JustPaste.it

Osoby niepełnosprawne na studiach wyższych

Jakie studia wybrać? Który kierunek będzie dla mnie najkorzystniejszy? Czy wyjechać z rodzinnego miasta? Pytania te każdego roku zadaje sobie tysiące maturzystów.

Jakie studia wybrać? Który kierunek będzie dla mnie najkorzystniejszy? Czy wyjechać z rodzinnego miasta? Pytania te każdego roku zadaje sobie tysiące maturzystów.

 

Przeszkody i ich  zwalczanie

Wybór ten jest szczególnie trudny dla absolwentów z niepełnosprawnością, ze względu na to, że rozpoczęcie studiów wiąże się nie rzadko ze zmianą miejsca zamieszkania, co wymaga odmiany dotychczasowego trybu życia. Problematyczne okazać się może również wybranie odpowiedniej uczelni, która otwarta jest na potrzeby wynikające z niepełnosprawności.

Przeszkodą, która dość mocno utrudnia funkcjonowanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim jest nieodpowiednie dostosowanie budynków oraz ich najbliżej okolicy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na szczęście jednak z roku na rok budynki użytku publicznego są  coraz bardziej przystosowane do osób z niepełnosprawnością. Do usprawnień możemy zaliczyć nie tylko podjazdy i windy, ale również syntezatory mowy, sprzęt, który powiększa tekst oraz monitory brajlowskie.

Wsparcie uczelni

Niepełnosprawni kandydaci na studentów już w trakcie wybierania kierunku powinni dowiedzieć się, czy na uczelni znajduje się biuro ds. osób niepełnosprawnych.  Zazwyczaj na mniejszych uczelniach do udzielania wsparcia wyznaczona jest jedna bądź kilka osób, które pomagają nie tylko studentom niepełnosprawnych, ale również wykładowcom w zakresie nauczania tej grupy studentów. Warto również zaznaczyć, że jedną z form pomocy jest nauczanie według indywidualnego toku studiów. Jest to szansa i ułatwienie dla studentów, którzy ze względu na swoje zdrowie nie mają możliwości na studiowanie według standardowego planu. Dzięki tej formie nauczania, student po uzgodnieniu
z prowadzącymi, może dopasować plan zajęć np. do swojego harmonogramu wizyt rehabilitanta.

Pomoc materialna

Studenci z niepełnosprawnością mogą liczyć na otrzymanie wsparcia finansowego w postaci specjalnego stypendium, które przysługuje już od pierwszego roku studiów. Aby otrzymać stypendium student musi dostarczyć orzeczenie o niepełnosprawności. Stypendia specjalne dla osób z niepełnosprawnością przyznawane są tak jak inne świadczenia pomocy finansowej, a więc w okresie semestru bądź całego roku akademickiego. Fundusze wypłacane są każdego miesiąca
w wyznaczonych terminach. Stypendia przyznawane są zarówno w uczelniach publicznych, jak
i niepublicznych oraz na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Studenci niepełnosprawni
w ramach stypendium mogą otrzymywać

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem Rampa.net.pl