Login lub e-mail Hasło   

Festiwal Fantastyki Pyrkon

W czasach prędkiego rozwoju technologii, począwszy od budownictwa, przez motoryzację i eksplorację kosmosu, aż po nanoroboty, coraz większe grupy ludzi fascynują się techniką, n...
Wyświetlenia: 326 Zamieszczono 05/04/2016

            W czasach prędkiego rozwoju technologii, począwszy od budownictwa, przez motoryzację i eksplorację kosmosu, aż po nanoroboty, coraz większe grupy ludzi fascynują się techniką, nauką i jej rozwojem. Przekłada się to w prosty sposób na zainteresowanie ludzi, szczególnie młodych literaturą, filmami, a także grami komputerowymi z gatunku science-fiction, a w dalszej kolejności fantastyką w ogóle. Oznacza to, że rynek fantastyki z roku na rok staje się coraz potężniejszy, przynosi autorom i producentom coraz wyższe dochody, ale także wpływa na pragnienie jednoczenia się przez odbiorców fantastyki.

           W ten sposób powstają różnorakie konwenty, czyli spotkania dużych grup fanów ze sobą, ale także z twórcami książek czy gier. Widać tutaj przekrój przez całą gamę różnych odmian fantastyki – od mangi i anime, czyli pochodzących z Japonii komiksów i filmów rysunkowych, przez gry planszowe, gry komputerowe, które urosły już do rangi e-sportu, konwenty ogólnofantastyczne,  aż po LARP, czyli odgrywanie ról zainspirowanych najczęściej książkami fantasy przez uczestników zabawy.

            Jednym z największych konwentów miłośników fantastyki jest Festiwal Fantastyki Pyrkon, odbywający się corocznie w Poznaniu już od 2000 roku. Pomimo skromnych początków w jednej z poznańskich szkół, festiwal ten zdobywa coraz większą popularność. W 2015 roku wzięło w nim udział ponad 30000 osób. Jako goście zapraszane były znamienite postaci związane z ogólnie pojętą fantastyką – autorzy książek, twórcy gier RPG, rysownicy, a nawet programiści.

            Pyrkon oferuje uczestnikom multum atrakcji, między innymi sesje gier RPG i LARP, spotkania z autorami książek, pokazy walk, premiery gier planszowych, karcianych i komputerowych, a nawet prelekcje popularnonaukowe. Jest to na tyle doniosłe wydarzenie na tle miasta, że relacje z konwentu pokazywane są nawet w tv Poznan przyciąga co roku fanów nie tylko z całej Polski, lecz również z zagranicy. Dla nich został utworzony specjalny blok programowy, który odbywa się wyłącznie po angielsku.

            Od 2014 roku organizatorzy ustanowili nagrodę, którą nazwali Identyfikatorami Pyrkonu. W kategoriach Literatura i Komiks, Gry oraz Promotor Fantastyki nagradzane są osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do wzrostu popularności i pozytywnego odbioru fantastyki wśród społeczeństwa. Również sam Pyrkon był wielokrotnie nagradzany jako najlepszy festiwal fantastyki w Polsce.

            Niestety, mimo wielu sukcesów, organizatorom nie udało się uniknąć również kontrowersji. W 2014 roku został wyemitowany głośny spot promujący Pyrkon i kostki do gry wyprodukowane przez jednego ze sponsorów konwentu. Przedstawiał on rozbierającą się kobietę, która następnie wzięła kąpiel w wannie pełnej kostek. Wywołało to protest i oburzenie środowisk feministycznych, zarzucających twórcom spotu uprzedmiotowienie kobiet.

            Rok później na festiwalu gościł znany prawicowy polityk Janusz Korwin-Mikke. I tutaj niektórzy wyrażali swoje zaniepokojenie, gdyż polityk ten był wówczas kandydatem na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Według środowisk lewicowych mógł on to wydarzenie wykorzystać do promocji swojej kandydatury, a także swojej partii.

            W 2016 roku znów na tle politycznym wybuchł skandal wokół Pyrkonu. Tym razem przyczyniło się do tego porozumienie organizatorów z Gazetą Wyborczą,  która została patronem medialnym festiwalu. Wielu fanów zwracało uwagę na upolitycznienie tego medium. Twierdzono także, że taka współpraca nie powinna mieć miejsca ze względu na apolityczność festiwalu, a osoby o odmiennych poglądach mogą poczuć się w ten sposób wykuczone.

Podobne artykuły


11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1119
10
komentarze: 24 | wyświetlenia: 508
9
komentarze: 608 | wyświetlenia: 1532
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1565
8
komentarze: 38 | wyświetlenia: 916
7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 562
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 303
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 694
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 718
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 607
294
komentarze: 63 | wyświetlenia: 105225
181
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1192679
153
komentarze: 44 | wyświetlenia: 131060
105
komentarze: 29 | wyświetlenia: 114641
102
komentarze: 26 | wyświetlenia: 274085
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska