Login lub e-mail Hasło   

Osoby niepełnosprawne na studiach wyższych

Jakie studia wybrać? Który kierunek będzie dla mnie najkorzystniejszy? Czy wyjechać z rodzinnego miasta? Pytania te każdego roku zadaje sobie tysiące maturzystów.
Wyświetlenia: 387 Zamieszczono 28/04/2016

Przeszkody i ich  zwalczanie

Wybór ten jest szczególnie trudny dla absolwentów z niepełnosprawnością, ze względu na to, że rozpoczęcie studiów wiąże się nie rzadko ze zmianą miejsca zamieszkania, co wymaga odmiany dotychczasowego trybu życia. Problematyczne okazać się może również wybranie odpowiedniej uczelni, która otwarta jest na potrzeby wynikające z niepełnosprawności.

Przeszkodą, która dość mocno utrudnia funkcjonowanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim jest nieodpowiednie dostosowanie budynków oraz ich najbliżej okolicy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na szczęście jednak z roku na rok budynki użytku publicznego są  coraz bardziej przystosowane do osób z niepełnosprawnością. Do usprawnień możemy zaliczyć nie tylko podjazdy i windy, ale również syntezatory mowy, sprzęt, który powiększa tekst oraz monitory brajlowskie.

Wsparcie uczelni

Niepełnosprawni kandydaci na studentów już w trakcie wybierania kierunku powinni dowiedzieć się, czy na uczelni znajduje się biuro ds. osób niepełnosprawnych.  Zazwyczaj na mniejszych uczelniach do udzielania wsparcia wyznaczona jest jedna bądź kilka osób, które pomagają nie tylko studentom niepełnosprawnych, ale również wykładowcom w zakresie nauczania tej grupy studentów. Warto również zaznaczyć, że jedną z form pomocy jest nauczanie według indywidualnego toku studiów. Jest to szansa i ułatwienie dla studentów, którzy ze względu na swoje zdrowie nie mają możliwości na studiowanie według standardowego planu. Dzięki tej formie nauczania, student po uzgodnieniu
z prowadzącymi, może dopasować plan zajęć np. do swojego harmonogramu wizyt rehabilitanta.

Pomoc materialna

Studenci z niepełnosprawnością mogą liczyć na otrzymanie wsparcia finansowego w postaci specjalnego stypendium, które przysługuje już od pierwszego roku studiów. Aby otrzymać stypendium student musi dostarczyć orzeczenie o niepełnosprawności. Stypendia specjalne dla osób z niepełnosprawnością przyznawane są tak jak inne świadczenia pomocy finansowej, a więc w okresie semestru bądź całego roku akademickiego. Fundusze wypłacane są każdego miesiąca
w wyznaczonych terminach. Stypendia przyznawane są zarówno w uczelniach publicznych, jak
i niepublicznych oraz na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Studenci niepełnosprawni
w ramach stypendium mogą otrzymywać

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem Rampa.net.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1520
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 864
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1153
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1122
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 409
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 600
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1185
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 717
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 943
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 524
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1538
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 684
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 693
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 954
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska