Login lub e-mail Hasło   

Wentylacja hal przemysłowych z odzyskiem ciepła

Procesy produkcyjne, zachodzące w halach przemysłowych, są źródłem różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym pyłowych, które dostają się do powietrza, a często także energii cieplnej.
Wyświetlenia: 649 Zamieszczono 10/05/2016

Emisja pyłów wymusza stosowanie instalacji wentylacyjnej. Z kolei wszędzie tam, gdzie występują znaczne nadwyżki ciepła, warto zamontować także instalację rekuperacyjną. Dlaczego?

Zgodnie z przepisami, na hali produkcyjnej muszą panować odpowiednie warunki do pracy ludzi i maszyn. Jednym z regulowanych prawem czynników jest pożądany zakres temperatur. Wydawać by się mogło, że skoro mamy do czynienia z nadwyżkami ciepła, nie istnieje problem dodatkowego nagrzewania. Tak się niestety nie dzieje, ponieważ ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki unosi się do góry i gromadzi pod dachem hali, która ze względu na wymogi technologiczne często jest bardzo wysoka. Oznacza to, że to ciepłe powietrze jest nieprzydatne dla personelu.

Aby ograniczyć straty ciepła oraz zapotrzebowanie na energię, a także oczyścić powietrze z zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, stosuje się wentylację wywiewno-nawiewną z odzyskiem ciepła. Nie wystarczy bowiem odprowadzenie ciepłego powietrza w dół hali, z tej przyczyny, że prądy ciepłego powietrza unoszą ze sobą zanieczyszczenia, z których dodatkowo część jest lżejsza od powietrza i naturalnie kumuluje się u góry hali. Konieczne zatem jest usunięcie ciepłego, zanieczyszczonego powietrza, przepuszczenie go przez rekuperator, gdzie ciepło oddawane jest powietrzu świeżemu, lecz chłodnemu, oraz wprowadzenie na halę czystego, ogrzanego powietrza.

Projekt instalacji trzeba każdorazowo opracować dla danej technologii w sposób indywidualny. Należy uwzględnić między innymi specyfikę procesu, jego rozmiary, stosowane surowce, przewidywaną emisję ciepła i zanieczyszczeń, a także parametry i swoiste uwarunkowania konkretnej hali (typ konstrukcji, wysokość kondygnacji itd.). Dopiero mając do dyspozycji wszystkie dane, można planować wydajność instalacji, umiejscowienie punktów wywiewu i nawiewu, krotność wymiany powietrza.

W halach z dużymi zyskami ciepła możliwy jest zwrot inwestycji już po jednym sezonie grzewczym, przy czym należy zaznaczyć, że ze względu na charakterystykę hal (np. niewielka bezwładność, brak podziału na pomieszczenia i idąca za tym możliwość szybkiego dogrzania), obiekty te bardzo dobrze nadają się do montażu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a koszty instalacyjne i eksploatacyjne są relatywnie niższe niż w przypadku innego rodzaju budynków i obiektów.

Więcej informacji na temat wentylacji hal produkcyjnych można znaleźć tutaj: wentylacja przemysłowa.

Podobne artykuły


12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6813
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60865
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65032
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23314
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23600
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26719
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19678
26
komentarze: 20 | wyświetlenia: 16112
23
komentarze: 18 | wyświetlenia: 38398
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 34042
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2338
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 12488
17
komentarze: 40 | wyświetlenia: 5131
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14363
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska