Login lub e-mail Hasło   

Kiedy warto wyprowadzić się z rodzinnego domu?

Każdy dorosły człowiek wcześniej czy później dochodzi do przełomowego momentu, kiedy to wyprowadza się z rodzinnego domu. Moment taki następuje w różnym czasie zależnie od sytuacji.
Wyświetlenia: 493 Zamieszczono 04/04/2016

Każdy dorosły człowiek wcześniej czy później dochodzi do przełomowego momentu, kiedy to wyprowadza się z rodzinnego domu. Moment taki następuje w różnym czasie zależnie od sytuacji.

Jedni wyprowadzają się w bardzo młodym wieku, zaraz po szkole średniej. Zwykle to właśnie te osoby z przeprowadzką radzą sobie najlepiej. Często w danym momencie jeszcze nie wiedzą, że jest to opuszczenie rodzinnego domu na zawsze. Najwięcej osób wyprowadza się od rodziców w wieku pomiędzy dwudziestym piątym a trzydziestym rokiem życia i dzieje się to zwykle przy okazji zawarcia związku małżeńskiego. Jest to jedna z najbardziej naturalnych dróg odłączenia się od rodziców. Krok taki jest zwykle zaplanowany nie wywołuje, więc wiele stresu.

Rodzice zwykle w miarę swoich możliwości starają się pomagać dorosłym dzieciom, które rozpoczynają życie na swoim. Jest też całkiem spora grupa osób, które z rodzinnego domu wyprowadzają się grubo po trzydziestce. Bardzo rzadko osoby takie pozostają długo w rodzinnym domu z wyboru. Zwykle są to kwestie finansowe, czyli brak pracy albo praca za niewielką pensję. Okazuje się, że tym najstarszym osobom przejście do pełnej samodzielności przychodzi najtrudniej.

Długie zamieszkiwanie z rodzicami może powodować spadek samooceny. Dorosłe osoby, które muszą tłumaczyć się rodzicom, dokąd wychodzą, słuchać uwag na temat wydawania pieniędzy czy doboru partnerów nie czują się najlepiej. Nie pomaga także fakt, że takie osoby w polskim społeczeństwie bywają wyśmiewane. Na dodatek, gdy osoba po trzydziestce chce się wyprowadzić starzejący się rodzice często stawiają opór, gdyż oczekują opieki i boją się samotności. W każdej jednak sytuacji przeprowadzenie się do siebie oznacza duże zmiany w trybie życia.

Zmuszeni jesteśmy wtedy do samodzielności, rozsądniej wydajemy pieniądze i mamy większą motywację do pracy. Własne mieszkanie to konieczność opłacania rachunków i dbania o jego stan. Będąc na swoich nie zadłużamy się już tak beztrosko, bo wiemy, że mamy stałe zobowiązania, które teraz już zawsze trzeba będzie regulować. Pomimo trudności wielu osobom wyprowadzenie się z rodzinnego domu wychodzi na dobre.

Zaletą jest fakt, że możesz samemu zrobić im imprezę. Bawić się i korzystać z życia a dodatkowo uczysz się odpowiedzialności.

Choć prawie każdy przed tym krokiem ma jakieś obawy w rezultacie okazuje się zwykle, że mieszkanie na swoim to więcej korzyści niż strat. Jesteśmy niezależni, samodzielni, swobodni, często musimy pracować więcej niż wcześniej, ale osobiście zarobione pieniądze rekompensują wiele.

Podobne artykuły


11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1120
10
komentarze: 24 | wyświetlenia: 510
9
komentarze: 608 | wyświetlenia: 1533
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1567
8
komentarze: 38 | wyświetlenia: 917
7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 563
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 305
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 695
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 719
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 608
294
komentarze: 63 | wyświetlenia: 105225
181
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1192686
153
komentarze: 44 | wyświetlenia: 131060
105
komentarze: 29 | wyświetlenia: 114641
102
komentarze: 26 | wyświetlenia: 274088
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska