JustPaste.it

Gdzie sprzedać energię uzyskaną z ogniw fotowoltaicznych

Właściciel instalacji PV, jeśli jest osobą fizyczną nie będzie musiał rejestrować działalności gospodarczej, aby móc odsprzedawać nadwyżki energii

Właściciel instalacji PV, jeśli jest osobą fizyczną nie będzie musiał rejestrować działalności gospodarczej, aby móc odsprzedawać nadwyżki energii

 

Gdy w ubiegłym roku weszła w życie długo wyczekiwana ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, w tym również tej pozyskiwanej ze słońca, czyli z fotowoltaiki, to wielu potencjalnych inwestorów w mikroinstalacje PV, planowało ubieganie się o dotację w ramach programu Prosument, by potem produkować prąd na własne potrzeby, a nadwyżki przeznaczyć do odsprzedaży do sieci energetycznej. Jednak nim ustawa zaczęła na dobre działać, wybraliśmy nowy rząd i ustawa została znowelizowana.

Zgodnie z „dobrą zmianą”, aby sprzedaż energii z ogniw fotowoltaicznych mogła odbywać się wg taryf gwarantowanych FIT, inwestor musi zrezygnować z dotacji przewidzianych na sfinansowanie instalacji PV. Nie można bowiem łączyć tych dwóch metod wsparcia na zieloną energię.

Ponieważ zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE taryfy gwarantowane FIT zaczną działać dopiero od 1 lipca tego roku, konieczne jest wstrzymanie się z podłączeniem nowo wybudowanej instalacji do sieci do tego terminu, bo tylko wówczas będzie można z tych taryf skorzystać.

Taryfy te mają być ustalone na poziomie:
- dla małych instalacji o mocy do 3 kWp 75 gr za 1kWh
- dla instalacji o mocy od 3 do 10 kWp 65 gr za 1kWh

i – teoretycznie - obowiązywać przez 15 lat.

Właściciel instalacji PV, jeśli jest osobą fizyczną nie będzie musiał rejestrować działalności gospodarczej, aby móc odsprzedawać nadwyżki energii. Prawdopodobnie będzie też rozliczany z zakładem energetycznym zgodnie z net-meteringiem, czyli będzie płacił za różnicę pomiędzy ilością energii pobranej z sieci, a dostarczonej do sieci z własnych nadwyżek.