Login lub e-mail Hasło   

Selekcja naturalna

Komentarz do artykułu według którego ludzkości (zwłaszcza białej rasie) grozi zagłada na skutek pogtforszenia się puli genów, którego treść uznałem za wierutne bzdury.
Wyświetlenia: 1.483 Zamieszczono 29/04/2016

Można by sądzić, że selekcja przeprowadzana przez naturę pozostawia przy życiu tylko osobniki najwartościowsze ale chyba nie do końca jest to prawdą. Nie da się zaprzeczyć, że taką selekcję przetrwają tylko najsilniejsi fizycznie, najbardziej odporni  na choroby i zranienia oraz na warunki, w których żyją. Przykładowo u Eskimosów ważna jest odporność na chłód, a u Beduinów na gorąco. Przyznać jednak trzeba, że zarówno choroby jak i zranienia są czynnikiem dość przypadkowym i często eliminują nawet silnych.

Niektóre zwierzęta pozbywają się części potomstwa tuż po urodzeniu uznając, że szkoda marnować pokarmu na słabe osobniki. Prawdopodobnie podobne metody stosowali pierwotni ludzie,a eliminowali dzieci z widocznymi wadami fizycznymi lub takie, które uznali za słabowite. Do dzisiaj w części kultur przetrwały takie tradycje. To również była selekcja naturalna w czystej postaci, chociaż można mieć wątpliwości czy jednostki najsłabsze fizycznie były i są najmniej wartościowe dla populacji.

Selekcja naturalna w żaden sposób nie obejmowała skaz i chorób umysłu, historia pokazuje, że niemało było chorych umysłowo. Poza tym wielu wartościowych ludzi odeszło tylko dlatego, że nie potrafiono właściwie zdiagnozować ich choroby, albo dlatego, że źle ich leczono, albo dlatego, że nie zachowano higieny przy leczeniu ran. Czy brak higieny lub wiedzy to także elementy selekcji naturalnej? Są jednak osoby, które twierdzą, że odejście od selekcji naturalnej grozi ludzkości zagładą z powodu pogorszenia się materiału genetycznego. Jeżeli ktoś twierdzi, że pula genów krążących dzisiaj w naszej populacji jest mniejsza lub gorsza niż przed rozwojem nowoczesnej medycyny to najzwyczajniej się myli lub nie wie o czym mówi.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1623
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 672
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1178
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 778
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 663
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1038
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 971
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 402
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 482
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 392
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 632
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 529
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 472
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 456
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  nse,  30/04/2016

A nawet jakaś wada, czasem staje się początkiem rozwoju w innym niż statystycznie przewidywanym kierunku. Przykładowo: https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)Hawking ... Życie jest jak rzeka, jeśli napotka tamę to zaczyna płynąć w innym kierunku :)

  barkarz  (www),  30/04/2016

@Mariusz Kajstura: Może nie do końca o to mi chodzi. Chcę tylko powiedzieć, że dzięki współczesnej medycynie pula genów, którą dysponuje ludzkość jest coraz bogatsza.

  nse,  30/04/2016

@barkarz: Jeśli by "pule genową" traktować jak gromadzącą się informacje dotyczącą gatunku, jest to całkowicie logiczne :) To założenie o puli genowej jest dość tajemnicze i na jego temat można snuć różne rozważania ;)
Efekt setnej małpy ...
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)etyczne ten termin też jest dość ciekawy :) ...  wyświetl więcej

  eugen,  04/05/2016

Wytypowanie genu odpowiedzialnego za "głupotę - prymitywne rozumowanie i zachowanie" przywróci ład na naszej planecie.

  Trebor,  04/05/2016

@eugen: ta, trzeba by jeszcze jakoś zaaplikować "lekarstwo" korygujące ten gen istotom już żyjącym ;-)

  eugen,  04/05/2016

@Trebor: Takie doświadczenia przeprowadzane były przez naukowców niemieckich w okresie II wojny światowej.
Odpowiednio modulowany dźwięk zmuszał do opuszczenia mieszkań i okopów ludzi z "uszkodzeniami genów".
Najlepiej działał na osoby będące pod wpływem alkoholu - "wzmacniał odbiór".
Można w podobny sposób działać na świadomość oraz wypłaszać ze swojego otoczenia "zezłośliwionych" - upierdliwych sąsiadów.

  Trebor,  04/05/2016

@eugen: to spróbuj i podziel się jaki skutek to przyniosło :-))))
I co o tym sąsiedzi sądzili ;-)

  eugen,  04/05/2016

@Trebor: Obecnie jest badany złożony dźwięk podprogowy i nie jest odbierany jako hałas, jest nie słyszalny ale odczuwalny. Ponieważ większość z nas jest już "sknoconych" genetycznie to może również temu co go włączy też co nie co pomieszać... Pracują nad blokadą - może już opracowali sposób - ekran.

  nse,  04/05/2016

@eugen: Wystarczą wybory do władz i wszystko widać jak na dłoni :D
"Pracują nad blokadą - może już opracowali sposób - ekran." ... do tego jest potrzeba odrobiny rozumu :)

  eugen,  04/05/2016

@Mariusz Kajstura: Zastosowanie tej "technologii" jest wszechstronne, ale do tego potrzeba fachowców przez duże F. Problem w tym, że to są czyste genetycznie egzemplarze ludzi i nie dadzą się namierzyć czy też skaperować. Dla nich ekrany są nie potrzebne.
Możliwe, że mają inne, szczególne przeznaczenie np. wyselekcjonowana przez Naturę rasa ludzi...

  nse,  04/05/2016

@eugen: Jak mawiają pożyjemy zobaczymy, wychodzę z założenia że ucieczka przed naturalną śmiercią jest śmieszna :) ..., a co do czystości genów to Czarnobyl, Hiroszima, itp zdarzenia wywołane przez "geniusz ludzki" swoje zrobiło, my szaraczki nie mieliśmy wpływu na to co nas spotkało :( Bal się kończy, czas wracać, na szczęście to nie my byliśmy wodzirejami ;)

  Olqi  (www),  05/05/2016

@eugen: Chyba się to nigdy nie uda....

  eugen,  05/05/2016

@Olqi: Wszystko co żyje - istnieje jest nietrwałe. Spirala DNA też ma swój słaby punkt. Wystarczy jego odkryć aby
doprowadzić do unicestwienia i rozpadu każdy organizm żywy... nauka rozwija się lawinowo.
Wtenczas to mały krok do sterowania ludźmi z uszkodzonymi genami.
Dlatego tak ważne są czyste genetycznie "egzemplarze" ludzi, które są nie do "zniszczenia".

  gluptak,  04/05/2016

Właśnie przeczytałem, że ewolucja zatrzymała się 3 mld lat temu z powodu … wyczerpania możliwości budowania kolejnych białek w rybosomach! A ograniczenie to wynika … z ograniczenie kształtu do jakiego tzw. tRNA dokonujące translacji białek może się dopasować. Otóż ten ograniczający i wyczerpujący wszystkie możliwości tworzenia białek kształt ma postać litery L. Tak więc każdy organizm ożywiony moż ...  wyświetl więcej

  nse,  04/05/2016

@gluptak: https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)angtona ... na to by wychodziło choć to trochę z innej "beczki" , ale symulacja wykazuje co się dzieje kiedy możliwości są ograniczone :)

@gluptak: Chcesz powiedziec, ze drabinka spirali DNA skonczyla sie ?
Nie martw sie Wszechmocny kaczynski bez trudu dobuduje nowe szczebelki
podlaczajac dude, szydlo, maciorka i ewolucja moze rozwijac sie dalej !Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska