Login lub e-mail Hasło   

W pogoni za idealnym ciałem

Na instagramie czy facebooku znajdziemy setki tysięcy zdjęć motywujących do ćwiczeń. Specjaliści od zdrowego stylu życia są obecni we wszystkich mediach.
Wyświetlenia: 363 Zamieszczono 17/05/2016

Bycie „fit” jest stało się ostatnio bardzo popularny, kobiety katują się na siłowni, ćwiczą z Ewą Chodakowską, mężczyźni marzą o idealnym sześciopaku. Odchudzanie przeszło do lamusa, pragniemy być szczupli, a nie chudzi. W mediach aż huczy o nowych siłowniach, zajęciach fitness. Jak jest jednak naprawdę z aktywnością fizyczną oraz dietą Polaków.

Z badań CBOS wynika, że 66 procent Polaków w ciągu roku uprawiało jakiś sport, przy czym tylko 40 procent robiło to regularnie. Badania wykazały także, że sport jest raczej domeną osób młodych, wykształconych i zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej. Najbardziej popularnym sportem okazała się jazda na rowerze (51%), a na drugim miejscu jest pływanie (28%). Innymi dość popularnymi formami aktywności fizycznej wśród Polaków są : bieganie (18%),turystyka piesza (16%), piłka nożna (14%), siatkówka(14%), gimnastyka, fitness, aerobik (13%).

Aktualnie około 3 mln Polaków jest zapisanych do jednego 2,5 tys. obiektów fitness. Polski rynek rośnie najszybciej w Europie, tutaj warto zaznaczyć że chodzenie na siłownie w dzisiejszych czasach nie oznacza tylko i wyłącznie podnoszenia ciężarów czy samego biegania. Większość sieci klubów fitness ma w swojej ofercie wszelkiego rodzaju zajęcia fitness czy zajęcia taneczne, możemy skorzystać z pomocy trenera personalnego. Do popularyzacji siłowni w naszym kraju przyczyniły się z pewnością karty typu benefit, które można otrzymać np. u pracodawcy, karty te zyskały bardzo duże grono zwolenników, obecnie są 3 najczęściej przyznawanym benefitem, posiada je aż 42,7 procent pracowników.

Możemy więc powiedzieć, że w Polsce trwa swoista moda na bycie fit. Moda rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy to nieznana dotąd kobieta Ewa Chodakowska pomogła Polakom ruszyć się z kanapy. Obecnie określa się ją jako trenerkę wszystkich Polaków, w mediach społecznościowych robi furorę. Ma prawie 2 mln fanów, możemy obserwować metamorfozy sylwetek na jej profilu, codziennie motywuje ludzi do treningów, choć może nie wszyscy z nią ćwiczą to na pewno widząc to co dodaje na swoje profile może pomagać ludziom w walce o piękną sylwetkę. Można ją lubić lub nie ale trzeba przyznać, że naprawdę zrobiła bardzo dużo dobrego dla naszego społeczeństwa.

A jak jest z naszą dietą? Skoro była już mowa o aktywności fizycznej warto wspomnieć o diecie, w końcu dieta to aż 60 procent sukcesu w walce o piękną sylwetkę. Badania CBOS wykazują, że ogromna większość dorosłych jada minimum trzy posiłki w ciągu dnia (82%), codziennie je obiad (90%) i śniadanie (79%). Zdecydowana większość Polaków we własnej ocenie odżywia się zdrowo (69%) lub nawet bardzo zdrowo (7%). W naszym kraj rośnie jednak także moda na odżywianie się poza domem, szczególnie ludzie młodzi i zapracowani sięgają coraz częściej po posiłki typu „fast food” oraz posiłki na mieście. Ten trend jest bardzo niebezpieczny.

Polacy coraz częściej uprawiają sport, jednak ich nawyki żywieniowe nie należą do najlepszych, 29 procent polskich dzieci ma nadwagę, jednak i tak prym tutaj wiodą panowie wśród których aż 69 procent ma nadwagę. Może więc moda na bycie „fit” jest popularna tylko w mediach, które nieustannie o tym mówią? A może Polacy źle ćwiczą, a ich odżywianie wcale nie jest tak dobre jak sami to określają? Jedno jest pewne powinniśmy zacząć ćwiczyć i odżywiać się zdrowo tak naprawdę, a nie tylko w Internecie, chwaląc się zdjęciami z siłowni czy tym co zdrowego się dziś zjadło. Trzeba się poważnie zastanowić nad tym, bo w niechlubnych statystykach dotyczących otyłości i nadwagi gonimy już Amerykanów.

Monika Mrula

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1587
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 910
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1179
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1196
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 764
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 745
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 457
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1026
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 579
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 728
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 505
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 721
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 991
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska