JustPaste.it

Historia i zastosowanie profili aluminiowych

Aluminium wykorzystywane jest przez człowieka dopiero od około 200 lat. Początkowo wyrabiano z niego jedynie drobne przedmioty codziennego użytku, garnki, miski itp.

Aluminium wykorzystywane jest przez człowieka dopiero od około 200 lat. Początkowo wyrabiano z niego jedynie drobne przedmioty codziennego użytku, garnki, miski itp.

 

cargo-572997_1280_small.jpg

W 1901 roku Alfred Wilm dokonał odkrycia, które doprowadziło do tego, że dziś aluminium znajduje zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach przemysłu.  Stopy aluminiowe wykorzystywane są w budownictwie, transporcie lotniczym, wodnym i lądowym, w architekturze małej i dużej, w przemyśle przetwórczym (w tym spożywczym), narzędziowym itd.

Co takiego zrobił Alfred Wilm? Zapomniał o próbce wykonanego stopu, która przez tę nieuwagę przeleżała w laboratorium cały weekend. W poniedziałek okazało się, że jej twardość wzrosła. Alfred Wilm zrozumiał, że na wytrzymałość wpływają nie tylko pierwiastki stopowe, ale także parametr czasu.

Stopy aluminium dzieli się na odlewnicze oraz stopy do przeróbki plastycznej. Odlewanie umożliwia wykonanie elementów o niemal dowolnym kształcie. Ze stopów do przeróbki plastycznej uzyskuje się profile aluminiowe wyciskane. Tu fantazja twórców jest bardziej ograniczona, ale za to stopy do przeróbki plastycznej wykazują większą odporność na korozję, większą wytrzymałość itd. Profile aluminiowe można też podzielić w sposób ogólny na zamknięte i otwarte.

Niewielka gęstość oraz duża wytrzymałość sprawiają, że za pomocą aluminium można zrealizować najbardziej szalone, innowacyjne i niecodzienne pomysły architektów. A więc co wytwarza się dziś z aluminium? Listę otwierają zwyczajne kształtowniki aluminiowe. Mogą mieć kształt okręgów, rurek, kwadratów. To także pasy i taśmy aluminiowe. Z aluminium wykonuje się rolety i żaluzje, ale także całe fasady i pawilony. Z aluminium produkuje się także lekkie ramy konstrukcyjne, na przykład wewnątrz okien czy drzwi.

Jak więc widzimy, aluminium to wszechstronny materiał, który można znaleźć dosłownie wszędzie. Odkrycia metalurgiczne z początku XX wieku pozwoliły na rozwój wielu gałęzi przemysłu. Dziś, gdyby zabrakło tego surowca, cywilizacja musiałaby wykonać kilka kroków wstecz.