Login lub e-mail Hasło   

Teoria racjonalnego działania

Przypomnijmy, że według teorii racjonalnego działania- dominującej na amerykańskich uniwersytetach-każda jednostka jest racjonalna, w każdej kulturze i w każdej epoce
Wyświetlenia: 1.173 Zamieszczono 17/04/2016

Teoria racjonalnego działania

 

Guy Sorman w książce pt. Made in USA”, na stronie 176 pisze:

Przypomnijmy, że według teorii racjonalnego działania- dominującej na amerykańskich uniwersytetach-każda jednostka jest racjonalna, w każdej kulturze i w każdej epoce. Nasze indywidualne decyzje miałyby zależeć od logiki ekonomicznej. Każdy działa - czy ściślej: zachowuje się - jak gdyby obliczał przyszłe zyski, na jakie ma nadzieję dzięki swojemu aktualnemu zachowaniu.

Zastanówmy się nad sensem powyższych stwierdzeń. Jednostka jest racjonalna??? Popatrzmy na proces historyczny i wyciągnijmy wnioski.

 

Powyższy wykres obrazuje wykres realnych cen pszenicy w Europie na przestrzeni wieków. Ceny pszenicy są wskaźnikiem kosztów utrzymania ludności Europy. Poniższy wykres jest obrazem zmian kosztów utrzymania na kontynencie euroazjatyckim:

 

Powyższy wykres pochodzi z poniższej pracy będącej efektem współdziałania wielu autorów:
Wages, Prices, and Living Standards in China, Japan, and Europe,1738-1925.
Robert C. Allen, University of Oxford, Nuffield College,
bob.allen@nuffield.oxford.ac.u
Nuffield College, New Road, Oxford OX1 1NF
Jean-Pascal Bassino, Maison Franco-Japonaise, Tokyo/Hitotsubashi University,
Tokyo, bassino@mfj.gr.jp
54Debin Ma, GRIPS/FASID Tokyo, debinma@grips.ac.jp
Christine Moll-Murata, Utrecht University, Christine.Mollmurata@let.uu.nl
Jan Luiten van Zanden, Utrecht University/International Institute for Social History,
Amsterdam, jvz@iisg.nl
Link do powyższej pracy: http://www.iisg.nl/research/jvz-wages_prices.pdf

Dolny wykres dostarcza dowodów na istnienie inwersji klimatycznej pomiędzy Europą a Azją, bowiem gdy około roku 1800 jest chłodno i wilgotno w północnej Europie i panują w niej nieurodzaje, to w Azji południowej (południowej Europie także) występują korzystniejsze warunki dla rolnictwa i niższe ceny żywności. Na początku XX wieku kryzys żywieniowy występuje już globalnie do czego przyczynia się również inwersja klimatyczna. Zjawisko inwersji klimatycznej opisałem w artykule na Eioba.pl zatytułowanym "Rozwój Europy i Azji w Małej Epoce Lodowej i jej współczesne konsekwencje- link:http://www.eioba.pl/a/4yfq/rozwoj-europy-i-azji-w-malej-epoce-lodowej-i-jej-wspolczesne-konsekwencje

Oba wykresy i analiza procesu historycznego dowodzą, że ceny żywności wpływają na wybuchy rewolucji francuskiej, Wiosny Ludów, rosyjskiej, chińskiej. Co możemy w takim kontekście powiedzieć o racjonalności reakcji ludzi na zwyżkę cen żywności. Racjonalność ludzi jest oparta na zasadzie: gdy żyje mi się dobrze to władza jest dobra, ale gdy żyje mi się źle, pogarsza się standard życia, to władza jest niedobra i trzeba ją zmienić. Zasada racjonalności ludzkich reakcji tłumaczy wybuchy rewolucji. Jednak czy rewolucyjne ludzkie zachowania są racjonalne?

Każda zmiana elit władzy pociąga za sobą ogromne koszty materialne, psychologiczno-społeczne. Rewolucje pogarszają działanie systemu społecznego państw co widzimy na współczesnych przykładach euroazjatyckich. Rewolucje nie poprawiają bytu narodów. Rewolucje wcale nie są racjonalne, bowiem reakcje rewolucyjne obywateli opierają się na fałszywych przesłankach. Gdy rosną ceny żywności i koszty utrzymania, lud buntuje się przeciwko władzy obwiniając ją za kryzys gospodarczy. Tymczasem okresowe gwałtowne zwyżki cen żywności i wynikające z nich kryzysy gospodarcze są skutkiem cykli klimatycznych związanych z aktywnością Słońca. Władze są generalnie bez winy. Winna jest przyroda, nasze środowisko i jego cykliczne zmiany.

Ostatnie 200 lat to nieustanny spadek globalnych cen żywności. Zbliża się nieuchronnie kolejny kryzys klimatyczny, który wywoła ogromny wzrost cen żywności. Ludzie na całym globie zaczną się buntować przeciwko władzy. Czy te protesty będą racjonalne? Nie, gdyż będą oparte na fałszywych przesłankach. Ludzka wiedza na temat przyczyn kryzysów żywieniowych i gospodarczych jest zerowa. Lukę w ludzkiej wiedzy na temat przyczyn kryzysów usuwa moja książka zatytułowana „Historia naturalna i zmiany klimatu” dostępna na portalu Research Gate i na moje stronie internetowej –link: http://bogdangoralski.manifo.com . Lepiej będzie dla światowych elit gdy moja książka zostanie spopularyzowana i masy ludzkie dowiedzą się o mechanizmie przyrodniczo-rewolucyjnym. Inaczej kto wie co się wydarzy???

Warszawa, dnia 17 kwietnia 2016 roku, godzina 6:00       Bogdan Góralski            

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1131
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 253
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 660
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 293
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2448
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1021
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141764
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239651
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111122
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122158
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  17/04/2016

Wiem, ze nic nie wiem, ale myślę, więc jestem. Tak myśleli klasycy, a gdy Jezus ogłosił prawdę jako syn Boga wszyscy uczeni oślepli i ogłuchli.

@swistak: po co cokolwiek wiedzieć? Wystarczy myślokształt w przestrzeni Higssa i biblijne bajeczki.

myślę, że Jezus Chrystus był samym Bogiem...

  lewi,  18/04/2016

@mgr inż.Bogdan Góralski: Co na ten temat mówi Biblia? Ani sam Jezus ani jego uczniowie , nie twierdzili że jest Bogiem.

krótko mówiąc - każdy z nas jest ekonomistą w swoim własnym życiu.
gorszy ekonomista nie doszacuje ryzyka i może wiele stracić a wybitny będzie działał tak, by otrzymywać same najlepsze dla siebie profity

  Kitek,  19/04/2016

@Trebor:Najlepszym ekonomistą jest ksiądz. Nie sieje, nie orze, a zbiera – niczym chrystusowy ptak.

@Kitek: nie dawaj to nie będzie zbierał.
Niezależnie jednak od tego czy mu dasz czy nie - życie każdego z nas zależy od każdego z nas indywidualnie.

  Kitek,  20/04/2016

@Trebor: Myślałem, że od tego, który daje.

wszystko jest Bogiem...

  swistak  (www),  19/04/2016

@mgr inż.Bogdan Góralski: Zgadzam się bo każdy kwant jest świadomy Boga i swojej roli i vice versa

  lewi,  19/04/2016

@mgr inż.Bogdan Góralski: Bóg jakąś część swojej energi zamienił na materię stwarzając wszystko, można tak powiedzieć ,,wszystko jest Bogiem'', Chociaż takie twierdzenie nie jest słudzne. Czy kamień pomoże człowiekowi, gdy będzie w modlitwie o to go prosił? Wszystko Bogiem nie jest, tylko jego dziełem.

  nse,  19/04/2016

@lewi: Oczywiście że kamień pomoże człowiekowi w potrzebie, przykładowo wbicia gwoździa ;)
Może lepiej skupić swoją uwagę na Jego żywej świadomości zamiast snuć rozważania, Bożego aspektu zawartego w kamieniu ?

  Kitek,  19/04/2016

@mgr inż.Bogdan Góralski: Szczególnie rewolucje i wojny w Europie organizowane przez żydów i Iluminatów

kamień skłoni kamieniowanego człowieka do modlitwy o szybką śmierć. Taka jest rola kamienia powstałego eony temu...W jego istnieniu jest wyrażona wola Boża...

  Kitek,  19/04/2016

@mgr inż.Bogdan Góralski: ...a św. Pawła o przeżycie.

  gluptak,  20/04/2016

Takie myślenie, ma w sobie element irracjonalny: z przewidywalności zmian klimatycznych mogą przecież również skorzystać różnego rodzaju dewianci, władcy i rządy, których antyludzkie decyzje będą usprawiedliwiane zmianami klimatu … a „racjonalni” ludzie powinni im to wybaczyć (?!)

  Trebor,  20/04/2016

@gluptak: przecież od kiedy tylko człowiek pojawił się na ziemi od wtedy zawsze są różne zdania na ten sam temat. Inaczej - to co dobre dla jednego nie musi być dobre dla innych.

  gluptak,  20/04/2016

@Trebor: ... a nie zastanawia Ciebie dlaczego tak jest? Dlaczego zło towarzyszy dobru i … na odwót?

Biblia w Genesis wyjaśnia, że przyczyną tego było … zerwanie jabłka z drzewa mądrości, a winowajcą jest Ewa i serpent.

Ja z kolei obserwując prawa fizyki, zauważam powszechne istnienie wzajemności zjawisk. Np. grawitacja jest wzajemnym oddziaływaniem dwóch ciał, przy czym nie można w

...  wyświetl więcej

  Trebor,  20/04/2016

@gluptak: pewnie, że zastanawia.
Natomiast zaraz w ramach odpowiedzi otrzymuję definicję dualności świata - podziału na biegun dobra i zła.
To w zasadzie mnie wystarcza w odniesieniu do ludzi.
No i nie ma stanu pośredniego - można albo być odbieranym jako dobry człowiek lub jako zły. I każdy z odbiorców może mieć swoją własną ocenę.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska