JustPaste.it

Kto i kiedy ma obowiązek zapłaty podatku od kupna samochodu używanego?

Chociaż samochody pochodzące z rynku wtórnego są znacznie tańsze, również od ich kupna należy uiścić odpowiedni podatek. Ile wynosi tego rodzaju podatek i kiedy można go uniknąć?

Chociaż samochody pochodzące z rynku wtórnego są znacznie tańsze, również od ich kupna należy uiścić odpowiedni podatek. Ile wynosi tego rodzaju podatek i kiedy można go uniknąć?

 

Zakup samochodu używanego od osoby fizycznej

Rynek samochodów używanych w Polsce w dalszym ciągu wyraźnie góruje nad rynkiem aut nowych. Powodzeniem cieszą się nie tylko w pełni sprawne pojazdy, ale i wraki nabywane na giełdzie z wrakami samochodowymi. Osoby fizyczne kupują samochody używane pochodzące zwykle z jednego spośród dwóch oficjalnych źródeł – albo jest to zakup bezpośrednio od właściciela auta (od osoby fizycznej), albo za pośrednictwem salonu lub komisu.

Zakup bezpośrednio od właściciela, czy to na popularnych giełdach samochodowych, czy też z ogłoszenia, niemal zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynoszącego w tym przypadku 2 proc. od rynkowej wartości pojazdu.

Jedyną, przewidzianą przez polskie prawo, grupą osób zwolnionych od podatku z tytułu kupna samochodu używanego od osoby fizycznej (nie wystawiającej faktury), są osoby niepełnosprawne kupujące samochody na potrzeby własne. Warunkiem koniecznym jest to, aby osoby te posiadały zaświadczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i aby niepełnosprawność ta wynikała z chorób lub wad narządów ruchu.

Wszyscy pozostali nabywcy samochodów używanych (w tym także wraków nabywanych na giełdzie z wrakami samochodowymi), zakupywanych od osób fizycznych, mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej, obliczenia i wpłacenia podatku PCC przed upływem 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży, a to wszystko bez oczekiwania na jakiekolwiek wezwanie z urzędu skarbowego.

Zakup pojazdu w komisie lub salonie samochodowym

Nie ma konieczności zapłaty podatku za kupno samochodu używanego, gdy auto zostało nabyte w salonie lub w komisie samochodowym. Wynika to z faktu, iż transakcja ta została już wcześniej opodatkowana. Podobnie jest w przypadku kupna tzw. samochodu poleasingowego od dowolnego przedsiębiorstwa (firmy lub banku). W przypadku takich transakcji nabywca otrzymuje zawsze wraz z podpisaną umową fakturę VAT i tym samym jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku PCC.

 

Źródło: http://autowraki.pl/