Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego Polacy, Czesi, Słowacy i Węgrzy są ksenofobiczni ?

Polski etos zbudowany jest na przekonaniu o tolerancji wbudowanej jako główna cecha narodowa. Tolerancji dla wszelkiej inności.
Wyświetlenia: 604 Zamieszczono 17/04/2016

.

Polska jest krajem kulturowo zunifikowanym, którego kultura bazuje na tradycji multikulti.

Taka paradoksalna sytuacja jest efektem wyjątkowych procesów historycznych, jakim podlegało społeczeństwo polskie w okresie ostatnich 100 lat.

 

Polski etos zbudowany jest na przekonaniu o tolerancji wbudowanej jako główna cecha narodowa. Tolerancji dla wszelkiej inności.

Ten etos wywodzi się ze wspomnień o Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która relatywnie była znacznie bardziej tolerancyjna od sąsiednich państw i przyciągała wszelkiego rodzaju dysydentów, którzy pod jej skrzydłami mieli szansę na przeżycie.

Dawna Rzeczypospolita była państwem multikulti.

II Wojna Światowa, czystki etniczne w wykonaniu nazistów i stalinowców, wysiedlenie Niemców (nazywane przez nich wypędzeniem) i przesiedlenia z Kresów (zwane przez komunistów repatriacją) całkowicie zmieniły sytuację. - PRL nie była państwem multikulturowym, ale pozostała pamięć i tradycja.

Po II Wojnie Światowej nastąpiła kulturowa unifikacja społeczeństwa polskiego. Ogromną rolę odegrały w tym procesie ogólnopolskie media, które nie tylko narzucały (niezbyt skutecznie) jedynie prawdziwą komunistyczną prawdę, ale także bardzo skuteczne narzucały używanie polskiego tak zwanego „literackiego” języka.

Wszelkiego rodzaju odmiany, gwary, ale także języki mniejszości narodowych, których jednak trochę pozostało, zeszły „do podziemia”, czyli użytku domowego, albo sąsiedzkiego. Znajomość języka literackiego była konieczna do zrozumienia treści podawanych przez telewizję, a to było najważniejsze.

 

Media utrwalały skutki unifikacji dokonanej pod kierunkiem Hitlera i Stalina.

W latach 70-tych Edward Gierek mówił o „moralno politycznej jedności narodu”, czymś czego nie było dotąd w polskiej historii. Inni powtarzali za Gierkiem, a chodziło właśnie o odejście od multikulti. Jak się wtedy wydawało Gierkowi i właściwie wszystkim innym również, ostateczne odejście od Polski jako państwa wielokulturowego.

W XXI wieku nastąpiło odwrócenie trendu. Najpierw mniejszości etniczne „przypomniały” sobie o swojej odrębności i zaczęły domagać się uznania i możliwości rozwijania swojej odrębnej kultury. To stało się już w latach 90-tych XX wieku.

Po rozpoczęciu integracji z Unią Europejską przyszedł do nas istniejący od dawna na terenie „starej Unii” problem z imigracją, a właściwie obawa, że może u nas powtórzyć się to, czego doświadczyli Niemcy, Francuzi, Anglicy i, w mniejszym stopniu, inni w Europie Zachodniej.

 

Stosunek polskiego społeczeństwa do tego problemu jest bardzo specyficzny. Najbardziej chwytliwe jest niepoprawne politycznie hasło, że Europejczycy „są sami sobie winni”.

Dlaczego?

Tradycja polskiej tolerancji to jest także tradycja dawnych kłopotów z polską tolerancją i towarzysząca jej tradycja polskiej anarchii, która to anarchia (słabość władzy wykonawczej, trudności ze skutecznym egzekwowaniem prawa) była fundamentem tolerancji panującej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

Jeżeli ktoś uważa, że szlachta była sama sobie winna i to szlachecka głupota doprowadziła do rozbiorów, a jest to pogląd dosyć powszechny, to:

1) Z łatwością dostrzega analogie.

2) Patrzy z wyższością doświadczonego.

3) Przyjmuje postawę mentora.

4) Mentor nie solidaryzuje się z tymi, których poucza,

Przeczytaj także >>> Polski Charakter Narodowy

 

PS. Podobne doświadczenia historyczne mają małe narody Europy Środkowej - Czesi, Słowacy i Węgrzy. Mają także podobny stosunek do problemu multikulti. Tym, co jest bardzo złe, to wykorzystywanie tego problemu w walce politycznej przez kanalie w rodzaju Rydzyka i Kaczyńskiego.

 

Czytaj więcej:

>>>

Adam Jezierski

Podobne artykuły


27
komentarze: 45 | wyświetlenia: 4778
97
komentarze: 29 | wyświetlenia: 25062
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 107832
71
komentarze: 34 | wyświetlenia: 10786
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91498
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 7753
45
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5387
40
komentarze: 24 | wyświetlenia: 5301
41
komentarze: 76 | wyświetlenia: 3937
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6099
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 44587
35
komentarze: 26 | wyświetlenia: 10127
34
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5668
34
komentarze: 16 | wyświetlenia: 15137
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska