JustPaste.it

Auto zastępcze – masz do niego prawo

W przypadku kolizji, stłuczki czy wypadku masz prawo skorzystać z bezpłatnego auta zastępczego.

W przypadku kolizji, stłuczki czy wypadku masz prawo skorzystać z bezpłatnego auta zastępczego.

 

Co więcej – przysługuje ci także bezpłatne odholowanie uszkodzonego samochodu do warsztatu. A wszystkie te koszty pokryje OC sprawcy. Dowiedz się, kiedy i jak możesz z tego skorzystać.

Samochód zastępczy z wypożyczalni

Jeszcze do niedawna „przywilejem” auta zastępczego byli objęci jedynie właściciele firm i ich służbowe auta. Od niedawna sytuacja zwykłego kierowcy na drodze – przynajmniej wtedy, kiedy dojdzie do wypadku – poprawiła się. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i w jakim zakresie możesz ze swoich praw korzystać.

„Bezpłatny” wynajem pojazdów

Przysługuje on wszystkim kierowcom, których samochód został uszkodzony z winy innego kierowcy – koszty pokrywa OC sprawcy. Masz również prawo do bezpłatnego odholowania pojazdu do wskazanego warsztatu. I nie musisz się wcale tłumaczyć ubezpieczycielowi, informować go czy prosić o zgodę – gwarantuje ci to polskie prawo. Tak uznał – na mocy uchwały – Sąd Najwyższy; stanowisko to popiera Biuro Rzecznika Ubezpieczonych i Komisja Nadzoru Finansowego. A firmy ubezpieczeniowe... mogą jedynie wykłócać się o wysokość kosztów.

Na jak długo przysługuje nam auto zastępcze w takiej sytuacji? Na pewno na rachunek firmy ubezpieczeniowej nie będziemy jeździć miesiącami. Z najmu samochodu na koszt OC sprawcy możemy korzystać w czasie naprawy – od dnia wstawienia pojazdu do warsztatu do dnia jego odbioru. Ale... nie jest to już tak oczywiste z punktu widzenia ubezpieczyciela.

Pułapki związane z autami zastępczymi

Ubezpieczyciele często inaczej interpretują czas „bezpłatnego” najmu auta zastępczego po wypadku. W ich ocenie kończy się on z dniem wypłacenia odszkodowania. Uwaga – są jeszcze inne wyjątki! Ubezpieczyciele nie chcą płacić za najem auta zastępczego, kiedy kierowca ma drugi samochód. Argumentem w sporze może być także łatwy dostęp do komunikacji publicznej.

Warto też zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które łatwo mogą umknąć naszej uwadze. Ważne, by najmowane auto nie było wyższej klasy niż nasze, uszkodzone. Naprawa nie może być zbyt opieszała, bo może się to stać podstawą do odmowy pokrycia kosztów samochodu zastępczego z OC sprawcy.

Ważne są też stawki – koszt najmu nie może być większy od przeciętnego na lokalnym rynku. I nie każdego stać na pokrycie kosztów – bo bywa, że najpierw pieniądze musi wyłożyć sam poszkodowany. Dopiero później zwraca je ubezpieczyciel. Chyba, że... trafimy na dobrą wypożyczalnię samochodów.

Wypożyczalnia samochodów – która najlepsza?

Prawo gwarantuje nam przywileje, ale o wygodę musimy zadbać już sami. A to znaczy konieczność uważnego przyjrzenia się wypożyczalniom samochodów, warunkom najmu i pojazdom, jakie oferują. Jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Najważniejszą sprawą jest doświadczenie w bezpośrednim rozliczaniu się z ubezpieczycielem. To zapewni nam spokój i – co istotne – nie będziemy musieli wykładać na samym początku własnych pieniędzy. Takie zastępstwo jest ważne, bo nigdy nie wiadomo jak długo potrwa wypłata odszkodowania i czy nie skończy się w sądzie.

Oczywiście prawo, prawem, ale nikt o nasze interesy nie zadba tak, jak my sami. Dzięki temu artykułowi już wiemy, jak to zrobić, jeśli przydarzy nam się niezawiniona stłuczka.

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych