JustPaste.it

Teoria racjonalnego działania

Przypomnijmy, że według teorii racjonalnego działania- dominującej na amerykańskich uniwersytetach-każda jednostka jest racjonalna, w każdej kulturze i w każdej epoce

Teoria racjonalnego działania

 

Guy Sorman w książce pt. Made in USA”, na stronie 176 pisze:

Przypomnijmy, że według teorii racjonalnego działania- dominującej na amerykańskich uniwersytetach-każda jednostka jest racjonalna, w każdej kulturze i w każdej epoce. Nasze indywidualne decyzje miałyby zależeć od logiki ekonomicznej. Każdy działa - czy ściślej: zachowuje się - jak gdyby obliczał przyszłe zyski, na jakie ma nadzieję dzięki swojemu aktualnemu zachowaniu.

Zastanówmy się nad sensem powyższych stwierdzeń. Jednostka jest racjonalna??? Popatrzmy na proces historyczny i wyciągnijmy wnioski.

 

ff7bf5cb7e1e51fa3123bc17aa2df205.jpg

Powyższy wykres obrazuje wykres realnych cen pszenicy w Europie na przestrzeni wieków. Ceny pszenicy są wskaźnikiem kosztów utrzymania ludności Europy. Poniższy wykres jest obrazem zmian kosztów utrzymania na kontynencie euroazjatyckim:

 

96bbf0ef5f0c914d7c546ab19862203f.jpgPowyższy wykres pochodzi z poniższej pracy będącej efektem współdziałania wielu autorów:
Wages, Prices, and Living Standards in China, Japan, and Europe,1738-1925.
Robert C. Allen, University of Oxford, Nuffield College,
bob.allen@nuffield.oxford.ac.u
Nuffield College, New Road, Oxford OX1 1NF
Jean-Pascal Bassino, Maison Franco-Japonaise, Tokyo/Hitotsubashi University,
Tokyo, bassino@mfj.gr.jp
54Debin Ma, GRIPS/FASID Tokyo, debinma@grips.ac.jp
Christine Moll-Murata, Utrecht University, Christine.Mollmurata@let.uu.nl
Jan Luiten van Zanden, Utrecht University/International Institute for Social History,
Amsterdam, jvz@iisg.nl
Link do powyższej pracy: http://www.iisg.nl/research/jvz-wages_prices.pdf

Dolny wykres dostarcza dowodów na istnienie inwersji klimatycznej pomiędzy Europą a Azją, bowiem gdy około roku 1800 jest chłodno i wilgotno w północnej Europie i panują w niej nieurodzaje, to w Azji południowej (południowej Europie także) występują korzystniejsze warunki dla rolnictwa i niższe ceny żywności. Na początku XX wieku kryzys żywieniowy występuje już globalnie do czego przyczynia się również inwersja klimatyczna. Zjawisko inwersji klimatycznej opisałem w artykule na Eioba.pl zatytułowanym "Rozwój Europy i Azji w Małej Epoce Lodowej i jej współczesne konsekwencje- link:http://www.eioba.pl/a/4yfq/rozwoj-europy-i-azji-w-malej-epoce-lodowej-i-jej-wspolczesne-konsekwencje

Oba wykresy i analiza procesu historycznego dowodzą, że ceny żywności wpływają na wybuchy rewolucji francuskiej, Wiosny Ludów, rosyjskiej, chińskiej. Co możemy w takim kontekście powiedzieć o racjonalności reakcji ludzi na zwyżkę cen żywności. Racjonalność ludzi jest oparta na zasadzie: gdy żyje mi się dobrze to władza jest dobra, ale gdy żyje mi się źle, pogarsza się standard życia, to władza jest niedobra i trzeba ją zmienić. Zasada racjonalności ludzkich reakcji tłumaczy wybuchy rewolucji. Jednak czy rewolucyjne ludzkie zachowania są racjonalne?

Każda zmiana elit władzy pociąga za sobą ogromne koszty materialne, psychologiczno-społeczne. Rewolucje pogarszają działanie systemu społecznego państw co widzimy na współczesnych przykładach euroazjatyckich. Rewolucje nie poprawiają bytu narodów. Rewolucje wcale nie są racjonalne, bowiem reakcje rewolucyjne obywateli opierają się na fałszywych przesłankach. Gdy rosną ceny żywności i koszty utrzymania, lud buntuje się przeciwko władzy obwiniając ją za kryzys gospodarczy. Tymczasem okresowe gwałtowne zwyżki cen żywności i wynikające z nich kryzysy gospodarcze są skutkiem cykli klimatycznych związanych z aktywnością Słońca. Władze są generalnie bez winy. Winna jest przyroda, nasze środowisko i jego cykliczne zmiany.

Ostatnie 200 lat to nieustanny spadek globalnych cen żywności. Zbliża się nieuchronnie kolejny kryzys klimatyczny, który wywoła ogromny wzrost cen żywności. Ludzie na całym globie zaczną się buntować przeciwko władzy. Czy te protesty będą racjonalne? Nie, gdyż będą oparte na fałszywych przesłankach. Ludzka wiedza na temat przyczyn kryzysów żywieniowych i gospodarczych jest zerowa. Lukę w ludzkiej wiedzy na temat przyczyn kryzysów usuwa moja książka zatytułowana „Historia naturalna i zmiany klimatu” dostępna na portalu Research Gate i na moje stronie internetowej –link: http://bogdangoralski.manifo.com . Lepiej będzie dla światowych elit gdy moja książka zostanie spopularyzowana i masy ludzkie dowiedzą się o mechanizmie przyrodniczo-rewolucyjnym. Inaczej kto wie co się wydarzy???

Warszawa, dnia 17 kwietnia 2016 roku, godzina 6:00       Bogdan Góralski