Login lub e-mail Hasło   

Schodołazy - czym właściwie są?

Schodołazy dla niepełnosprawnych to transportery przystosowane do pokonywania schodów. Dzięki ich wysokiej funkcjonalności coraz chętniej używane są przez kolejne osoby.
Wyświetlenia: 584 Zamieszczono 24/05/2016

Wyróżnić można dwie główne kategorie schodołazów. Pierwsze z nich, czyli gąsienicowe, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w specjalny system gąsienicowy, który pozwala im wchodzić na krawędzie schodów. Drugi typ stanowią schodołazy kroczące. Urządzenia tego typu, zgodnie z nazewnictwem, „kroczą” po schodach. Kupno lub wynajem jednego z tych dwóch typów schodołazów powinien być dostosowany do miejsca, w którym chcemy z urządzenia korzystać.

Schodołazy dla niepełnosprawnych – najważniejsze kwestie

Schodołaz to urządzenie, którego konstrukcja jest bardzo przemyślana i jednocześnie stosunkowo prosta. Jeśli chcemy zacząć z niego korzystać, wystarczy przypiąć do niego wózek. Jednakże, jeżeli pragniemy użytkować wózek już przez nas posiadany, a wybierzemy schodołaz kroczący, musimy dodatkowo zakupić specjalne zaczepy, dzięki którym bezproblemowo go podepniemy. Jeśli nie mamy swojego wózka nie będzie to stanowić problemu – schodołazy kroczące znajdziemy w zestawie wraz z wózkiem lub fotelikiem. Z kolei urządzenia gąsienicowe nie wymagają podpinania żadnych dodatkowych akcesoriów.

Urządzenia te obsługuje się w bardzo łatwy sposób. Ich obsługa odbywa się przy pomocy specjalnego systemu, do używania którego nie trzeba używać siły. Wiele osób obawia się, że urządzenia tego typu mogą zniszczyć miejsce, w którym są używane. Schodołazy dla niepełnosprawnych są w zupełności nieszkodliwe dla otoczenia – schody, które pokonują nie są naruszane. Omawiane urządzenia zasilane są przy pomocy akumulatora, który pozwala schodołazowi na pokonanie mniej więcej trzystu schodów. Oszacowanie dokładnej liczby nie jest możliwe, gdyż może ona być inna w przypadku osób o różnej masie. Baterię wystarczy podpiąć do zwykłego gniazdka, ponieważ ładowana jest tak jak np. telefon komórkowy

Schodołazy dla niepełnosprawnych bezproblemowo można złożyć i rozłożyć oraz, co ważne, łatwo transportować, gdyż mieszczą się w bagażniku samochodowym o niewielkich gabarytach. Urządzenia tego typu doceniane są przede wszystkim za ich funkcjonalność – łatwość przewozu dodatkowo ją zwiększa. Schodołazy mają zastosowanie zarówno wewnątrz jak i zewnątrz budynków. Jednakże urządzenia te nie są pozbawione ograniczeń – wersja krocząca jest w stanie pokonywać schody, których stopnie nie są wyższe niż 20cm. Wersja gąsienicowa ma zastosowanie jedynie w przypadku schodów o nachyleniu nie więcej niż 25 stopni.

Artykuł powstał dzięki współpracy z uzywane-schodolazy.pl

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60990
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65098
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23361
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23667
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26761
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19704
26
komentarze: 20 | wyświetlenia: 16162
23
komentarze: 18 | wyświetlenia: 38437
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 34086
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2355
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 12512
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14470
17
komentarze: 40 | wyświetlenia: 5159
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 20859
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska