Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego uszczelnienia nie są idealnie szczelne?

Funkcją uszczelnień jest zabezpieczanie płynu lub gazu przed wyciekiem oraz ochrona przed przedostaniem się płynów czy gazów do wnętrza jakiegoś obiektu.
Wyświetlenia: 359 Zamieszczono 06/05/2016

W przemyśle najczęściej stosowane są spoczynkowe uszczelnienia stykowe.  Pewnie nie każdy wie, że takie uszczelnienia nie są całkowicie szczelnie i pewnie nie każdy ma świadomość, skąd bierze się nieszczelność. Przyczyn jest tymczasem co najmniej kilka. Weźmy jako przykład rurociąg.

Może to być niewielki rurociąg, których mnóstwo kryje się pod powierzchnią ziemi otaczających nas osiedli mieszkaniowych. Jeśli poszczególne rury takiego rurociągu połączone są za pomocą śrub, to zmienne warunki wewnątrz i na zewnątrz rur będą wpływać na szczelność połączeń.

Połączenia stykowe są odpowiedzialne za kilka procent wycieku. Zanim weszły w życie bardziej rygorystyczne normy unijne, było to około 5%. W przypadku dużych zakładów mogło to być nawet kilka ton wycieku rocznie tylko poprzez drobne nieszczelności w najprostszym typie uszczelnień.

Jak do tego dochodzi? Sprawa jest dosyć prosta. Pomiędzy naszym przykładowym rurociągiem znajdują się uszczelki. Ich szczelność zapewniają śruby, które dociskają płaszczyzny łączonych materiałów. Jednak śruby są w niewielkim stopniu rozciągliwe. Mocno ściśnięte – wydłużają się. A kiedy wewnątrz rurociągu popłynie woda (albo ropa, czy gaz) pod ciśnieniem, na śruby zaczyna działać zwiększona siła. Ich rozciąganie powoduje, że mikroskopijne pory znajdujące się wewnątrz każdego materiału uszczelniającego poszerzają się. Przez te mikroskopijne pory pojedyncze cząsteczki transportowanych rurociągiem substancji mogą przedostawać się na zewnątrz.

Wydłużenie rury może także następować pod wpływem temperatury. Jeśli rurociągiem transportowana jest gorąca ciecz, to śruby należy dokręcić co najmniej dwukrotnie: podczas montażu oraz po tym jak wewnątrz popłynie transportowana substancja. W przeciwnym razie nawet najlepsze uszczelki nie zatrzymają wycieku.

Rozszczelnienie połączeń następuje też w wyniku pełzania oraz relaksacji. Pierwsze ze zjawisk polega na powolnym odkształcaniu się materiałów podlegających dużym obciążeniom przez długi czas. Takie odkształcenie, kiedy ma charakter stały, powoduje z kolei relaksację, czyli takie ukierunkowanie zmiany oddziałujących na siebie sił, że zmniejsza się naprężenie wewnątrz materiału.

Akcja powoduje reakcję. Nieraz reakcja następuje niemal natychmiast. Są jednak sytuacje, kiedy widoczna zmiana nastaje dopiero po kilku, a nawet kilkudziesięciu latach. Jak widać nie tylko jakość szczeliwa decyduje o jakości uszczelnień.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60879
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 3495
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65040
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23319
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23608
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26727
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19681
26
komentarze: 20 | wyświetlenia: 16116
23
komentarze: 18 | wyświetlenia: 38402
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 34047
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 12490
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2340
17
komentarze: 40 | wyświetlenia: 5135
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14380
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska