JustPaste.it

Annual precipitation and French Revolution

Opady poniżej 400mm/rok, które zanotowano w Paryżu w okresie 1790-1796 prawdopodobnie znacznie obniżyły plony pszenicy, z której chleb był podstawą wyżywienia mas ludowych

Opady poniżej 400mm/rok, które zanotowano w Paryżu w okresie 1790-1796 prawdopodobnie znacznie obniżyły plony pszenicy, z której chleb był podstawą wyżywienia mas ludowych

 

W książce B.R.Mitchella zatytułowanej European Historical Statistics 1750-1975 znalazłem dane o rocznych opadach atmosferycznych  w głównych miastach europejskich w okresie lat 1750-1975. Dane te wykorzystałem przy stworzeniu poniższego wykresu obrazującego zmienność opadów w okresie 1773-1800 w Paryżu-na północ od Alp,  i Mediolanie- na południe od Alp:

2016-05-11__2__small.png

Opady atmosferyczne w Paryżu i Mediolanie w latach 1773-1800 w mm/rok. Autor rysunku Bogdan Góralski

Na wykresie widać negatywną korelację gdzie większym opadam w Milanie towarzyszą mniejsze opady w Paryżu i odwrotnie. Jest to związane z inwersją klimatyczną, którą opisałem we wcześniejszym artykule-link: http://www.eioba.pl/a/4yfq/rozwoj-europy-i-azji-w-malej-epoce-lodowej-i-jej-wspolczesne-konsekwencje. Na wykresie widać także rosnący trend opadów w Milanie-kolor amarantowy i malejący trend opadów w Paryżu-kolor niebieski. Od 1787 na wykresie paryskim zaznacza się postępujący spadek opadów od 600mm/rok do poniżej 400 mm/rok. Trzeba wiedzieć, że pszenica używana do wypieku chleba potrzebuje w okresie wegetacyjnym w zależności od odmiany do 500mm opadu deszczu. Zmniejszenie sumy opadu w okresie wegetacji zmniejsza plony nawet do 40%.

Opady na poziomie poniżej 400mm/rok, które zanotowano w Paryżu w okresie 1790-1796 prawdopodobnie znacznie obniżyły plony pszenicy, z której chleb był podstawą wyżywienia mas ludowych. Ponieważ dowóz zboża z dalszych regionów Francji był nieopłacalny z powodu opłat celnych i kosztów transportu, okręg paryski doznał klęski głodowej, która przełożyła się na zachowania rewolucyjne ludu francuskiego wykorzystane przez rewolucyjne elity do obalenia władzy królewskiej i systemu politycznego Francji.

W literaturze historycznej opisane są problemy z zaopatrzeniem w wodę pitną w przededniu rewolucji w Paryżu. Zostały one rozwiązane dopiero przez Napoleona, który wybudował kanał doprowadzający do Paryża czystą wodę. Susza w rejonie Paryża w okresie bezpośrednio poprzedzającym Rewolucję Francuską wynikała ze zmian klimatycznych związanych z Minimum Daltona- obniżeniem aktywności słonecznej. Podobne  obniżenie aktywności słonecznej jest przewidywane w latach 2019-2040.    

Warszawa, dnia 12 maja 2016roku, godzina 18:50                                                          Bogdan Góralski