JustPaste.it

Sprzedajesz nieruchomość? Zapłacisz VAT

Nie prowadząc działalności gospodarczej, można stać się podatnikiem VAT, gdy sprzedaje się działki ze swojego majątku prywatnego.

Nie prowadząc działalności gospodarczej, można stać się podatnikiem VAT, gdy sprzedaje się działki ze swojego majątku prywatnego.

 

Podatnikiem VAT może stać się osoba, która dzieli grunt na działki, uzbraja je, doprowadza media i ogłasza zamiar ich sprzedaży w mediach.

Jeżeli nawet dana działalność nie stanowi działalności gospodarczej podlegającej wpisowi do CEIDG,  może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu VAT, jeżeli właściciel działek zaangażował środki podobne do tych, jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami.

W przypadku sprzedaży takich działek będzie się występować w charakterze podatnika VAT mimo, że nie jest się zarejestrowanym w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT, ponieważ uznaje się zbycie tych działek za czynność wykonaną w ramach działalności gospodarczej.

Nie uznajemy sprzedawcy za podatnika VAT, jeśli  w celu sprzedaży działki nie poniósł i nie zamierza ponieść jakichkolwiek nakładów związanych z przygotowaniem tej nieruchomości do sprzedaży (podział, ogrodzenie, uzbrojenie, wystąpienie o warunki zabudowy, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży).

Jeśli w działalności znajdą się takie działania jak uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru (zwłaszcza w sytuacji, gdy sprzedawca jest już podatnikiem w zakresie usług budowlanych, developerskich czy innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze) czynności sprzedającego przybierają formę zawodową i wymagają opodatkowania VAT.

Obowiązek podatkowy nie ma miejsca, gdy czynności sprzedającego nie przybierają formy profesjonalnej, a w konsekwencji zorganizowanej. Wówczas przedmiotową dostawę gruntu można uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, a właściciel będzie wtedy korzystać z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem.

W przypadku, gdy nieruchomość została nabyta do majątku wspólnego małżonków, ale wykorzystywano ją do działalności gospodarczej przez jedno z nich, zbycie nieruchomości będzie wiązało się z opodatkowaniem VAT.

Zdaniem ekspertów trudno wskazać bezwzględne kryteria rozstrzygające w każdym przypadku, czy sprzedaż działki była działalnością gospodarczą. Można jednak wskazać pewne elementy, które sugerują, że działalność taka jest wykonywana.  Działania te wskazują, że sprzedający ponosi ryzyko gospodarcze, co zgodnie z orzeczeniami  TS UE będzie przesłanką dla uznania, że jest podatnikiem VAT. Jeśli sprzedajemy majątek osobisty, który nabyliśmy w celach innych niż odsprzedaż, nie jesteśmy podatnikami VAT. Nie działamy wtedy jak handlowiec i nie ponosimy ryzyka gospodarczego.  

Definicja działalności gospodarczej w ustawie o VAT obejmuje działania handlowców, czyli osób zajmujących się zakupem i odsprzedażą dóbr z zyskiem. Sprzedaż "prywatnego" gruntu nie jest taką działalnością, trudno bowiem uznać sprzedaż majątku niezwiązanego dotąd z działalnością gospodarczą za działalność "handlowca". Eksperci uważają zgodnie, że rozparcelowanie działki na mniejsze części i ich sprzedaż nie powinny podlegać VAT. Niestety, urzędy uważają, że handel działkami to działalność gospodarcza.

Artykuł napisany we współpracy z Karpatia Sp. z o.o. Biuro Nieruchomości