletnie bezużyteczny. Nadzieją są napędy nieinercjalne, które byłyby po prostu zasilane przez prąd i nie wykorzystywałyby odrzutu.
Po co to wszystko?
Ludzkość potrzebuje nowych perspektyw, aby podjąć kolejne wysiłki. Nikomu bowiem się nic nie chce, jeśli nie ma żadnych perspektyw na przyszłość i jeśli nie opłaca się nawet marzyć o byciu kosmonautą, studiowaniu nauk ścisłych, czy w ogóle studiowaniu - ludzkość sama z siebie sieje ferment. Ostatnie wielkie kroki człowieka w kosmos przyniosły wymierne korzyści rozproszone po całym świecie. Nigdy nie doszlibyśmy do tak poważnej informatyzacji i ery Internetu bez stawiania sobie ambitnych celów, jakimi były misje kosmiczne. Ludzie przenieśli swoją sferę kompetencji, doświadczenia, rywalizacji, współpracy, intuicji, woli, kreatywności i obserwacji ku o wiele abstrakcyjniejszym dziedzinom rzeczywistości, a to wszystko zwłaszcza dzięki wielkim krokom w kosmos.
Napęd rakietowy nigdzie więcej już nas nie zabierze. Napęd nieinercjalny jest pewną obietnicą, gdyż według niemal wszystkich autorytetów z Fizyki nie powinien istnieć i skoro jest i można go wykorzystać, to każdy może dojść do wniosku, że jeszcze nie wszystko zostało wynalezione, że można stworzyć jakieś konkretne NOVUM tam, gdzie każdy uważał to za kompletne bzdury. To byłaby ta perspektywa, która uruchomiłaby nie tylko wiele fantastycznych tendencji w naszej cywilizacji, ale pomogła nam się politycznie jednać w niespokojnym dziś świecie.
EmDrive działa, ale podaję link do filmiku, gdzie działa podobne urządzenie. Jest to cewka w kształcie stożka (autor dla wygody zrobił ją z piramidy, ale powinien to być stożek). Wykorzystano napięcie 9V prądu stałego i całe urządzenie jest niewielkie - około 4 cm. Z powodów braków materiałowych i małego napięcia urządzenie działa słabo, ale polecam.

FILM

Podobne artykuły


10
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1098
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1226
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 775
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 274
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1294
5
komentarze: 60 | wyświetlenia: 635
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141376
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 237227
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 109957
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

To bardzo ciekawy temat. Napęd nierakietowy. Bardzo dawno temu, gdy byłem w dzisiątej klasie (nauka kończyła się na jedenstej), wpadłem na pomysł takiego pojazdu kosmicznego. Nawet dziś twierdzę, że nie narusza prawa zachowania energii, a coś o tym wiem. Pojazd składał się z dwóch identycznych części i działał na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Warunkiem, by przemieszczał się była rotacja m ...  wyświetl więcej

@bardek: Każdy kto zabiera się za skonstruowanie napędu nieodrzutowego zaczyna od rotującej w torusie plazmy. Taki układ najzwyczajniej zachowuje się jak żyroskop = porusza się wzdłuż osi obrotu z oporem, podczas gdy w poprzek osi obrotu porusza się bez żadnego oporu. Trudniej jest nim również wykręcać na boki - zmieniając kąt osi obrotu, która w tym wypadku porusza się jak wskazówki zegara. Twój ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska