Login lub e-mail Hasło   

Trening funkcjonalny bez osobistego trenera

Trening funkcjonalny pierwotnie stosowany był w rehabilitacji. Dziś jest to popularna forma treningu także na salach fitness. Łatwo też sięgnąć po te ćwiczenia w domu.
Wyświetlenia: 299 Zamieszczono 18/04/2016

Do tego potrzebne jest odpowiednie doświadczenie. Osobisty trener będzie znacznie lepszym kompanem niż instruktaże video. Rehabilitacja ma za zadanie przywrócić człowiekowi sprawność albo zrównoważyć utracone w wyniku choroby czy wypadku umiejętności.

Aby tego dokonać, diagnozuje się potrzeby i możliwości konkretnego pacjenta. Następnie fizjoterapeuta projektuje trening, komponując i tworząc ćwiczenia tak, aby przypominały one czynności wykonywane przez pacjenta na co dzień. To podstawowa cecha treningu funkcjonalnego, który odróżnia go od treningu powszechnie stosowanego na siłowni. Podnoszenie hantli, sztang czy ćwiczenie na maszynach sprawia, że nasze mięśnie pracują w znacznej izolacji: ćwiczymy uda, łydki, bicepsy, plecy zawsze osobno. Inne mięśnie pracują w niewielkim zakresie. Tymczasem w treningu funkcjonalnym możemy ćwiczyć podnoszenie elementów z podłogi albo zdejmowanie rzeczy z regału i odkładanie ich na podłogę. W tego typu ćwiczeniach pracują jednocześnie ręce, plecy, nogi, całe ciało.

Maszyny dostępne na siłowniach zwykle same kierują nasze ruchy na odpowiednie tory tak, że ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Niestety, płacimy za to dość wysoką cenę. Skutkiem tego nasze mięśnie uczą się wykonywać ruchy, których nigdy nie będziemy wykonywać na co dzień. Z tego powodu miłośnicy siłowni, zwykle mężczyźni, poruszają się nieraz w dość dziwaczny sposób. Ich mięśnie są wielkie, nieraz przerośnięte, a jednocześnie ręka nie potrafi współpracować z nogą, a mięśnie klatki piersiowej z plecami.

Trening funkcjonalny oferuje coś niemalże odwrotnego. Odpowiednio prowadzony sprawia, że zyskujemy ogólną sprawność fizyczną i to taką, która przyda nam się w codziennym życiu. Inaczej taki trening będzie prowadzony dla matki z trójką dzieci, a inaczej dla zawodowego kierowcy. Matka będzie ćwiczyła np. umiejętność podnoszenia i opuszczania (dzieci, zakupów), a kierowca przede wszystkim mięśnie odpowiadające za prawidłową postawę oraz ogólną wydolność.

Taki trening wymaga jednak dużej wiedzy. Osobisty trener dba nie tylko o właściwy dobór ćwiczeń, ale też o odpowiedni przebieg treningu. Poszczególne ruchy wykonywane są bardzo szybko, przez co łatwo możemy narazić się na przeciążenie a nawet poważną kontuzję. Skutki mogą nas wiele kosztować. 

Godnego polecenia Trenera z Bydgoszczy znajdziemy tutaj: www.ibtrenerpersonalny.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2250
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1134
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1074
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 582
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 804
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 502
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 690
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 629
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 652
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 995
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 512
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska