JustPaste.it

Różnice w cięciu blach wodą, plazmą i laserem

Przemysłowe cięcie blach wykonuje się za pomocą obrabiarek. Mogą to być tokarki, frezarki, strugarki, piły.

Przemysłowe cięcie blach wykonuje się za pomocą obrabiarek. Mogą to być tokarki, frezarki, strugarki, piły.

 

milling-1151344_1920_small.jpg

Jednak w nowoczesnych zakładach są one zastępowane przez trzy technologie: laserową, plazmową oraz wodną.

Cięcie za pomocą wody może niektórym osobom wydawać się jakąś fantasmagorią. Każdy z nas widział pewnie siłę wody węża strażackiego albo armatki wodnej. Ta druga jest używana podczas starać z policją. Jest ona w stanie przewrócić nawet najsilniejszych mężczyzn. A teraz wyobraźcie sobie, że z dyszy o szerokości mniejszej niż pół milimetra wypływa woda pod wielokrotnie wyższym ciśnieniem. Co więcej, wiele obrabiarek typu waterjet wykorzystują nie tyle wodę, co mieszaninę wody i ścierniwa.

Cięcie blach laserem odbywa się na innej zasadzie. Tu siła tnąca nie jest siłą mechaniczną, ale termiczną. Laser jest wiązką fotonów i jak, wiemy z fizyki, ma ona charakter korpuskularno-falowy. Co ciekawe, promień laserowy nie charakteryzuje temperatura, dopóki nie zetknie się on z jakimś materiałem. W fotonach zawarta jest energia, ale energia ta nie da się wyrazić w formie temperatury. Jest ona przenoszona na elektrony znajdujące się w obrabianym materiale. Te zaczynają drgać i dopiero to ich drganie można nazwać rosnącą temperaturą, która prowadzi do stopienia materiału. Laser może ciąć szkło, plastik, metal i wiele innych materiałów. Cięcie metali powoduje nie tylko ich stopienie, ale przy większej mocy nawet wyparowanie! Temperatury osiągane przy użyciu laserowych obrabiarek CNC wynoszą kilka tysięcy stopni Celsjusza. To jednak tylko letnia herbatka w porównaniu do obrabiarek plazmowych!

Obrabiarki plazmowe tną za pomocą wiązki zjonizowanego gazu, której temperatura może wynosić od 10 do nawet 30 tys. K. To temperatura kilkukrotnie przekraczająca temperaturę topnienia najpopularniejszych metali. Dzięki temu cięcie jest szybsze. Niestety, jest też mniej precyzyjne niż w przypadku obróbki laserowej, w której możliwe jest osiąganie dokładności wynoszącej do 0,015 mm. Wspomniana na początku woda ze ścierniwem także nie jest w stanie dorównać precyzją laserowi. Laser ma także inne zalety: jest cichy, wielozadaniowy, koszty jego eksploatacji są najniższe, a przy tym łatwe do przewidzenia. Z tego powodu to właśnie technologia laserowa jest najbardziej rozpowszechniona, jednak obrabiarki plazmowe i waterjet także mają kilka asów w zanadrzu.