Login lub e-mail Hasło   

Pies najlepszym przyjacielem człowieka, czy aby zawsze?

Wiele ludzi stale pada ofiarą agresywnych psów. Czy problem tkwi w naturze tych zwierząt? A może to właściciele poświęcają za mało uwagi swoim czworonogom?
Wyświetlenia: 272 Zamieszczono 20/05/2016

9-letnia dziewczynka jadąca na rowerze, została brutalnie zaatakowana przez trzy psy rasy mastif tybetański. Nie wiadomo dlaczego zwierzęta wydostały się z posesji i zaatakowały dziecko. Właściciel psów nie wie, co zdenerwowało zwierzęta. Wbrew pozorom takich zdarzeń jest wiele.

Problem wściekłych psów

Co jakiś czas czytamy w prasie albo słyszymy w telewizji o atakach wściekłych psów skierowanych przeciwko ludziom. Najbardziej dotyka nas informacja, że wściekły pies zaatakował dziecko. Byle błahostka jest w stanie rozzłościć psa z sąsiedztwa, który jak nam się wydaje, jest łagodny, albo przynajmniej dobrze strzeżony.

 

Zrozumieć psa

Znawcy charakterów poszczególnych psich ras ostrzegają, że psa trzeba rozumieć. Posiadają dużą wiedzę dzięki czemu wiele symptomów i psich zachowań potrafią od razu rozpoznać. Potrafią przewidzieć jaka może być reakcja zwierzaka na konkretny bodziec. Dlatego tak ważne jest abyśmy jak najwięcej wiedzieli o psie, którego chcemy być  właścicielami. Wytresować psa i udawać, że się go zna, to nie wszystko. Prawdziwej natury psa o silnej osobowości, często nie da się poskromić. Zdarza się, że charakter zwierzęcia jest zbyt silny i górę biorą drapieżne instynkty.

 

Powody ataków

Powodów dla których psy atakują jest wiele. Czworonóg, który wyczuwa zagrożenie, może reagować atakiem. Czasem jest to asekuracyjne, by pokazać, że lepiej z nim nie zadzierać. Inne psy stają się agresywne z zazdrości. Zawsze tylko one były adorowane, znajdowały się w centrum uwagi, aż nagle okazuje się, że ktoś inny zajął ich uprzywilejowane miejsce. Dlatego są w stanie zaatakować, gdy poczują się pominięte lub lekceważone. Wiele psów przejawia agresję w chwilach strachu. Boją się i czują, że nie mają przewagi, że ich pozycja jest zagrożona. Próbują chociaż zrobić wrażenie odważnych. Czasem jest tak, że okoliczności i wydarzenia danej chwili wywołują instynktowne ataki agresji.

 

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych

Na liście najgroźniejszych psów znajdują się  m. in. takie rasy jak: amerykański pit bull terier, buldog amerykański, dog argentyński, rottweiler. Te i wiele innych psów uznane są za bardzo groźne. Skąd wziął się pomysł stworzenia listy psów groźnych, których hodowla i posiadanie wymaga dodatkowego pozwolenia? Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ustalono listę najgroźniejszych psów. Stało się tak dlatego, aby chronić ludzi. Jednak nawet dodatkowe przepisy i ograniczenia nie pomogą, gdy zabranie zdrowego rozsądku. Trudniejszy dostęp do zdobycia psów z listy ras niebezpiecznych wcale nie zniechęca osób nieprzygotowanych lub przypadkowych do tego, aby zostać dumnymi właścicielami drogiego i rzadko spotykanego pupila. Nad takimi zwierzętami często nie da się zapanować.

Agresja, która budzi się u psów, jest naturalnym zjawiskiem, jednak problem pojawia się, gdy ta agresja doprowadza do tragedii.

Paulina Szubert

Podobne artykuły


17
komentarze: 72 | wyświetlenia: 2194
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1219
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1068
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1124
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 546
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 797
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 643
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 681
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 490
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 983
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 624
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska