Login lub e-mail Hasło   

Matowe czy z połyskiem?

Wybór odpowiednich mebli nie jest wcale tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, np. rodzaj materiału z którego zostaną wykonane, kolor, kształt.
Wyświetlenia: 320 Zamieszczono 02/05/2016O zwróceniu uwagi na tego typu wartości nikt z kupujących nie zapomina. Istotne są jeszcze inne, widoczne na pierwszy rzut oka cechy mebli, nad którymi jednak zazwyczaj głębiej się nie zastanawiamy. Do tej grupy należy np. wybór rodzaju pokrycia mebli – do wyboru mamy matowe, półmatowe oraz z połyskiem (czyli błyszczące). Wybór dobrego pokrycia nie jest prosty, bo każde z nich ma swoje zalety, jest jednak konieczny do pełnego cieszenia się posiadanymi meblami. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm skrajnym pokryciom. Poznając je bliżej łatwiej będzie zdecydować który z nich będzie lepiej dobrany do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę?

Załóżmy, że wychodzimy od zera. Nie jesteśmy nastawieni na żaden z tych dwóch rodzajów pokrycia, ale chcemy dowiedzieć się, który z nich będzie odpowiednio pasować do naszego mieszkania. Zastanawiając się nad tym problemem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Przede wszystkim musimy postawić na szali domowników: inne pokrycie będzie odpowiednie dla domu, w którym mieszkają sami dorośli, inne dla rodziców z dziećmi lub dodatkowo ze zwierzakiem. Drugim istotnym czynnikiem jest styl w którym urządzamy mieszkanie. Nie możemy zapomnieć również o oświetleniu, biorąc pod uwagę zarówno naturalne jak i sztuczne źródła światła. Musimy również pamiętać, że niezależnie od wyboru rodzaju pokrycia każde z nich będziemy musieli czyścić – nie da się uniknąć kurzu, odcisków palców itd. Na różnych rodzajach pokryć w różny sposób widać te mankamenty.

Matowe wykończenie mebli

Pokrycie tego typu pasuje do domów, których mieszkańcami są nie tylko same osoby dorosłe, ale także dzieci i zwierzęta – czyli w miejscach, gdzie liczy się praktyczność. Matowe wykończenie zapewnia stonowany wystrój, pozbawia odbijania się światła i połysku. W przypadku śladów dłoni, odcisków palców, kurzu i innych zanieczyszczeń meble pokryte matowym wykończeniem są łatwe do czyszczenia – dzięki czemu nawet przy dzieciach, które jak wiadomo lubią nieraz porozrabiać, pokrycie to jest praktyczne i łatwe do utrzymania w porządku. W najmniejszym stopniu nie ujmuje to walorów estetycznych takiego wykończenia – doskonale prezentuje się zarówno z frontami o jednolitej fakturze, jak również z drewnianymi meblami w których widać usłojenie.

Wykończenie mebli z połyskiem

To opozycyjne w stosunku do matowego pokrycia wykończenie nadaje się do aranżacji mieszkania, w której liczy się przede wszystkim styl i efektowność. Dzięki połyskowi odbijane światło i właściwie cały obraz najbliższego otoczenia powoduje, że meble otrzymują drugą duszę. Wybranie takiego rozwiązania cechuje elegancja i szykowność, szczególnie gdy w grę wchodzą ciemniejsze barwy. Są dość uniwersalne, dobrze sprawdzają się w połączeniach zarówno z drewnem, jak i np. kamieniem. Połysk jednak ma swoje wady, mianowicie bardziej widoczne są uszkodzenia, rysy, ślady, przed którymi można się „zabezpieczyć” wybierając meble z drewna, ponieważ widoczne usłojenie odwróci uwagę od powstałych z biegiem czasu niedoskonałości i dodatkowo spotęguje niesamowitą efektowność błyszczącego wykończenia mebli. Jeśli zdecydujemy się na meble z połyskiem, ale w kolorze białym, to kosztem niewiele mniejszej elegancji niż w przypadku mebli czarnych, zyskamy optyczne powiększenie pomieszczenia. W przypadku małych metraży warto rozważyć taki kompromis.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 856
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 916
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 332
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 927
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 687
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1524
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1764
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 952
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 458
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 379
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 369
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 382
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 864
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 310
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 423
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska