Login lub e-mail Hasło   

Kot Schrödingera

Przyszłość możemy przewidzieć z pewnym prawdopodobieństwem. Przeszłość możemy poznać w ograniczonym zakresie.
Wyświetlenia: 1.254 Zamieszczono 07/04/2016
.

Kot Schrödingera.

 Przyszłość możemy przewidzieć z pewnym prawdopodobieństwem. Przeszłość możemy poznać w ograniczonym zakresie.

 

Fizyka zajmuje się głównie przewidywaniem przyszłości. W fizyce klasycznej (Mechanice Newtona) przyszłość jest pewna (ściśle zdeterminowana), a problem fizyków polega na tym, żeby precyzyjnie obliczyć jaką ona będzie.

Fizyka kwantowa podaje informacje na temat możliwych wydarzeń przyszłości oraz prawdopodobieństwo wystąpienia tych wydarzeń. Mówi o tym, że w przyszłości podejmowane będą decyzje i w zależności od tego jakie decyzje zostaną podjęte, ukształtowana zostanie przyszła rzeczywistość.

 W fizyce kwantowej mamy zbiór rozwiązań, zbiór celów, do których może dojść badany układ fizyczny. Mamy prawdopodobieństwa dotarcie do różnych celów i możemy co najwyżej zgadywać, co konkretnie wydarzy się w przyszłości.

 Jeśli chodzi o badanie przeszłości, to w fizyce klasycznej mamy jeden jedyny możliwy stan wyjściowy, warunki początkowe, które doprowadziły do teraźniejszego stanu układu fizycznego. Problemem fizyka są trudności obliczeniowe związane z wyznaczeniem stanu początkowego.

W fizyce kwantowej warunki początkowe są niemożliwe do jednoznacznego wyznaczenia. Do miejsca, w którym jesteśmy obecnie, mogliśmy dojść różnymi drogami i wyjść mogliśmy z różnych miejsc (różnych stanów początkowych). Badanie stanu teraźniejszego układu nie prowadzi do jednoznacznego wyznaczenia wszystkich stanów przeszłych.

 

 W przełożeniu na zagadkę Kota Schrödingera:

 Otwarcie pudełka z kotem oznacza dokonanie obserwacji w czasie teraźniejszym. W czasie teraźniejszym możemy dokonać mniej lub bardziej precyzyjnych pomiarów.

1) Jeżeli zbudujemy klatkę, zamkniemy w niej kota i uzależnimy przeżycie kota od pojedynczej, następującej z jakimś prawdopodobieństwem „decyzji kwantowej”, to nie wiemy, czy po upływie pewnego czasu kot będzie żywy, czy martwy.

Natomiast.

2) Jeżeli w czasie teraźniejszym otwieramy klatkę i widzimy kota żywego/martwego to nie wiemy, czy jego przeżycie było uzależnione od „decyzji kwantowej”. - Na podstawie stanu obecnego nie możemy być na 100% pewnie tego, jaki był stan poprzedni.

 

Ad 1 Jeżeli odczekamy określony czas i otworzymy klatkę z kotem, to dowiemy się czy kot przeżył, tzn. dowiemy się czy prawdopodobna przemiana kwantowa wystąpiła, czy nie wystąpiła.

 Ad 2 Jeżeli otworzymy klatkę i widzimy kota martwego, to możemy zauważyć poszlaki wskazujące na przyczynę śmierci kota, nie mamy pewności. Jeśli widzimy kota żywego i urządzenie do zabijania kota, to możemy stwierdzić, że prawdopodobna przemiana kwantowa nie nastąpiła.

 

Jak widać:

Przyczyną paradoksu Kota Schrödingera jest błędne rozumienie czasu. Pozostałość ściśle deterministycznych rozwiązań Fizyki Klasycznej.

 Konsekwencją usunięcia paradoksu Kota Schrödingera jest między innymi niemożliwość obliczenia warunków początkowych zaistnienia Wszechświata. Jest to z zgodne z Twierdzeniem Gödela i wynikającym z niego sceptycyzmem poznawczym w filozofii.

 Przeczytaj: >>> Całej prawdy nigdy nie poznacie

 

Adam Jezierski

.

.

Podobne artykuły


53
komentarze: 50 | wyświetlenia: 32306
47
komentarze: 32 | wyświetlenia: 148426
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3947
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1913
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 52502
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 33137
23
komentarze: 21 | wyświetlenia: 38551
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18572
22
komentarze: 11 | wyświetlenia: 32843
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 27935
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12123
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3546
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 10088
16
komentarze: 17 | wyświetlenia: 89681
 
Autor
Artykuł  nse,  07/04/2016

Kot Schrödingera to właściwie eksperyment myślowy i można go przedstawiać na różnych przykładach.
Przykładowo mamy dwa zdjęcia tej samej przestrzeni zrobione w pewnym odstępie czasowym, widzimy co przedstawia pierwsze zdjęcie i co przedstawia drugie zdjęcie ale nie jesteśmy wstanie zobaczyć tego co się działo w czasie pomiędzy tymi zdjęciami, więc możemy próbować różnymi metodami odgadnąć c ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura:
Napisz swój artykuł o kocie Schrödingera. Jeśli chodzi o czytelnicztwo, to czasem wyniki są zaskakujące ...-:)

  Kitek,  11/04/2016

"Przyszłość możemy przewidzieć z pewnym prawdopodobieństwem."
Tylko wóczas gdy kot zamiałczy.

@Kitek
Nauka zawsze zajmowała się przewidywaniem przyszłości.
Twierdzenia fizyki: Ciało zanurzone w cieczy straci na wadze tyle, ile waży wyparta przez nie ciecz. Prawo Archimedesa to jest przewidywanie przyszłości. Kąt padania równa się kątowi odbicia. To również przewidywanie przyszłości.
Twierdzenia chemii: Jeżeli połączymy tlen z wodorem to powstanie woda. Sól kamienna pow ...  wyświetl więcej

  Kitek,  11/04/2016

@Adam Jezierski: W przepowiedniach pewne stwierdzenia są mylne. Jeśli kot w pudle będzie miałczał to wiadomo będzie, że jest żywy i niepotrzebne jest otwieranie pudła po to, aby przekonać się o tym w jakim on jest stanie. Nauka rozwijała się tysiące lat i to, co przepowiadano wcześniej było błędne w stosunku do tego, co przepowiada się dzisiaj. Oczywiście chodzi tu o naukę, ale nie tylko jej przys ...  wyświetl więcej

  nse,  26/05/2016

@Kitek: To zbyt trywialne rozwiązanie ;), ale można jeszcze w oparciu o znajomość fizjologi kota i właściwości pudełka obliczyć z pewnym prawdopodobieństwem stan w jakim aktualnie znajduje się zamknięty kot :) Tylko jest pewna różnica pomiędzy cząstkami jakie się próbuje obserwować w mechanice kwantowej, a żywym kocie którego fizjologie można poznać zanim zostanie zamknięty w pudełku o znanych wła ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska