JustPaste.it

Jaka temperatura sprawi, że poczujesz się jak młody bóg?

Niewielu z nas ma w domu termometry, a co za tym idzie, nie zdaje sobie sprawy, jaka temperatura jest dla niego optymalna.

Niewielu z nas ma w domu termometry, a co za tym idzie, nie zdaje sobie sprawy, jaka temperatura jest dla niego optymalna.

 

Polski klimat zmusza nas do ogrzewania domów przez 7 miesięcy w roku (od września do marca), co znacznie nadwyręża rodzinny budżet. Jak uchronić się przed niepotrzebnymi wydatkami, a jednocześnie cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem?

Kup termometr!

Tak naprawdę to najłatwiejszy sposób na znalezienie oszczędności. Pamiętaj, żeby był dobrej jakości i dobrze mierzył temperaturę. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć co zrobić, aby ta, była w Twoim domu idealna. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie szczelności okien i drzwi. To właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepłego powietrza. Jeśli nie stać Cię na nowe, energooszczędne okna, to postaraj się uszczelnić te stare. Sprawdź też, czy Twoje grzejniki działają prawidłowo i nie są zapowietrzone. Dopiero po tych czynnościach możesz zacząć analizować, jak ciepło jest w Twoim domu.

Ile stopni powinno być w Twoim domu?

Tak naprawdę nastolatkowie i dorośli nie potrzebują zbyt wiele. Aby czuć się komfortowo, wystarczy, że w ich mieszkaniu na co dzień będzie 19-21 stopni Celsjusza. Jedynie osoby starsze i dzieci mają nieco większe wymagania – zazwyczaj jest im trochę chłodniej i potrzebują wyższej temperatury – około 21-23 stopni, więc nadal nie jest to szalenie wysoka wartość. Za optymalną temperaturę uważa się 20 stopni Celsjusza i właśnie taka najprawdopodobniej panuje w Twoim biurze, dla zmarzluchów jednak lepiej będzie ją podnieść o półtora stopnia. Chociaż większość z nas cieszy się na wieść, że pogoda przez kilka najbliższych dni będzie słoneczna, a temperatura wyniesie 25 stopni, to o ile spacer w takich warunkach będzie bardzo przyjemny, tyle siedzenie w biurze może okazać się prawdziwą katorgą. Za to na zdrowy sen dobrze jest ustawić termostat na 18 stopni Celsjusza. Chociaż dla niektórych może to być zbyt niska temperatura, bo są przyzwyczajeni do nagrzewania sypialni przed snem. Tak naprawdę należałoby ją porządnie wywietrzyć, a ogrzewanie ustawić tak, żeby włączyło się na chwilę przed budzikiem.

Czasami powinno być ciepło

Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka. To bardzo wilgotne pomieszczenie i nie można sobie pozwolić na stworzenie tam warunków idealnych do rozwoju… grzybów. Optymalną temperaturą w łazience są 22 stopnie, ale można ją zwiększyć nawet do 24, tak aby po wyjściu z kąpieli nie odczuwać nieprzyjemnego chłodu. Równie ciepłym pomieszczeniem będzie kuchnia, ale nie dlatego, że będziesz ją dodatkowo ogrzewać. Jeśli regularnie gotujesz czy używasz piekarnika, to na pewno podniesie się dzięki domowym sprzętom.

A jaka temperatura panuje w Twoim domu?

Większość z nas żyje w zdecydowanie zbyt wysokiej temperaturze. Oczywiście – każdy z nas chce mieć komfortowe warunki, ale za dużo ciepła może okazać się krzywdzące dla naszego zdrowia. Rozleniwiamy organizm i zmuszamy do szoku, za każdym razem, gdy wychodzimy na zewnątrz. Niemal każdy marzy o ciepłym domu zimą i dużym chłodzie latem, a to prosta droga do złapania przeziębienia.

Nasze babcie były przyzwyczajone do temperatury sięgającej zaledwie… 16 stopni! To oznacza, że naturalnie jesteśmy przyzwyczajeni do nieco niższej temperatury, więc z łatwością możemy się przestawić na luksusowe, 20 stopni Celsjusza.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę kotlarstwo.co specjalizującej się w produkcji kołów.