Login lub e-mail Hasło   

Szkolenie przeciwpożarowe – nie lekceważ!

Firmowa syrena wyje, nikt nie reaguje. Przecież to na pewno ćwiczenia. Albo – czyjś sposób na nudę... Pewnie słyszeliście o takich sytuacjach.
Wyświetlenia: 395 Zamieszczono 30/04/2016

Ważną, acz lekceważoną przez ogół – pracowników i pracodawców – rzeczą są szkolenia BHP, w tym szkolenia przeciwpożarowe. Szkoleniowcy mogą pomóc organizować ochronę przeciwpożarową (system wykrywania i ostrzegania), omówić warunki ewakuacji, a także to, jak należy postępować po pożarze. W ramach szkolenia BHP dowiemy się też, jak posłużyć się gaśnicą, hydrantem czy kocem gaśniczym.

Ilu pracowników wie, gdzie w ich zakładzie znajduje się gaśnica, i jak ją uruchomić? Mocowanie się z nią, kiedy dosłownie będzie już „dym”, na pewno nie okaże się skuteczne – trzęsące się ze zdenerwowania dłonie i ponaglające okrzyki kolegów... Jeśli pracownicy nie przećwiczą tego wcześniej, i to kilkakrotnie, aż wejdzie im to w nawyk, to w sytuacji stresowej nie poradzą sobie z tym na pewno. Ba, ze zdenerwowania można przecież zapomnieć nawet numeru straży pożarnej (przypominam: 998).

Jeśli chodzi o gaśnicę, to jest jeszcze jeden problem – nawet jeśli zostanie z sukcesem „rozbrojona”, to trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj pożaru można gasić przy jej pomocy. Podobnie – przy pomocy wody (nie należy gasić wodą palącego się na człowieku ubrania! Od tego są właśnie koce gaśnicze lub, w ostateczności, zwykłe. Chodzi o odcięcie dopływu powietrza). Solidne omówienie i przypominanie tego rodzaju wytycznych zmniejsza ryzyko zgubnej paniki w sytuacji, kiedy naprawdę „coś” się zdarzy.

Absolutnie najważniejsze jest, żeby informacja o zagrożeniu dotarła do wszystkich – właśnie dlatego sprawny system ostrzegania to podstawa. I tu, podobnie jak w przypadku sprzętu gaśniczego, bardzo ważny jest nawyk – to, jak się zachować, którędy i w jaki skoordynowany sposób wychodzić.

Nie znam statystyk, ale myślę, że jeśli chodzi o lekceważenie szkolenia BHP w Bydgoszczy, a raczej jej mieszkańcy nie plasują się wyżej niż mieszkańcy innych rejonów Polski. A przecież są tu firmy, które takie szkolenia organizują. Warto wziąć sobie do serca przygotowanie do sytuacji zagrożenia i zaproponować solidne, a nie powierzchowne, szkolenie swoim pracownikom, żeby później nie żałować zaniedbania.

W Bydgoszczy kompleksową obsługę szkoleń BHP oferuje nam Metro: http://szkoleniabhp-bydgoszcz.pl

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 387
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1058
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1542
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 588
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2263
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 956
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141687
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239168
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110624
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122078
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska