JustPaste.it

Energa Sailing w Krakowie 2016

Program Energa Sailing 2016 działa pełną parą.

Program Energa Sailing 2016 działa pełną parą. W ogólnopolską akcję zaangażowano 900 dzieci i łącznie ponad 6000 godzin zostanie zrealizowanych w 10 miastach.

W szkoleniu żeglarskim w klasie Optimist w Krakowie bierze udział 1OO dzieci z terenu Małopolski. Jest 7 grup szkoleniowych. Zajęcia odbywają się w krakowskich podstawówkach oraz w Ośrodku Szkoleniowo Żeglarskim Horn znajdującym się przy Zalewie Bagry.

Dla najmłodszych żeglarzy przewidziano zajęcia teoretyczne oraz dużo czasu na wodzie. Swój wkład w żeglarską edukację najmłodszych będą mieli PATRONI REGIONALNI Łukasz Przybytek & Paweł Kołodziński, którzy walczą w tym roku w  igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Mistrzowie świata ścigając na międzynarodowych zawodach są świadomi, że podejściem do treningów, wynikami sportowymi, jak i swoją postawą inspirują swoich następców. Dlatego tak ważne są spotkania mentorów dla dzieci dopiero co rozpoczynających przygodę. 

Oferta Energa Sailing Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7 - 9 lat (2007-2009). Do zajęć w Krakowie – podobnie jak w innych miastach – przystąpiła setka dzieci. Rekrutacja realizowana była dwutorowo. Połowa dzieci wybrana została w wyniku naboru indywidualnego. Drugą grupę stanowią klasy ze szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału w projekcie. W obu przypadkach kryteriami wyboru były wiek oraz brak doświadczenia żeglarskiego. Całoroczny cykl bezpłatnych szkoleń i zajęć na wodzie, do którego dane dziecko może być zakwalifikowane tylko raz, jest dobrym startem do dalszej kariery pod żaglami.

Wszystkie zajęcia z dziećmi, ponad 600 godzin (raz w tygodniu) na lądzie i na wodzie, odbywać się będą na terenie przystani żeglarskiej HORN, posiadającego odpowiednie zaplecze sprzętowe i  doświadczoną w pracy z najmłodszymi, kadrę instruktorów.

Optymisty (ang. Optimist – najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do 15 lat. Jest to łódka regatowa. Jej kokpit zajmuje połowę jachtu) zostały dostarczone przez sponsora Programu ENERGA SAILING oraz materiały edukacyjne trafiły do 20 klubów żeglarskich w całym kraju.

Wszystko to dzięki współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy Energa. To już kolejny raz kiedy partnerzy przekazują wsparcie sprzętowe ośrodkom szkolącym młodych żeglarzy.

W  kwietniu będą odbywać się warsztaty, gry i zabawy terenowe, zajęcia świetlicowe, które pomagają w sposób przystępny poznać OPTYMISTYCZNE żeglarstwo. W kolejnych miesiącach będą to zajęcia praktyczne na wodzie. Zajęcia żeglarskie na wodzie odbywają się do października, z przerwą wakacyjna, podczas których dzieci będą mogły wziąć udział w żeglarskich półkoloniach.

Szansę na poznanie tego sportu i połkniecie żeglarskiego bakcyla Energa Sailing stwarza jednak  dużo szerszemu gronu. Program zakończy się w listopadzie otwartymi  lekcjami w szkołach podstawowych w całym kraju. Weźmie w nich udział około 13 tys.  dzieci. W dotychczasowych edycjach w otwartych lekcjach uczestniczyło blisko 20 tys. dzieci.

–---------

Energa Sailing jest częścią Energa Sport - projektu Grupy Energa, adresowanego do dzieci i młodzieży szkolnej, związanego z programem społecznej odpowiedzialności biznesu Energa dla Ciebie. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w dyscyplinach: koszykówka (Energa Basket Cup), lekkoatletyka (Energa Athletic Cup) i żeglarstwo (Energa Sailing).