JustPaste.it

9 wskazówek jak przygotować się do pozyskania kredytowania z banku

Planujesz inwestycję w formie zakupu kamienicy, restauracji a może hotelu? Plany są piękna, ale droga do ich realizacji często wymaga specjalistycznej wiedzy. Skorzystaj z porad

Planujesz inwestycję w formie zakupu kamienicy, restauracji a może hotelu? Plany są piękna, ale droga do ich realizacji często wymaga specjalistycznej wiedzy. Skorzystaj z porad

 

 

Planujesz inwestycję w formie zakupu kamienicy, restauracji a może hotelu? Plany są piękna, ale droga do ich realizacji często wymaga specjalistycznej wiedzy. Osoby decydujące się na tego typu inwestycje najczęściej posiadają już doświadczenie budowlane potrzebne do oceny stanu technicznego i wymaganych nakładów finansowych na rewitalizację budynku. Problemem może pojawić się na etapie pozyskania finansowania na zakupu. Wola banku do sfinansowania inwestycji to pierwszy krok do sukcesu. Po wtępnych rozmowach przychodzi czas na formalności, czyli analizę dokumentów formalno-prawnych, analizy finansowe i wyceny. Fakt posiadania tych dokumentów nie jest wystarczający. Należy je odpowiednio zaprezentować w banku i omówić. Bardzo często w trakcie naszej działalności przygotowujemy biznes plan, który służy jako dokument przewodni do wniosku kredytowego. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek jak przygotować się do pozyskania finansowania na realizację inwestycji:

photodune-446761-business-presentation-m_small.jpg

Procedura kredytowa

W trakcie procedury kredytowej dostarczamy analitykowi finansowemu wyjaśnienia i interpretacje przeprowadzonych w biznes planie analiz, aby procedura kredytowa przebiegała płynnie i skutecznie. Nasza firma od wielu lat świadczy na polskim rynku usługi konsultingowe.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek które powinien uwzględnić Inwestor na etapie przygotowania się do inwestycji:

  1. Zbierz wszystkie dokumenty formalno-prawne potrzebne do przeprowadzenia pełnej analizy inwestycji. Opieranie się na danych cząstkowych nie doprowadzi do osiągnięcia pełnego obrazu sytuacji finansowej, budowlanej i prawnej inwestycji. Przeprowadzając analizę notuj wnioski w formie listy zagrożeń i szans oraz elementów wpływających na koszty i przychody z biznesu.

  2. Opracuj własny biznes plan inwestycji w formie analizy finansowej. Określ wszystkie źródła przychodów i kosztów. Przygotuj również harmonogram realizacji inwestycji z wyszczególnionymi pozycjami finansowymi. Taka analiza pokaże okresy w których tracisz płynność finansową.

  3. Jeżeli inwestycja zakłada zakup funkcjonującego obiektu np. restauracji lub hotelu to ważnym elementem pracy jest analiza prawna, księgowa, finansowa i organizacyjna jednostki. W wielu przypadkach jest to praca która wymaga nakładów kilkudziesięciu godzin pracy.

  4. Przeanalizuj ryzyka które występują na rynku i mają wpływ na prowadzenie inwestycji. Warto również uwzględnić sytuacje czysto hipotetyczne, które mogą wystąpić w trakcie realizacji projektu. To jakie zło wróżenie, ale patrząc realnie lepiej zabezpieczyć się przez takimi sytuacjami niż żałować że się tego nie zrobiło. Gdybyśmy tak podchodzili do sprawy to firmy ubezpieczeniowe już dawno by zbankrutowały.

  5. Spotkaj się z pracownikiem banku lub pośrednikiem finansowym i omów z nim proces realizacji inwestycji, dokumenty formalno-prawne i analizy finansowe. Żaden pracownik banku, ani doradca finansowy nie jest jasnowidzem dlatego nie jest w stanie przewidzieć jakie szczegóły kryją się w dokumentach, a plany w głowie Inwestora. Brak komunikacji jest najczęstszym problemem z jakim się stykam w kontaktach z inwestorami. Zawsze stawiam nacisk na szczerość i swobodny przepływ informacji.

  6. Przygotuj wniosek kredytowy prezentując wszystkie potrzebne informacje. Oczywiście te które wcześniej były zaprezentowane w dokumentach formalno-prawnych. Jeżeli przypomniałeś sobie o dodatkowych dokumentach to uzupełnij je. Jeżeli uzupełniłeś dokumentację to dodaj do niej informacje.

  7. Udzielaj odpowiedzi na wszystkie racjonalne pytania kierowane ze strony banku. Ich uzupełnienie przyspieszy proces analizy wykonanej przez analityka i tym samym dokumentacja kredytowa

  8. Określ cele w zakresie oprocentowania i prowizji za udzielenie kredytu. Dobieraj tak partnerów biznesowych do realizacji projektu, aby obniżyć ryzyko inwestycyjne a tym samym uzyskać lepsze warunki kredytowania. W przypadku inwestycji budowlanej ważną jej częścią jest firma budowlana, która niesie za sobą bagaż doświadczenia. Im większe doświadczenie tym niższe ryzyko budowlane. Ryzyko inwestycji ma odzwierciedlenie w warunkach finansowych.

  9. Przygotuj analizę finansową i prawną oferty kredytowej każdego banku. Zaprezentuj swoje wyniki analizy zaufanej osobie która zajmuje się podobnymi inwestycjami lub jest doradcą finansowym. Skorzystaj z zimnego spojrzenia na sytuację. Taka opinia w dużym stopniu wpłynie na racjonalność twojej decyzji inwestycyjnej.

 

Warto skorzystać z usługi doradcy finansowego.

W naszym zespole pracują wykwalifikowane osoby, które chętnie przeprowadzą cały proces związany z otrzymaniem środków finansowych na zakup inwestycji. W toku naszych działań zapewnimy przygotowanie i zgromadzenie niezbędnej dokumentacji, negocjacje z instytucjami finansowymi oraz pomoc w wyborze najkorzystniejszej oferty. Dodatkowo dla klientów negocjują z bankami sposób spłaty, sposób zabezpieczenia, wysokość oprocentowania i inne zmienne umowy, co bywa stresujące. Koszty realizacji takiej usługi nie są duże w skali inwestycji, a mogą wprowadzić znaczące oszczędności w procesie realizacji inwestycji.

 

 

Źródło: http://metisgroup.pl/jak-przygotowac-sie-do-uzyskania-kredytu/